Filma bez vārdiem – vai “Straume” mainīs vizuālās komunikācijas tendences?

  • Ksenija Miļča
  • 19.03.2025
Vides objekts "Rīga" ar režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas "Straume" galveno varoni kaķi Brīvības pieminekļa laukumā. Foto - Edijs Pālens, LETA

Vides objekts "Rīga" ar režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas "Straume" galveno varoni kaķi Brīvības pieminekļa laukumā. Foto - Edijs Pālens, LETA.

Par animācijas filmas Straume panākumiem tagad nav dzirdējis vien retais un, pateicoties tai, Latvijas vārds izskanējis pasaulē. Panākumu kontekstā izskan arī diskusijas, ka augstākos sasniegumus Latvija guvusi tieši ar filmu, kurā neviens nerunā, mudinot domāt, vai un kā iespējams nodot spēcīgu vēstījumu arī bez vārdiem.

Ne tikai mākslā, bet arī zīmolu komunikācijā bieži vien labākie ir tie darbi, kuriem nav nepieciešami papildus skaidrojumi. Arī sabiedrības tendences un strauji augošais informācijas apjoms, mudina vairāk pievērst uzmanību attēliem un citiem vizuālajiem risinājumiem, bet mazāk – gariem tekstiem.

Laikmetīgajā mākslā reti tiek izmantoti vārdi

Mūsu leģendārā animācijas filma ir lielisks piemērs tam, cik daudz var pateikt bez vārdiem. Vizuālajā komunikācijā un zīmola dizainā ir ļoti būtiski spēt nodot vēstījumu tikai ar attēlu. Tas ir svarīgi gan tehniskās lietās, piemēram, piktogrammās un ceļa zīmēs, kas jāsaprot visiem, neatkarīgi no valodas, gan dažādu zīmolu komunikācijā ar auditoriju. Arī laikmetīgajā mākslā reti tiek izmantoti vārdi, fokusējoties uz emocijām un sajūtām.

Jaunākajā žurnālā