
«Kad savulaik satiku cilvēkus, kas gredzenoja pūces, man atklājās jauna pasaule, kas vairumam paliek neredzama, jo tajā viss notiek naktī,» saka Latvijas vadošais ūpju pētnieks Pēteris Daknis. Attēlā: ūpju gredzenošana 2022. gadā. Foto no personīgā arhīva.
Pēteris Daknis (39) pēc izglītības ir ģeogrāfs, savulaik darbojies arī reklāmas jomā, strādājis dažādus citus darbus, bet pirms 13 gadiem «nejauši» sācis interesēties par putniem, sākumā piedaloties to gredzenošanā. Tagad ornitoloģija kļuvusi par profesiju, viņš darbojas Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) valdē, un Pētera pārziņā ir rūpes par Latvijas ūpju populāciju. Tas ietver informācijas vākšanu par šo nakts aizsegā dzīvojošo lielo putnu izplatību un tiem piemērotu mākslīgu ligzdu izvietošanu Latvijas teritorijā.
«Pārņēmu šo misiju no mūžībā aizgājušā ūpju pētnieka Jura Lipsberga. Viņš man savulaik neliedza savas zināšanas. Kad viņam bija jau tuvu 80, pats vēl kāpa kokos un būvēja ligzdas,» stāsta Pēteris. «Viņam bija 2x2 metrus lielas platformas, es savukārt papētīju, kā dara citās valstīs, un secināju, ka tik lielas nav nepieciešamas. Pašlaik ligzdām izmantojam gareniski pārzāģētas 200 litru metāla mucas. Trīs gadu laikā esam uzlikuši 400 šādu ligzdu.»