Īsumā
Latvijā pašlaik ir rekordzems bezdarba līmenis, kas nozīmē, ka tie, kuri vēlas strādāt, darbu ir atraduši. Tas nozīmē arī sīvu konkurenci par kvalificētu darbaspēku, ko darba devēji cenšas piesaistīt, solot virkni dažādu labumu. Vides apsaimniekošanas uzņēmumu grupas Eco Baltia veiktā aptauja atklāj: 85% Latvijas iedzīvotāju darba sludinājumos paustos solījumus uzskata par pārspīlējumu un norāda, ka reālā situācija liek vilties.
Tendences
Viena no galvenajām tendencēm, kas raksturo šo gadu darba tirgū, ir pieaugoša darbinieku mobilitāte – cilvēki meklē labāk apmaksātu un sev piemērotāku darbu. Ņemot vērā, ka šo tendenci ietekmē vairāki nozīmīgi faktori, turpmāk ir sagaidāma vēl izteiktāka darbinieku kustība starp vienas nozares darba devējiem, kā arī starp profesijām un nodarbošanās veidiem. Tas nozīmē, ka darba devējiem ir jāpiedāvā pārmaiņu iespējas savu organizāciju ietvaros, kā arī jānodrošina darbiniekiem tās vajadzības, kuras tiem pašlaik ir visaktuālākās. Uzņēmējiem un valstij jādomā par darbinieku pārkvalifikācijas iespējām, lai darba tirgū atgrieztos patlaban nestrādājošie cilvēki.
Par darba kolektīviem mēdz teikt, ka tie ir kā otrā ģimene, un dažas līdzības ar ģimeni tajos noteikti ir. Taču, cik lielā mērā tiek respektētas darbinieku īstās un dažādās ģimenes, kā arī noteiktas vienlīdzīgas iespējas darbiniekiem gan ar, gan bez bērniem? Šie ir jautājumi, kas mūsdienās jāuzdod sev ikvienam darba devējam.
Efektīva regulēšana un apdomīga tehnoloģiju uzraudzība ir nepieciešama, lai nodrošinātu, ka mākslīgā intelekta (MI) attīstība nes labumu visām sabiedrības grupām, neradot nevēlamas sekas ilgtermiņā. Pašlaik MI attīstās ļoti strauji, un tas var radīt kā būtiskus ieguvumus, tā arī riskus, tādēļ nepieciešama paplašināta izpratne un piesardzība gan lietotāju, gan izstrādātāju vidū.
Dažādības vadības īstenošanas priekšrocības organizācija sāk izjust brīdī, kad dažādību izprot nevis kā modes lietu, bet kā apzinātu un mērķtiecīgu darbību kopumu, kas dod rezultātus visām iesaistītajām pusēm. Dažādība ir tik plašs jēdziens, ka dažkārt par to sanāk runāt pārāk abstrakti, taču ieguvumi ir pavisam reāli un praktiski. Lūk, piecas pierādītas priekšrocības, kuras novērtē organizācijas Latvijā un pasaulē, kas dažādību atpazinuši kā iespēju, nevis ierobežojumu savu mērķu sasniegšanai.
Kāpēc iedzīvotāju kritumam līdzi nesarūk arī sabiedriskā sektora nodarbinātība?
Diskusijās par darba vidi un darbinieku produktivitātes veicināšanu bieži tiek minēts jēdziens “darbinieku iesaiste”. Dažādas pētījumu kompānijas piedāvā risinājumus, kā mērīt darbinieku iesaisti un analizēt rezultātus. Tomēr vispirms ir būtiski izprast - kas ir darbinieku iesaiste un kāpēc ir svarīgi to mērīt? Vai tas, cik iesaistīts ir darbinieks, patiešām ietekmē uzņēmuma peļņu un citus būtiskus rādītājus? Kā iesaiste atšķiras no citiem darba vides psiholoģiskajiem faktoriem - darbinieku apmierinātības un labbūtības?
Diskusijā par to, vai labāk strādāt attālināti vai klātienē, uzvar hibrīda modelis. Taču tas nenozīmē pilnīgi brīvu biroja apmeklējumu, prasa citādas prasmes no vadītājiem un liek pārbūvēt birojus tā, lai cilvēki vēlētos tur strādāt
1. aprīlis daudzās pasaules valstīs tiek atzīmēts kā Joku diena, kad pieņemts stāstīt jokus, jautrus atgadījumus vai izjokot citam citu. Vai joki un humors ir iederīgi arī darbavietā? Vai tas palīdz saliedēt komandu un uzturēt pozitīvu klimatu organizācijā, vai varbūt jokiem ir daudz lielāka un nopietnāka ietekme?
Straujais cenu kāpums novērojams visās jomās, tāpēc liela daļa iedzīvotāju arvien vairāk izjūt nepieciešamību pelnīt vairāk, lai spētu nosegt visus ikdienas maksājumus, nedomājot pat par dažādu izklaižu tēriņiem. Situācija darba tirgū piespiež cilvēkus domāt par jauniem veidiem, kā nodrošināt komfortablu dzīvi, tāpēc rodas jautājums, vai iedzīvotāji ir gatavi mainīt profesiju, dzīvesvietu un citus ierastus apstākļus, lai pelnītu vairāk. Biuro kā darbinieku piesaistes uzņēmums pērn jutām, ka mazkvalificēto darbaspēku piesaistīt bija ļoti grūti. Pēdējo gadu viena no lielākajām tendencēm ir bijušo sabiedriskās ēdināšanas jomas darbinieku pārkvalificēšana uz darbu loģistikas un ražošanas uzņēmumos. Visgrūtāk ir tieši ar pāriešanu uz ražošanas uzņēmumiem, tomēr ir arī noteiktas jomas, kur pārkvalificēšanās notiek veiksmīgāk.
Ja vēl neesi reģistrējies, ir.lv reģistrējies šeit vai ienāc spiežot uz sociālo mediju ikonām zemāk.
Aizmirsi paroli?
Ja jau esi reģistrējies, pievienojies šeit.
Piekrītu Pakalpojumu sniegšanas noteikumiem un Privātuma politikai
Piekrītu saņemt izdevniecības jaunumus un satura vēstkopas.
Uz Jūsu norādīto e-pasta adresi %email%, tika nosūtīts apstiprinājuma kods.
Ievadiet kodu
Lūdzi ievadiet saņemto kodu, lai apstiprinātu e-pasta adresi.Mirkli pacietības, lūdzu. Visbiežāk šis kods jums atnāks uz e-pastu uzreiz, tomēr var būt gadījumi, kad tas aizņem vairākas minūtes.
Lūdzu pārbaudiet e-pastu un pārliecinieties, ka ierakstījāt kodu pareizi.Nepieciešamības gadījumā pieprasiet jaunu kodu.
Kļūda. Mēģinat vēlreiz.
Paroles maiņa sekmīga!