Decembrī, salīdzinot ar periodu pirms gada, cenas Latvijā pieauga par 3,3%, mēneša laikā tām palielinoties par 0,2%. Kopumā inflācijas ziņā aizvadīts mierīgs gads. Lai gan pērn ik pa laikam uzbangoja faktori, kas varētu izraisīt būtisku cenu kāpumu, kopējā 2024. gada bilance rāda mērenu cenu pieaugumu (1,3%).
2024. gada nelielo vidējo inflāciju lielā mērā nodrošināja energocenu negatīvais devums.
Cena elektroenerģijai, gāzei un citam kurināmajam gada laikā vidēji samazinājās par 13,9%, cenas pārtikai auga par 3,6%, bet pakalpojumiem par 5,5%. Netrūkst arī piemēru produktiem, kuriem gada laikā cenu pieaugums ir bijis krietni virs gada vidējās inflācijas.
Enerģijas cenas pašlaik ir salīdzinoši zemas, bet tās mēdz būt svārstīgākas nekā pakalpojumu un rūpniecības preču cenas. Šī svārstīguma dēļ ne velti bieži lielāka uzmanība tiek pievērsta pamatinflācijai – inflācijai bez enerģijas un pārtikas cenām. Tomēr, kā gadījies, kā ne, bet pārtiku un ar enerģiju saistītus produktus ikdienā tomēr lietojam, tāpēc gluži nevaram atmest enerģiju un, piemēram, skatīties tikai uz pakalpojumiem, kam cenas pieaug relatīvi straujāk.