Labāk apdrošināts nekā izpostīts • IR.lv

Labāk apdrošināts nekā izpostīts

7. augusta vētrā norauts jumts Dobeles novadā. Foto — LETA
Antra Ērgle

Interese par mājokļa apdrošināšanu augusi pēc šā gada augusta un rudens vētrām, kas sabojājušas dzīvojamās ēkas vairākos novados. Kā izvēlēties īsto polisi, lai tā atmaksātos?

Lai arī nav precīzu datu par apdrošināto dzīvesvietu īpatsvaru, paši apdrošinātāji to lēš ap 30—60% no kopskaita. Šādu pakalpojumu piedāvā visas apdrošināšanas kompānijas, kā arī vairākas bankas. Turklāt pēc nesenajām vētrām apdrošinātājiem pieteiktās un jau izmaksātās atlīdzības par mājokļu bojājumiem sasniedz vairākus miljonus. 

Obligāta ir apdrošināšana mājokļiem, par kuriem ņemts hipotekārais kredīts. Lai klienti varētu salīdzināt dažādu kompāniju piedāvātās cenas, apdrošinātāji nodrošina dažādus kalkulatorus — gan tādus, kas pēc konkrētā mājokļa un īpašnieka vai īrnieka datiem sagatavo individuālu piedāvājumu, gan vispārīgus, kas pēc dažiem kritērijiem var noteikt provizorisko prēmijas jeb apdrošināšanas maksājuma lielumu. 

Būtiskākais, kas ietekmē prēmijas apmēru, ir mājokļa veids — privātmāja vai dzīvoklis. Un arī tā platība un izmantotie būvmateriāli — mūra vai koka. Apdrošināšanas prēmiju amplitūda ir plaša — no nepilniem 20 eiro gadā līdz 10—17 eiro par 50 kvadrātmetru dzīvokli vai māju mēnesī. Taču jāņem vērā arī polises saturs un termiņš, ko apdrošinātāji piedāvā no viena līdz trim gadiem, bet var vienoties arī par pieciem. Ir iespēja lielāku apdrošināšanas prēmiju sadalīt vairākos maksājumos gada laikā.

Apdrošina arī ekspluatācijā vēl nenodotas būves, ja vien tās celtas pēc apstiprināta projekta saskaņā ar normatīvajiem aktiem. Pēc pēdējām vētrām ir pastiprināta interese arī par saules paneļu apdrošināšanu.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu