«Šie ir vienkārši rupji vārdi» • IR.lv

«Šie ir vienkārši rupji vārdi»

41
Ilustrācija — Image Creator
Inga Spriņģe, Re:Baltica

Aptuveni simt anonīmu kontu Latvijas tviterī pavairo labēji radikālu aktīvistu un politiķu viedokļus, agresīvi nomelno politiskos oponentus un izplata arī melus. Re:Baltica pēta, kā šīs naida balsis piepilda ēteru, radot iespaidu par sava viedokļa dominēšanu

Kad pirms diviem gadiem Krievija sāka pilna apjoma karu Ukrainā, mūzikas skolotājs Mārcis Kūlis (54) saprata, ka jārīkojas. Paziņas iestājās zemessardzē. Viņam neļāva veselība. Kūlis izvēlējās citu veidu, kā aizstāvēt Latviju, — ar vārda spēku. Viņš sāka ļoti aktīvi darboties mikroblogošanas vietnē Twitter, ko tagad sauc X. Atšķirībā no Facebook, tur bija «maigāka cenzūra», skaidro Kūlis.

Kopā ar agrāko partijas biedri Liānu Langu viņš cīnās par Latvijas «atkrieviskošanu» jeb krievu valodas izskaušanu no publiskās telpas. Ar Latvijas karodziņu vienā un megafonu otrā rokā Kūlis pērn septembrī teica uzrunu piketā pret termiņa pagarināšanu latviešu valodas eksāmena kārtošanai Krievijas pilsoņiem.

Virtuālajā pasaulē Kūļa un domubiedru iecienīti mērķi ir valdošie politiķi («trauku lupata, ne premjere»), imigrācija («Siliņa mums pa kluso ved iekšā melnos un pusmelnos») un mediji, sevišķi sabiedriskie. Kūlis tos dēvējis gan par «putina rašistu ordu sabiedrotajiem», gan «slēpti prokrieviskiem». Viņa domubiedri ir vēl skarbāki: «sabiedriskie izdzimteņi», «korumpētie», «prokremliskie vates žurnālisti» un «morālie kropļi».

Liela daļa Kūļa domubiedru virtuālajā karā ir seniori — patriotiski ļaudis, kam ir daudz brīvā laika. To Re:Baltica secināja, salīdzinot piketa foto un tvitera ierakstus, tajā skaitā cilvēkus identificējot ar attēlu atpazīšanas programmas Pimeyes palīdzību. Daļa tvitera aktīvistu slēpjas ar izdomātiem vārdiem, atzīst Kūlis. «Ne visi ir tik drosmīgi. Cilvēki atceras gulagu, izsūtīšanu, pieļauj, ka okupācija var notikt vēlreiz. Tie, kas būs izgaismojušies, domāju, mēs arī tiekam ielikti kaut kādos sarakstos,» Kūlis Re:Baltica skaidro citu anonimitāti.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu