Katrā grāmatplauktā

Kārļa Zariņa romāns Dzīvība un trīs nāves (1921).
Pāvila Rozīša Ceplis (1928).Jāņa Jaunsudrabiņa Aija (1911—1925), 1935. gada izdevums.

Kārļa Zariņa romāns Dzīvība un trīs nāves (1921). Pāvila Rozīša Ceplis (1928).Jāņa Jaunsudrabiņa Aija (1911—1925), 1935. gada izdevums.

Ieskats latviešu romāna vēsturē pirms simt gadiem

Pēc Pirmā pasaules kara un līdz ar Latvijas valsts dibināšanu latviešu politikā, sabiedrībā un kultūrā sākas daudzi pirmreizēji procesi. Lielas pārmaiņas notiek arī latviešu literatūrā, kurā par vadošo un pieprasītāko žanru kļūst tieši romāns.

20. gadsimta 20. gados cilvēku lasīšanas paradumi mainās, un romāna izvirzīšanās priekšplānā galvenokārt saistīta ar šī žanra darbu pieejamību. To precīzi raksturojis Andrejs Upīts (1877—1970), norādot, ka dramaturģiskus darbus lasa maz, dzeja piesaista tikai inteliģentus, bet «romāns interesē itin visus sabiedrības slāņus, no augšējiem līdz pat apakšējiem». «Romāns ieraugāms tiklab kalpones istabiņā, kā vidējā un bagātā pilsoņa grāmatplauktā un uz augstskolas profesora galda.»1 Romānu klāstā ikviens spēj atrast kaut ko sev piemērotu: tēmu, intonāciju, varoni, ar kuru identificēties, utt. Romāna popularitāti 20. gados veicina arī latviešu grāmatniecības uzplaukums un preses attīstība.

Jaunākajā žurnālā

Atbraucis uz Rīgu, lai šī intervija varētu tapt klātienē, Rafaels Martins Kalvo atzīst: «Dzīve ārpus pilsētas ļauj man domāt brīvāk. Pilsētā vienmēr kaut kur jāsteidzas, bet laukos tādas steigas nav.»
Foto — Kristaps Kalns
  • Ievadsleja

Sveicināti, godājamie žurnāla lasītāji!

  • Proza

Zelta zars. IX Koku pielūgsme

Foto — Krišs Salmanis
  • Proza

Selga

Ilustrācija — Adriana Paula Kristapsone
  • Proza

Maranta

Neticamā katastrofa

  • Dzeja

Marija rāda uz karātavām

Reinis Pelle Karlsons (1993) ir dzejnieks. Publikācijas žurnālos Žoklis un Strāva, portālā Punctum u. c. Strādā pie pirmā krājuma.