Vējainās dienās naudu aizpūš kaimiņiem • IR.lv

Vējainās dienās naudu aizpūš kaimiņiem

5
Ilustratīvs attēls no Pixabay.com
Dmitrijs Guzs

Ir piektdiena, 2024. gada 10. maijs. Daugavā rimti plūst ūdens, HES turbīnas griežas, saule spīd un saules paneļi ģenerē elektrību. Tomēr ar saražoto elektrību Latvijas patēriņam nepietiek. Tāpēc Baltijas valstu vienotajā elektroenerģijas tīklā uz Latviju plūst igauņu saules enerģijas, vēja enerģijas un degakmens ģenerācija, kā arī Lietuvas vēja un saules parkos radītā elektrība.

Šajā dienā kopumā importējām 4268 MWh un kopējā summa, par kuru pirkām elektrību no kaimiņvalstīm, bija aptuveni 377 000 eiro. 2023. gadā pēc AS Augstsprieguma tīkls datiem Latvijas elektroenerģijas importa saldo ir -804 194 MWh. Pie gada vidējās cenas 93,89 EUR/MWh sanāk, ka gadā kopumā no valsts esam izmaksājuši ap 75,5 miljoniem eiro.

Elektrība plūst mūsu virzienā, bet nauda par to — pie mūsu kaimiņiem. Tas tā varētu arī nebūt.

Nepieciešams dažādot elektrības ražošanu

Pēc Eurostat datiem, Latvijā ir Eiropas Savienībā sestais augstākais atjaunīgās enerģijas ražošanas (AER) īpatsvars elektroenerģijas galapatēriņā. Tik veiksmīga situācija ir izveidojusies galvenokārt pateicoties mūsu lielajām hidroelektrostacijām – Rīgas, Pļaviņu un Ķeguma HES —, kā arī arvien pieaugošam saules enerģijas ražošanas apjomam. Tomēr atjaunīgajai enerģijai ir viens trūkums – tās ražošana atkarīga no laikapstākļiem vai gadalaika. Un tad var pienākt tādas dienas kā 10. maijs, kad pat ar vadošajām atjaunīgās enerģijas ražotāju pozīcijām Eiropā, esam spiesti pirkt elektrību no kaimiņiem. Kas viņiem ir tāds, kā mums nav? Krietni vairāk vēja parku.

Dažādojot atjaunīgās enerģijas ražošanu ar vēja parkiem, iespējams vēl vairāk samazināt to dienu skaitu, kad jāpērk elektrība no citām valstīm. Palu laikā varēsim izdzīvot bez saules un vēja. Ja nespīdēs saule, tad varbūt mūs izglābs vējš.

Eksportēt varētu uz Zviedriju

Kas notiks dienās, kad būs gan pali, gan spoži spīdēs saule un arī kārtīgs viesulis iegriezīs turbīnas? Ko mēs darīsim ar visu saražotās elektrības pārpalikumu? Atbilde, protams, ir meklējama enerģijas eksportā. Jau tagad Baltijas valstu tīkls ir savienots ar Somiju, Poliju un Zviedriju. Turklāt 2023. gadā elektroenerģijas pārvades operatori vienojās par savienojuma izveidi starp Baltiju un Vāciju tuvāko 10 gadu laikā.

Pagaidām reālākās eksporta iespējas redzamas tieši Zviedrijas virzienā. Deviņdesmito gadu beigās Zviedrijas dienvidos publiskā spiediena dēļ tika slēgta Barsebakas atomelektrostacija. Šā lēmuma sekas ir jūtamas vēl šodien un netiks atrisinātas arī tuvā nākotnē. Šajā industriāli attīstītajā Zviedrijas daļā, pie kuras ar augstsprieguma kabeli ir pieslēgta Baltijas energosistēma, ir īpaši jūtams elektroenerģijas trūkums: apjomīgākās elektrības ražotnes atrodas Zviedrijas ziemeļos, bet iekšējā pārvades tīkla limiti ierobežo elektrības transportu ziemeļu-dienvidu virzienā.

Baltijas valstīm ir labs potenciāls eksportēt elektrību uz Zviedrijas dienvidiem un Dānijas salām.

Lēta enerģija sniedz virkni ieguvumu

Domājot par to, kādu pienesumu vietējai ekonomikai sniedz atjaunīgās enerģijas ražotnes, var atcerēties vairāk nekā gadsimtu senu vēsturi no Norvēģijas, kura šodien ir Eiropā lielākā un pasaulē sestā lielākā hidroenerģijas ražotāja.

20. gadsimta sākumā, saprotot Rietumnorvēģijai unikālo ūdenskritumu potenciālu lētas enerģijas ražošanā, ārzemju investori mēdza vienuviet uzbūvēt hidroelektrostacijas, energointensīvas metāla ražotnes un ostas kombināciju. Saražoto elektrību izmantojot energointensīvai industriālai ražošanai un vietējās pilsētiņas elektrifikācijai, investori guva peļņu, norvēģi — darba vietas, ekonomiski industriālu attīstību un samaksātos nodokļus. Pēc 50-80 gadiem uzbūvētās HES pēc likuma pārgāja valsts īpašumā (hjemfallsretten).

Vēja enerģijas ražošana ir lētāka par citiem atjaunojamās enerģijas ražošanas veidiem. Ne tikai Norvēģijā pagājušajā gadsimtā, bet arī Latvijā šajā gadsimtā lētas enerģijas pieejamība tieši no tās ražotāja nozīmēs zemākas elektrības cenas reģionā, jaunas rūpnīcas un lielākas investīcijas, radītas darba vietas, kā arī samaksātus nodokļus tur, kur šīs ražotnes būs. Mums, atjaunīgās enerģijas uzņēmumam Vindr, loģiska un atbalstāma ir Latvijā pagaidām izstrādes stadijā esošā maksājumu kārtība vietējo kopienu attīstībai, kas paredz, ka daļā tajā samaksāto līdzekļu tiks novirzīta tieši vēja parku tuvumā dzīvojošo cilvēku kompensācijām.

Nepieciešama vēja enerģijai labvēlīga prognoze

Ar vēja parkiem saistītie lēmumi Latvijā tiek izsvērti ļoti pamatīgi, tos pieņem piesardzīgi un… lēni. Taču, kamēr nebūs uzbūvēti vēja parki, vējainās dienas mums izmaksās dārgāk, nekā tam būtu jābūt.

Lai izmantotu vēja sniegtās iespējas mūsu valstī, aicinām lēmuma ņēmējus jau drīz atrast saprātīgu līdzsvaru starp apsvēršanu un darbību, zemes īpašniekus — saskatīt vēja parku izbūvi savās zemēs kā iespēju, ne apgrūtinājumu un visus pārējos — iedziļināties faktos par vēja enerģijas izmantošanas priekšrocībām. Tāpat vēlamies ļaut saprast, ka arī mēs esam Latvijas iedzīvotāji ar rūpēm par mūsu dabu un par mūsu darba ietekmi uz to. Savu projektu attīstības gaitā mēs pat vēlamies saņemt iedzīvotāju racionālu kritiku un priekšlikumus, kas mūs izglītotu un palīdzētu attīstīt sabalansētus projektus, kuros ir ņemta vērā ietekme uz vidi un tā ir līdzsvarota pret sabiedrības vajadzības pēc tīras un lētas elektroenerģijas.

 

Autors ir Vindr biznesa attīstības vadītājs Latvijā, RTU Enerģētikas institūta zinātniskais darbinieks

Komentāri (5)

ahinson90572 10.07.2024. 10.46

Mēs piedāvājam personīgos, komerciālos un biznesa aizdevumus ar ļoti minimālām gada procentu likmēm 3% apmērā no 1 gada līdz 50 gadu atmaksas termiņam visā pasaulē. Izsniedzam aizdevumus no €10 000.00 līdz €10.000.000.00. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, kas ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām pusēm ir jāsazinās ar mani, izmantojot tālāk norādīto e-pasta adresi.

Aizdevēja e-pasts: [email protected]

INFORMĀCIJA PAR AIZDEVUMU, LAI PIETEIKTIES:-

AIZDEVUMA SUMMA:
ILGUMS:
TĀLRUŅA Nr.:
VALSTS:
OKUPĀCIJA:

0
0
Atbildēt

0

Artūrs Ozols 04.07.2024. 13.27

Ieinteresējoši skaitļi . Latvija vidēji dienā citiem samaksā par elektrību 206 tūkstošus eiro Kalkulators rāda ,ka tie esot 9.35 centi/KWh . Mans ikmēneša maksājums rāda ,ka ar tarifiem un nodokļiem maksāju 17, 47 centus par kwh mājsaimniecībā ! Ka redzam runa par 2 dažādiem biznesiem ! Raksts vēsta domu ,ka Latvijā kāds varētu pelnīt ražojot un tirgojot elektroenerģiju , bet izrādās tiem apmēram 22 tirgotajiem kuri tirgo elektrību mājsaimniecībām ,tas gluži vienalga , Vidēji var pirkt par 9 centiem ,bet te pārdodot par 17 centiem ,tajā kilovatstundā atrodas vieta arī tirgotāja peļņai . Ja nebūtu , 22 netirgotu ! Konstatēju ,ka ja žurnālā kāds autors raksta par elektroenerģiju ,tad jānorāda , vai tiek aprakstīts bizness un tā iespējas ,vai mājsaimniecība kā sociāla labuma guvējs .

0
0
Atbildēt

1

  Artūrs Ozols > Artūrs Ozols 04.07.2024. 13.49

  Par 4.07.24. ,kad rakstu . ast adrese rāda ,ka Latvijā TECi ražo “0” vējš – 24 ,kas ir 3,8 % no patērētā . Importējam 552 MW . Cena SE4 kartē ,no kurienes kabelis no Zviedrijas uz Lietuvu , 2.74 eiro /MWHh , Latvijā cena – 73.25 eiro/MWh !!! Ražojam tikai 11,8% no patērētā . Interesants būtu grafiks tam kā te pelna vismaz 3 līmeņos . Proti , SE4 pārdod par 2.74 ,Latvijā kādi paceļ cenu līdz 73.25 ,jo te jau neražo , un beigās ST padod uz mājsaimniecību elektrību līguma ietvaros , ko noslēguši šie 22 un manā mājsaimniecībā cena vidēji jau uzlekusi uz skaitli 177 ? Nu patiess hā !

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Artūrs Ozols > Artūrs Ozols 04.07.2024. 13.55

  Cienītie ,no rekcijas IR ! Atrodiet un aprakstiet lūdzu biznesu kur sākotnējo cenu var gala patērētājam paaugstināt 69 REIZES ! … likumīgas tirdzniecības ietvaros …

  0
  0
  Atbildēt

  0

Uldis.M42 02.07.2024. 09.24

Vēja, saules un enerģija , kas saražota lokālās koģenerācijas stacijās no mežizstrādes un kokapstrādes atliekām, salmiem, niedrēm, putnu spalvām un cietiem sadzīves atkritumiem, traucē Gazprom biznesam. Tas, ka Dombrovskis tagad ir Briselē, nenozīmē, ka viņa vietā krievijas FSB rezidentam Savickim nav cita apteksne, kas vairs ne tik atklāti, kā kādreiz pastulbais alkatīgais četracis voldiņš, kurš gāja atskaitīties uz čekas ložu arēnā Rīga, bet vienalga vaiga sviedros raujas, lai Intera Latvija un Gazprom nezaudētu peļņu.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu