Tiesībsargs: obligātie ziedojumi skolām un skolotāju apdāvināšana nav atbalstāma • IR.lv

Tiesībsargs: obligātie ziedojumi skolām un skolotāju apdāvināšana nav atbalstāma 1

Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Tiesībsarga birojs

Tiesībsarga ieskatā obligāto ziedojumu vākšana skolās nav pieļaujama, un arī brīvprātīgas vecāku iniciatīvas ar naudas vākšanu dāvanām skolotājiem nav atbalstāmas.

Signālus par šādiem papildu tēriņiem tiesībsargs teju ik dienu saņem izpētē par to, ko iepriekšējā mācību gadā vecākiem vajadzēja iegādāties bērna mācību vajadzībām un par sarakstiem jaunajam skolas gadam. Kopumā no vecākiem saņemtas vairāk nekā 1100 ziņas.

Nereti izglītības iestādēs pastāv tendence apdāvināt skolas personālu, konkrēti – skolotājus. Tā bieži vien izpaužas nerakstītas tradīcijas veidā, proti, apdāvināt pedagogus izlaidumos, jubilejās un citos svētkos ar materiālām vērtībām, kas iegādātās par vecāku savākto jeb saziedoto naudu. Secināms, ka šo apdāvināšanas tradīciju kopj, uztur un kultivē paši bērnu vecāki, jo sevišķi aktīvākie, kuri kā līderi piedalās vecāku komitejās, padomēs, sapulcēs, čatos u.tml.

Dažkārt dāvanas mudina iegādāt arī pati klases audzinātāja, aicinot vecākus apsveikt konkrētus pedagogus.

Minētā tradīcija sakņojas ne tikai vecāku vēlmē iepriecināt, izrādīt cieņu vai pateikties skolotājam, kurš daudz darījis viņu bērnu labā, bet arī “nopirkt” skolotāja labvēlību, jo sevišķi pret bērniem, kuru vecāki rīko apdāvināšanu. Turklāt ne visiem bērnu vecākiem ir pietiekami finanšu līdzekļi regulāriem ziedojumiem un materiālām dāvanām. Taču, baidoties, ka iebilšana varētu kaitēt bērnam, vecāki nereti pakļaujas aktīvāko klases vecāku iniciatīvai un pat spiedienam apdāvināt pedagogus. Šāda situācija nav pieņemama. Tā rada augsni nevienlīdzīgai attieksmei un bērniem māca, ka labvēlību var “nopirkt” ar materiālām dāvanām.

Kā rīkoties?

Tiesībsargs atgādina – Latvijā pamata un vidējā izglītība ir bezmaksas. Tiesībsargs aicina pašus vecākus lauzt neveselīgas tradīcijas. Ir nepieciešams konstruktīvi izrunāt šo problēmu savā starpā, nebaidoties iebilst un pretargumentēt šādu tradīciju uzturēšanai un kopšanai. Pedagogu apdāvināšanas tradīcijas uzturēšanu sekmē tieši bailes iebilst un rīkoties savādāk.

Tiesībsarga ieskatā, ja ir vēlme pateikties un īpaši iepriecināt pedagogu, to var darīt arī ar patiesiem un sirsnīgiem vārdiem, ziediem vai kādu simbolisku un radošu dāvanu – bērnu priekšnesumu, koncertu, kopīgi radītu apsveikumu vai piedzīvotu klases sadraudzības mirkli. Līdz ar to tiesībsargs aicina pašus vecākus vairot vienlīdzību, mazināt liekus un nesamērīgus tēriņus, kā arī mācīties pašiem un bērniem paust cieņu, iepriecinājumu vai pateicību nemateriālā veidā.

Ziņo tiesībsargam

Kā ziņots, tiesībsargs lūdz sabiedrības iesaisti, jo ir saņemti signāli, ka Latvijas izglītības iestādes – skolas un bērnudārzi – sāk atgriezties pie vecās prakses un vecākiem izsniedz sarakstus ar lietām, kas ir jāpērk bērna mācību vajadzībām.

Lai noskaidrotu, cik izplatīta ir šāda prakse un kādas lietas vecākiem ir jāpērk, aicinām iedzīvotājus informēt Tiesībsarga biroju – jūsu atbildes ir ļoti gaidītas!

Informāciju par pašvaldību skolām un bērnudārziem ērti un ātri līdz pat 19.jūlijam var iesniegt šeit: https://ej.uz/MacibuPiederumi .

Informācija tiek vākta par pašvaldību dibinātām skolām un bērnudārziem, bet par privātām mācību iestādēm nē. Lūdzam informāciju sūtīt ne tikai par nākamo mācību gadu, bet arī par tikko aizvadīto.

Informāciju sagatavoja Edgars Lākutis, Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja vietnieks.

Komentāri (1)

Sskaisle 05.07.2023. 16.56

maucība nenormālākā – valsts, pašvaldība nespēj nodrošināt, lai visi skolotāji wc var apsēsties uz brilles , kas negrozās un pasēdēt mierīgi nebaidoties, ka durvis izkritīs vai virsū uzkritīs …. tad ziedot ar nedrīkst …. u tad pārcelt valsts iestādes, ministrijas uz tiem ūķiem, kuros jāstrādā un jāmācās vienkāršajai tautai

kāpēc tiesībsargs ierosina skolotājiem un nevis prezidentiem un citiem izdienu pensiju saņēemējiem iztikt ar sirsnīgiem pateicības vārdiem nevis dāvanām ?

kāpēc jansons nevarētu būt pirmais, kurš atsakās no algas pielikuma un no citiem labumiem un nesamierinās ar sirsniīgiem paldies?

klau – nu vai nu ar mani vai ar jums kaut kas ir supergreizi – nu tas nav normāli, ka privātos apdavina valsts un vēl privātie un pārējiem paliek sirsnīgi vārdi

kā dziedātājiem un dejotājiem – lai mazāk ēd un dzer , tad skanīgāk dziedās un dejos

nu nenormāli

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu