
Vai pēc daudziem gadiem vēsturnieki nosauks šo nedēļu kā brīdi, kad pēc 80 tuvas sadarbības gadiem sāka fundamentāli mainīties attiecības starp Amerikas Savienotajām Valstīm un demokrātisko Eiropu?
ASV pirmdienas balsojums ANO ģenerālajā asamblejā kopā ar Krieviju un pret Ukrainu un Eiropas Savienību, kā arī topošā Vācijas kanclera Frīdriha Merca paziņojums pēc svētdienas vēlēšanām, ka Eiropai ir jāpanāk "patiesa neatkarība no Amerikas", liecina par būtiskām pārmaiņām attiecības starp diviem galvenajiem pīlāriem, kuri līdz šim balstīja demokrātisko valstu kopienu.
Šajā raidījumā Ir komentētāji Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps analizē Trampa no Zelenska pieprasīto vienošanos par Ukrainas dabas resursu izmantošanu un tā ietekmi uz Vašingtonas attiecībām ar Kijivu. Viņi arī vērtē Vācijas parlamenta vēlēšanu rezultātus un topošā kanclera Frīdriha Merca mērķus. Abi kolēģi arī diskutē par Rumānijas varas iestāžu centieniem novērst putinista nonākšanu valsts prezidenta krēslā, Austrijas jauno valdību, kurā nebūs galēji labējā Brīvības partija, Trampa valdības bīstami nolaidīgo attieksmi pret infekciju slimībām, desmitiem miljardu vērto interneta krāpniecības biznesu, kas Dienvidaustrumāzijā izmanto vergu darbaspēku, Trampa kontroles nostiprināšanos pār ASV “varas ministrijām” un Ķīnas militāristu aizvien izaicinošāko uzvedību Klusajā okeānā.