Sociālās uzņēmējdarbības būtība - dot makšķeri un mācīt ķert zivis

  • Liene Reine–Miteva
  • 11.03.2019
Sociālā uzņēmuma «BlindArt» ražotie interjera priekšmeti dekoratīvie spilveni, pufi, somas un iepirkumu maisiņi, kas ražoti no unikāla trīsdimensiju auduma. To radījuši vājredzīgi un neredzīgi cilvēki. Publicitātes foto

Sociālā uzņēmuma «BlindArt» ražotie interjera priekšmeti dekoratīvie spilveni, pufi, somas un iepirkumu maisiņi, kas ražoti no unikāla trīsdimensiju auduma. To radījuši vājredzīgi un neredzīgi cilvēki. Publicitātes foto.

Kopš Sociālā uzņēmuma likuma stāšanās spēkā 2018. gada 1. aprīlī sociālā uzņēmuma statuss ir piešķirts 36 uzņēmumiem. Vispopulārākā darbības joma ir darba integrācija, jo 37% uzņēmumu darbojas tieši šajā sfērā. Starp populārākajām jomām ir arī izglītība, atbalsta sniegšana trūcīgajiem un mazaizsargātajiem un dažādu sociālo pakalpojumu sniegšana (katrā no jomām vidēji 15% sociālo uzņēmēju). Latvijā ir vairāki veiksmīgi šāda veida uzņēmējdarbības piemēri, kuri risina gan lokālas, gan globālas problēmas.

Apvienojot Ričardu Brensonu un Māti Terēzi

Sociālā uzņēmējdarbība ir bizness ar mērķi risināt kādu sociālu problēmu, radot preces un pakalpojumus ar augstu sociālo pievienoto vērtību. Vienotas definīcijas šai nozarei nav, taču šāda veida uzņēmumiem visā pasaulē ir kopīga ideja – augstas sociālās vērtības radīšana, izmantojot biznesa metodes. Sociālās uzņēmējdarbības specifikā jābūt apvienotam gan Ričardam Brensonam, gan Mātei Terēzei. Īsāk sakot, ir jāiekļauj gan biznesa metodes, gan sociālie aspekti.

Jaunākajā žurnālā