“Latvijā trūkst spēcīgu līderu” – runājot par uzņēmējdarbību, valsts pārvaldi vai sabiedrisko sektoru, šāda frāze izskan bieži. Nereti dzirdam arī par t.s. “līdera gēnu”, kas it kā piemīt tikai izredzētajiem. Taču mūsdienu zinātne liecina - līderība nav bioloģisks liktenis, bet prasme, ko var attīstīt ikviens, un “līdera gēns” ir tikai mīts, no kura laiks atvadīties.
Iesaka Arnis Jēkabsons, digitālās aģentūras Element vadītājs. «Lielākoties sanāk klausīties ko noderīgu, kad esmu ceļā vai treniņā mūzikas vietā»
Foto -
Līderības tēma man ir ārkārtīgi svarīga, esmu to pētījusi un tajā darbojusies nu jau gandrīz 20 gadu. Un esmu nonākusi pie secinājuma, ka stratēģijas, plāni, prioritātes, rezultāti ir ļoti svarīgi, bet vēl svarīgāk ir zināt, par ko līderis cīnās, kādas ir viņa vērtības, kāpēc viņš dara to, ko dara, vai redz un dzird tos, kurus vada, vai apzinās, ka viņš ir daļa no problēmas, kuru viņa vadītā sistēma piedzīvo, un līdz ar to – arī daļa no risinājuma. Pretējā gadījumā viņš ir tikai vadītājs, kurš cenšas atrisināt tehniskas problēmas. Un tādu mums Latvijā varas elitē netrūkst – atšķirībā no īstiem līderiem.
Iesaka Baiba Žiga, darbavietas kultūras stratēģe un iekļaujošas līderības trenere.
Līderi organizācijā var būt ne tikai vadītāji, nodaļu vai departamentu vadītāji, bet arī cilvēki, kuri atbalsta citus, rūpējas par kolēģiem un ir gatavi dalīties pieredzē un zināšanās. Ir arī darbinieki, kuru pieredze ļautu kļūt par līderiem, tomēr dažādu iemeslu dēļ viņi nevēlas uzņemties šo lomu. Vai un kā motivēt darbiniekus uzņemties līderību, un kā novērtēt tos, kuri to jau dara, veicinot gan uzņēmuma kopējo mērķu sasniegšanu, gan komandas saliedētību?
Par vīriešu līderību pasaulē un Latvijā tiek spriests daudz, taču no sievietēm līderes pozīcijā arvien tiek prasīts spēcīgs apliecinājums. Par laimi, talantīgu, gudru un jaudīgu sieviešu līderu kļūst arvien vairāk – viņas ne tikai daudz ko padara, bet arī iedvesmo un iedrošina apkārtējos. Taču ko īsti nozīmē būt sievietei līderei mūsdienu pasaulē un Latvijā? Kādas īpašības un prasmes nepieciešamas? Kā varam iedvesmot un iedrošināt vairāk sieviešu kļūt par līderēm?
Likt vienam cilvēkam vilkt vai stumt lielu organizāciju, gaidot izcilus rezultātus, nav ne taisnīgi, ne arī nepieciešams. Mūsdienās līdera dotības var būt noderīgas ikvienam darbiniekam, un katrs, kurš spēj organizēt, atbalstīt, motivēt, rādīt virzienu, palīdzēt komandai tikt uz priekšu, var kļūt par līderi savā komandā, atsevišķā projektā vai pat par neformālu līderi visā uzņēmumā. Vadītāja pārziņā arvien biežāk tiek atstātas tādas klasiskas funkcijas kā darbinieku izaugsmes un biznesa attīstības vadība, pilnībā atstājot darbinieku pārziņā jaunu ideju izstrādi un projektu vadību. Tas prasa uzticēšanos un varbūt pat zināmā mērā drosmi, taču ieguvumi ir to vērti.
Ja vēl neesi reģistrējies, ir.lv reģistrējies šeit vai ienāc spiežot uz sociālo mediju ikonām zemāk.
Aizmirsi paroli?
Ja jau esi reģistrējies, pievienojies šeit.
Piekrītu Pakalpojumu sniegšanas noteikumiem un Privātuma politikai
Piekrītu saņemt izdevniecības jaunumus un satura vēstkopas.
Uz Jūsu norādīto e-pasta adresi %email%, tika nosūtīts apstiprinājuma kods.
Ievadiet kodu
Lūdzi ievadiet saņemto kodu, lai apstiprinātu e-pasta adresi.Mirkli pacietības, lūdzu. Visbiežāk šis kods jums atnāks uz e-pastu uzreiz, tomēr var būt gadījumi, kad tas aizņem vairākas minūtes.
Lūdzu pārbaudiet e-pastu un pārliecinieties, ka ierakstījāt kodu pareizi.Nepieciešamības gadījumā pieprasiet jaunu kodu.
Kļūda. Mēģinat vēlreiz.
Paroles maiņa sekmīga!