
Ilmārs Mežs. Foto — Ieva Salmane.
Demogrāfs Ilmārs Mežs desmit gadus ir pētījis un aprakstījis latviešu uzvārdus un to izcelsmi — kopumā 20 000 uzvārdu. Nupat iznācis pēdējais, trešais pētījuma cikla Latviešu uzvārdi sējums. Grāmatas var lasīt kā detektīvus, meklējot savas dzimtas saknes vai atklājot mūsu uzvārdu patieso nozīmi
Ilmārs Mežs mums pazīstams kā demogrāfs, kurš allaž atgādinājis, ka Latvijā mirstība pārsniedz dzimstību, un pratis skarbi precīzi formulēt šīs problēmas cēloņus. Viņš ir arī ANO Starptautiskās Migrācijas organizācijas Latvijas biroja vadītājs, vairākus gadus misijā strādājis Ukrainā. Šobrīd kopā ar kolēģiem risina Ukrainas kara bēgļu atbalsta jautājumus.
Tomēr katram cilvēkam vajag savu aizraušanos un sirdslietu. Ilmāram Mežam tā ir staigāšana kājām (katru dienu, ejot pa Rīgu, cenšas sakrāt 10 kilometrus) un latviešu uzvārdu pētīšana. Kopā ar vairākiem zinošiem līdzautoriem, vēsturniekiem un valodniekiem viņš aprakstījis tūkstošiem latviešu uzvārdu, to saknes, rašanos un semiotiskās nozīmes. Arhīvos un senu dokumentu ierakumos pavadītie desmit gadi nu vainagojušies ar trim sējumiem, kas Latviešu valodas aģentūras paspārnē iznākuši piecās grāmatās ar nosaukumu Latviešu uzvārdi. Tajās ir Latvijā dažādos gadsimtos reģistrētie uzvārdi no Kurzemes, Vidzemes, Zemgales, Sēlijas un Latgales. Tādi, kas pastāvējuši senatnē un izzuduši. Tādi, kas dzīvo līdz šodienai katrās mājās. Līdzīga pētījuma nav ne lietuviešiem, ne igauņiem.