Vai tiešām jākravā čemodāni? • IR.lv

Vai tiešām jākravā čemodāni?

17
Latviešu valodas mācības profesionālās tālākizglītības iestādē PURE Academy šā gada sākumā. Nodarbību vada Sabīne Dombrovska. FOTO — Edgars Pohevičs, no Ir arhīva
Ilze Šķietniece

Valsts valodas pārbaudi līdz šim nokārtojusi tikai piektā daļa no Latvijas iedzīvotājiem ar Krievijas pasi — apmēram puse eksāmenā izkrīt, bet liela daļa nav pat pieteikušies. Viņiem dota otrā iespēja. Vai būs arī trešā?

Valsts valodas pārbaudi nokārtoju, taču gandarījuma nav, neslēpj daugavpiliete Irēna Birjukovska. Pēc mazdēla nāves un Covid-19 izslimošanas sieviete vairs neticēja savām spējām eksāmenu nokārtot, tomēr pārsteidzoši labais rezultāts viņu nav iepriecinājis — Irēna jūtas piespiesta.

Uz viņu attiecas pērnie Imigrācijas likuma grozījumi, kas paredz — lai Latvijas iedzīvotāji ar Krievijas pilsonību saglabātu pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijā, līdz 1. septembrim viņiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) jāiesniedz virkne dokumentu. Tajā skaitā apliecinājums par valsts valodas prasmi vismaz pamata līmenī A2, ko var iegūt, nokārtojot Valsts izglītības satura centra (VISC) organizētu pārbaudījumu. Ja dokumenti nebūs iesniegti, uzturēšanās atļauja vairs nebūs derīga un Latvija būs jāatstāj līdz decembra sākumam.

Imigrācijas likuma grozījumi kopumā attiecas uz 24,5 tūkstošiem iedzīvotāju. Valsts valodas prasme gan jāpārbauda aptuveni 18 tūkstošiem, jo ir izņēmumi, piemēram, eksāmens nav jākārto tiem, kas vecāki par 75 gadiem un jaunāki par 15.

Līdz šim pārbaudījumu kārtojuši aptuveni septiņi tūkstoši iedzīvotāju, veiksmīgi — tikai puse, informē VISC Komunikācijas nodaļas vadītāja Liene Bērziņa. Vēl gandrīz četri tūkstoši pārbaudei pieteikušies jūnijā un to kārtos līdz septembrim. Tas nozīmē, ka apmēram septiņi tūkstoši iedzīvotāju pildīt likuma prasības nav sākuši. Vai viņus šoruden tiešām izraidīs no valsts?

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu