5 interesanti koncerti decembrī • IR.lv

5 interesanti koncerti decembrī

1
Penguin Café. Publicitātes foto
Gunda Miķelsone, speciāli Ir

5. decembrī Latvijas Nacionālajā operā Roberts Balanas. Homecoming ar Lietuvas Simfonisko pūtēju orķestri
Mūziķu Balanas ģimene Latvijas koncertdzīvē ir labi pazīstama, tomēr, salīdzinot ar vijolnieces Kristīnes un čellistes Margaritas uzstāšanās biežumu, šis būs vijolnieka Ro­berta Balanas pirmais solokoncerts Lat­vi­jā. Londonas Karaliskās mūzikas akadēmi­jas absolvents jau 16 gadu vecumā uzstājies prestižās koncertzālēs — Londonas Karaliskā festivāla un Vigmora zālēs — un pērn nosaukts par britu raidstacijas BBC 1 oficiālo vijolnieku. Ar moto «vijoles evolūcija» Roberts cenšas nojaukt robežas starp tradicionālo klasiskās mūzikas repertuāru un dažādu žanru populārās mūzikas aranžijām. Vijolnieka pūliņus atzinīgi novērtējuši ne tikai uzticīgākie sociālo tīklu sekotāji, bet arī sers Eltons Džons — 2020. gadā Latvijas mediji ziņoja, ka Roberta aranžija mūziķa dziesmai I’m Still Standing Eltonam Džonam iepatikusies tik ļoti, ka viņš sazvanījis Robertu, lai savus komplimentus nodotu personīgi.
Robertsbalanas.com

8. decembrī Vidzemes koncertzālē Cēsis Penguin Café. Rain Before Seven…
Britu grupu Penguin Café mediji dēvē par kulturāliem visēdājiem, kuru kompozīcijās un spēles manierē vienojas izsmalcināta elegance un īpaša atjautība. Apvienību 2007. gadā izveidoja Arturs Džefs, pieminot sava tēva un leģendārās grupas Penguin Cafe Orchestra līdera Saimona Džefa pāragrās nāves desmito gadadienu. 

Šī būs grupas trešā atgriešanās Cēsīs, un mūziķi piedāvās skaņdarbus no sava jaunākā mūzikas ierakstu albuma Rain Before Seven…, kas, atsaucoties uz senu laika prognožu parunu, simbolizē laimīgu beigu iespējamību pat visbezcerīgākajā situācijā. Britu izdevums The Guardian raksta, ka šajā priekpilnajā un dzīvi apliecinošajā albumā slēpjas «daži no pēdējo 40 gadu neparastākajiem un burvīgākajiem skaņdarbiem».
Cesukoncertzale.lv

5. un 6. decembrī kultūrtelpā Hanzas perons Ligeti 100 km/h
Divos vakaros Hanzas Peronā būs iespējams pieskarties simtgadnieka Ģerģa Ligeti mūzikai telpā un kustībā. Par to rūpēsies mākslinieka Reiņa Dzudzilo veidotā klusā daba un Latvijas bezbailīgākie solisti, atskaņojot trīs ikoniskus Ligeti kamermūzikas opusus. Pianista Riharda Plešanova lasījumā skanēs 11 klavierminiatūru cikls Musica Ricercata, kura nosaukumā autors savulaik ietvēris mūzikas izjautājošo dabu. Vijolnieka Konstantīna Paturska vadītais Perona kvartets piedāvās Ligeti Otro stīgu kvartetu, kur sabalsojas gan mikropolifonijas laikmetīgā elpa, gan ungāru tradicionālās mūzikas mantojums. Savukārt pianiste Agnese Egliņa, vijolniece Liene Neija-Kalniņa un mežradznieks Māris Evelons vienosies Trio vijolei, mežragam un klavierēm. Šī retā mūziķu sastāva opusu mēdz saukt par virsotni ne tikai Ligeti daiļradē, bet visā 20. gadsimta kamermūzikā.
Hanzasperons.lv

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu