Teicamniece • IR.lv

Teicamniece

Dziedājuma Agnus Dei video filmēšanā Bruknā. Foto — Stefans Špicbergs
Agnese Meiere

Aleksandra Špicberga (22) saņēmusi Kilograms kultūras apbalvojumu kategorijā Starts par koncertuzvedumu Nestāstot, kurā viņa gan dzied, gan dejo. «Unikāla personība, talantīga, dzirkstoša un pamanāma,» saka muzikoloģe Inese Lūsiņa

Pirmo reizi šo dzidro balsi dzirdēju pirms gandrīz desmit gadiem, kad tā izdziedāja Imanta Kalniņa Rakstu rakstus. Zilacaina, blonda meitene baltā blūzē un sarkanos svārkos, kas apjozti ar Lielvārdes jostu. Aleksandrai bija tikai 13 gadu, bet viņas balsī, stājā un kustībās bija nolasāma pārliecība par sevi. Un neparasts dziļums. Nodomāju — gandrīz vai dīvaini tik jaunam cilvēkbērnam.

Nākamreiz Aleksandru ieraudzīju ierakstā no Torņakalna baznīcas, kur skanēja viņas koncertprogramma Laiks. Tu. Lūgšana. Viņai bija jau 18, un Aleksandra dažādu gadsimtu baznīcas dziedājumos un lūgšanās godināja Dievmāti. «Koncerts skatītāju pārceļ pasaulē, kas ir tālu prom no ikdienišķā, steidzīgā, merkantilā, saspringtā un mākslotā. Aleksandra Špicberga dzied koptā, bet joprojām dabiskā balsī, kuras atbruņojošo plūdumu, plašo diapazonu un izteiksmības krāsu paleti nevar iesprostot konkrētā, šaurā žanru plauktā. Mūsu priekšā nav nedz etnomūziķe, nedz nākotnes operdīva, nedz popdziedātāja, mūziklu vai džeza vokāliste,» tā pēc koncerta rakstīja muzikoloģe Inese Lūsiņa.

Tagad Aleksandrai ir 22 gadi, tapušas daudzas programmas un dziesmas. Pagājušajā nedēļā viņa saņēma apbalvojumu Kilograms kultūras kategorijā Starts — skatītāji un klausītāji visaugstāk bija novērtējuši koncertuzvedumu Nestāstot, kas tapis kopā ar horeogrāfu un dzejnieku Agri Daņiļeviču. «Talantīga un vispusīgi apdāvināta māksliniece,» par dziedātāju šodien saka Lūsiņa. Aleksandra dzied, dejo un diriģē. Un, kā vērtē viņas pedagogi, visus trīs paveic «visaugstākajā līmenī». 

Visās iespējamajās valodās

Tikšanās ar Aleksandru jāorganizē ar mammas Māras Špicbergas palīdzību. Viņa pārzina meitas noslodzi. Būdama teoloģe, biznesa vadības konsultante un kādreizējā Rīgas Muzikālā teātra kora māksliniece, viņa pazīst mūzikas pasauli, ir Aleksandras projektu producente, autore, bieži arī režisore. Aleksandra vēlāk pastāstīs, ka viņa ir cieši iekļauta ģimenes — mammas, tēta un brāļa Stefana — lokā. Ģimene visu dara kopā. Aleksandras tētis ir frizieris, bieži koncertiem veidojis dziedātājas matu sakārtojumu, brālis Stefans fotografē, filmē, veido vizuālos materiālus. «Ģimene man ir pats svarīgākais dzīvē,» sacīs dziedātāja.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu