
Ilustratīvs foto - Scanpix.
Lai gan izglītības plānošanā Latvijā joprojām vadāmies pēc vīzijas 2030.gadam, jāskatās tālākā perspektīvā. Šī gada sākumā publicēts Starptautiskās komisijas par izglītības attīstību tālākā nākotnē ziņojums, kurā formulēta izglītības attīstības vīzija 2050.gadam.
Komisija izveidota pēc Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) iniciatīvas. Dokumentā uzsvērts, ka izglītība patlaban nemazina plaisu starp to, ko apgūst formālajā izglītībā, un to, kas vajadzīgs ārpus skolas un augstskolas. Ziņojumā uzsvērts, ka nākotnē visos izglītības līmeņos aizvien vairāk jādomā par sabiedrisko labumu un ieguvumu visai cilvēcei.
Sociālās prasmes, nevis racionālais prāts
Pandēmijas un globālās klimata krīzes ietekmē pasaule ir ļoti mainījusies, tāpēc tam, ko mācāmies un mācam skolās un augstskolās, jāveido sasaiste ar to, kas pašlaik notiek pasaulē. Izglītībai jāpalīdz cilvēkiem tikt galā ne tikai ar profesionālajiem, bet arī sociālajiem uzdevumiem. Izglītībai jāveido jauns sociālais līgums ar pasauli. Lai gan pašlaiks augstākajai izglītībai un zinātnei lielākoties neinteresē ikdienišķums, nākotnē būtu jāorientējas uz sabiedrisko labumu visos līmeņos, kultivējot zināšanas, kas noder visiem, nevis padara privileģētu nelielu sabiedrības daļu.