15. maija likumsakarības

  • Lolita Čigāne
  • 20.05.2013.
Saeimas nams bez durvīm. Pērn tās tika remontētas. Foto: Evija Trifanova, LETA

Saeimas nams bez durvīm. Pērn tās tika remontētas. Foto: Evija Trifanova, LETA

Apgaismota diktatūra eksistē tikai pasakās par labajiem karaļiem

Grūti iedomāties zīmīgāku datumu, lai apmeklētu Lielbritānijas, Eiropas vecākās demokrātijas parlamentu, kā 15.maijs, Latvijas parlamentārisma likvidēšanas datums pirms 79 gadiem.

Austrumu filozofs Tibrizas Šams esot ieteicis ik vakaru pārdomāt, kādu vēsti konkrētās dienas notikumi sūta, lai palīdzētu izprast būtiskas pasaules likumsakarības. Tad nu trešdien, 15.maija vakarā, es pārdomāju, ko par Lielbritānijas parlamentu un parlamentārismu vispār bija stāstījuši Lielbritānijas kolēģi, uzņemot mūs, Latvijas Saeimas deputātus, ciemos Londonā.

Britu parlamentārisms ir dzimis XVII gadsimtā un izkarots nebūt ne vieglā kaujā starp monarhu un pilsoņiem. Kad 1640.gadā karalis Čārlzs I ieradās parlamentā un pieprasīja, lai parlamenta spīkers norāda uz pieciem aktīviem parlamenta locekļiem, ko karalis vēlējās arestēt, spīkers, ceļos nometies karaļa priekšā, esot atbildējis: "Man nav ne acu, lai redzētu, ne mēles, lai runātu citādi, kā vien tā, kā šis parlaments, kura kalps es esmu, man to atļauj." Spīkers nenorādīja uz pieciem deputātiem, un, kad karalis pavēlēja saviem kareivjiem tos sagūstīt, telpā to vairs nebija.

Jaunākajā žurnālā