
Kristaps Rjabovs (pa kreisi) un Artūrs Krūze, Magebit īpašnieki. Foto – Gints Ivuškāns.
Uzņēmumu Magebit pirms septiņiem gadiem radīja divi draugi. No 27 kvadrātmetru dzīvoklīša līdz 677 kvadrātmetru birojam un klientiem, kas atrodami Amerikas lielāko uzņēmumu sarakstā Fortune 500 — viss ir iespējams!
Programmētāji Artūrs Krūze (26) un Kristaps Rjabovs (27) savu biznesu izveidoja, kad daudzi vienaudži vēl tikai domāja, ko dzīvē darīt. Vienam no puišiem bija 19, otram — 20 gadi. «Oficiāli visur sakām — 2014. gads, bet realitātē viss sākās jau 2013. gadā, kad vēl nebija nosaukuma,» viņi saskatās.
Jau no tīņu vecuma hobija līmenī aizrāvušies ar programmēšanu, abi sapazinušies interneta forumos, kur tādi paši entuziasti kā viņi dalījās ar idejām. Taisījuši mājaslapas citiem draugiem, eksperimentējuši. «Vairākus gadus digitāli satikāmies un viens otram palīdzējām,» partneri stāsta. «Lielākā daļa no tā, ko esam iemācījušies, arī atrasta internetā — videoklipos, forumos un rakstos, arī skatoties, kā sistēmas ir izveidotas. IT izglītību nepabeidzām, jo nav vajadzības. Esam gan gājuši dažādos kursos. Ko tajā brīdī vajag, to arī mācāmies.»
Pirms astoņiem gadiem, meklējot savu nišu profesijā, Artūrs un Kristaps bija nonākuši uzņēmumā Scandiweb, kas specializējas e-komercijas risinājumos, internetveikalu izveidošanā. Jauna laikmeta tendence, pieprasījums milzīgs. «Brīvajā laikā sākām ņemt papildu darbiņus, bet pamazām piedāvājumu kļuva tik daudz, ka mums vairs nebija laika pilnas slodzes darbam citur,» viņi atceras. Noīrējuši 27 kvadrātmetru biroja telpas ar domu, ka tur varēs strādāt kādi četri, pieci cilvēki. «Taču pēc pāris mēnešiem mēs jau bijām desmit! Kad visi atnāca uz darbu, tad Artūram bija jāiet mājās un es sēdēju uz palodzes,» iesmejas Kristaps, pieminot, ar kādu švunku 2014. gadā ieskrējās Magebit.
Lai būvētu uzņēmumu, viņi nav ņēmuši aizdevumus, nav arī mācījušies ekonomiku. Ir ticējuši savai idejai, daudz strādājuši.
Nosaukumu draugi izdomāja kopā. «E-komercijas risinājumu platforma, kurā darbojamies, ir Magento. Var nākt prātā arī angliskais mage — «burvis, mags», bet «bits» ir informācijas pamatvienība skaitļošanā.» Dokumentos uzņēmuma nosaukums gan ir cits — IDT Media. Lai nesarežģītu dzīvi, izmantoja firmu, ko Artūrs bija reģistrējis jau iepriekš.
Kāpēc viens cilvēks visu mūžu gatavs strādāt vienkārši par programmētāju, bet citam gribas tikt pie sava uzņēmuma? «Mums nebija tik svarīgi dibināt savu uzņēmumu. Vienkārši ļoti patika tas, ko darījām,» kolēģi atbild. «Sākumā bijām gan programmētāji, gan vadītāji, pēc tam programmēt sanāca arvien mazāk, bija jāapmāca citi. Mūs joprojām vada dziļa interese izveidot kvalitatīvu digitālu risinājumu klientiem. Programmēšanas vide ļoti aizrauj, vienalga, kādā amatā esi. Redzot darba vērtību, ir gandarījums un prieks virzīties arvien tālāk, vēlme darīt vēl vairāk un labāk nekā citi.»
Covid-19 dēļ arī Magebit komanda pārgājusi uz attālinātu strādāšanu, mēs runājam Zoom platformā. Tikai fotogrāfijās redzu lielās biroja telpas biznesa centrā InDi, kas pirms kārtējiem ierobežojumiem uzņēmumam sāka kļūt par šauru. Sarunas brīdī Magebit ir 64 darbinieki, bet jau izsludinātas vairākas jaunas vakances.
Pagājušajā gadā Artūra un Kristapa uzņēmuma apgrozījums sasniedza 1,88 miljonus eiro. Valsts budžetā iemaksāti 430 tūkstoši, viņi piezīmē. Savu internetveikalu izveidei Magebit izvēlējušies tādi pazīstami Latvijas zīmoli kā Madara Cosmetics, Ideju Druka, Kurši, Izdevniecība Rīgas Viļņi, Kinetics Beauty, Volkswagen izplatītājs Moller Baltic Import, MySport.