
Tundra, ledājs un 400 metrus augsta kalnu virsotne vienlaikus. Foto — Kristaps Lamsters.
Daudz polārlāču un vēl vairāk zinātnes — ar vērtīgiem analīžu paraugiem un mērījumu datiem no ekspedīcijas Svalbāras ledājā atgriezušies latviešu zinātnieki
Polārlāči nupat uzbrukuši tūristu nometnei! Tā ir pirmā ziņa, kas vēl uz ātrlaivas sasniedz četrus latviešu zinātniekus, kas ar aptuveni 160 kilogramus smago mantu un instrumentu kravu mēro ceļu uz polārpētnieku staciju Svalbāras arhipelāgā. Pēc četras stundas ilgās kratīšanās viļņos latviešus krastā sagaida meitene ar bisi rokās. Tāda ir vietējo ikdiena — vienmēr jābūt vērīgam un gatavam aizstāvēties.
«Pagājušā mēneša laikā vien polārās stacijas apkārtnē manīti septiņi lāči,» stāsta ekspedīcijas vadītājs, Latvijas Universitātes pētnieks Kristaps Lamsters, kurš kopā ar trim kolēģiem atgriezies no augustā divas nedēļas ilgušās zinātniskās ekspedīcijas Arktikā. Kristapam un Ģeogrāfijas fakultātes pētniekam Jānim Karušam šāds ceļojums nebija pirmais — viņi iepriekš jau veikuši pētījumus Grenlandē un Antarktikā. Toties abiem pārējiem ekspedīcijas dalībniekiem — ģeogrāfijas doktoram Pēterim Džeriņam un institūta Bior pētniekam Ingum Pērkonam — tā bija pirmā reize skarbajos ledājos. «Būt tik neskartā vietā bija apbrīnojami. Šeit atrodies tikai tu un daba,» iespaidos dalās Ingus.