Gandrīz pusei bija vienalga • IR.lv

Gandrīz pusei bija vienalga

5
Ilustratīvs foto: Edijs Pālens, LETA
Gunārs Nāgels

Vēlēšanas par 14. Saeimu ir noslēgušās, un tauta ir izdarījusi izvēli. Šoreiz dalība balsošanā ir nedaudz lielāka nekā bija pirms četriem gadiem 13. Saeimai, bet tā tomēr bija zema. 40,57% balsstiesīgo nenobalsoja.

Tātad 625 716 pieaugušajiem Latvijas pilsoņiem ir pilnīgi vienalga, kas veidos un pieņems likumus. Pilnīgi vienalga, vai mēs sevi nopietni aizsargāsim no iekšējiem un ārējiem draudiem, vai neaizsargāsim. Pilnīgi vienalga, vai jācīnās ar kovidu un citām sērgām, vai vienkārši deklarējam, ka tādas vispār neeksistē un tāpēc neslimosim.

Pasaules mērogā 59,43% dalība vēlēšanās nav ne sevišķi labs, ne sevišķi slikts rādītājs. Tas norāda drīzāk uz to, ka cilvēki tic zināmai stabilitātei un nav sevišķas vajadzības censties kaut ko mainīt.

Te var būt divas galējības. Pirmā apgalvo, ka viss ir slikti un nekāda politiķu maiņa neuzlabotu situāciju, jo „visi ir zagļi un blēži“. Otra vērtē, ka situācija ir laba vai vismaz ciešama un nekas nav jādara, lai to uzturētu.

Abas galējības kļūdās. Mums ir vajadzīgi godīgi politiķi un nepārtraukts darbs, lai nepazustu kā valsts un kā tauta.

Ir arī tie kuri saka, ka viņu viena balss neko nemainīs, tāpēc šoreiz var nepūlēties un palikt mājās. Tieši pretēji – ir iespējams, ka pat tikai viena balss nosaka, vai konkrētai partijai būs viens mandāts vairāk, vai nebūs mandātu vispār.

Apvienība „Attīstībai/Par!“ ar veseliem četriem ministriem līdzšinējā Kariņa valdībā saņēma tikai 4,97% vēlētāju atbalstu un, nesasniedzot 5% barjeru, atvadās no Saeimas. Plikos skaitļos tā saņēma 45 452 balsis. Ja būtu tikai 250 balsu vairāk, tā būtu pārsniegusi 5% barjeru un iegūtu 7 vai 8 deputātu mandātus.

Nākamā aiz strīpas palikusī partija ar 4,81% atbalstu ir „Saskaņa“. Tās vietā ar 11 deputātiem Saeimā ienāk partija ar vēl radikālāku programmu – „Stabilitātei!“. Daži izvilkumi no tās oficiālās programmas: „Pārskatīsim Latvijas atkarību Eiropas Savienības ietvaros. Prioritāras ir valsts intereses vai izstāšanās no žņaudzošās savienības. Stingra ekonomiskā suverenitāte un neatkarīga attiecību veidošana ar kaimiņvalstīm. Apsvērsim iespēju veikt kontrolētu saistību nepildīšanu, lai atteiktos maksāt ES parādu. [..] Iespēja iegūt izglītību dzimtajā valodā. [..] Tiesības balsot Latvijas nepilsoņiem vēlēšanās. [..] Visu nepilsoņu pieņemšana par pilntiesīgiem valsts pilsoņiem.“

Var viegli saprast, kas te īstenībā domāts. Tādu Saeimu mēs esam visi kopā ievēlējuši.

Gunārs Nāgels ir laikraksta ”Latvietis” redaktors, komentārs pārpublicēts no kārtējā numura.

Komentāri (5)

Jānis Lakijs 06.10.2022. 10.10

Miljonārs Šlesers komandēs 9 Saeimas deputātus.
Miljonārs Pīlēns komandēs 15 Saeimas deputātus.
Miljonārs Lembergs komandēs 16 Saeimas deputātus.
Sanāk tāda neliela miljonāru frakcija.
Turklāt neticu, ka “savu” miljonāru nav pārējām partijām.

+3
0
Atbildēt

2

  kolpants > Jānis Lakijs 06.10.2022. 14.11

  Ну что вы, какие другие миллионеры. В разговорах строителей мелькнули 800 тыс евро, но КНАБ сказал-не обнаружено, нет фактов преступления. Ну упомянули Рейрса. из Единства. Так небось специально хотели просто очернить честное имя.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  QAnon > Jānis Lakijs 06.10.2022. 10.39

  Miljonāri: Savickis, Rāvis, Garkāns un Re&Re īpašnieki slaucīs kājas 26 Saeimas deputātos. Varbūt latviešu karavīriem kara gadījumā vajadzētu pateikties mūdzim Šleseram, ka, tas ir kaut pusi procenta vēlētāju balsu atņēmis savas sugas brālim, Abrenes andelētājam, žoga ap Brīvības pieminekli licējam un aicinātam viesim čekas rīkotās Lūgšanu brokastīs, mūdzim Pabrikam. Maz ticams, ka Latvijai pieliktie krievijas FSB un organizētās noziedzības kuratori ļautu aizsardzības ministra amatā ielikt patriotu, tomēr cerības, ka stāvoklis armijā varētu kaut nedaudz uzlaboties, ja viens tas amats netiks Latvijā iesūtītam krievijas militāristam, Rajevam

  0
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 06.10.2022. 14.15

Это похоже на шизофрению) Переживать за коррупцию, но es aizgāju un balsoju krievu dēļ,

Как вас “имели”, так и будут дальше “иметь”. Не зря же столько сил вложили, чтобы Росликову рейтинг поднять. Иначе случилась бы катастрофа-по рейтингам апреля ни ЦС ни попадали в Сейм, ни РСЛ. В итоге только благодаря сносу памятника, цветам 10 мая, школьной реформе и законам Борданса сумели раскочегарить избирателя на Росликова. Я вообще не удивлюсь, если через время всплывут фото типа Дзинтарса и Осипова, только на фото будет Росликов в обнимку с Домбравой и Иеселниеком.
Не прошел бы Росликов-и NA cкорее всего на выборах 2026 в лучшем случае еле-еле бы преодолели 5%, а скорее всего, и нет.

Ну ведь могут же, когда хотят!

0
-2
Atbildēt

0

Sskaisle 06.10.2022. 09.48

nu izbeidziet nāgel ar to savu sprediķošanu.

Eurostat rāda, ka esam viena no viskorumpētākajām valsīm ES. Kur tie korumpanti ir? Sasodīts, nu kur viņi ir. Kapēc euirostat melo?

Visi vai gandrīz visi saka, ka a/par neievēlēja , jo viņi kritizēja kariņu, bet kāpēc noklusē par a/par korupcijas skandāliem? Staķīšu vardarbība , nbs, rd , rīgasapsaimniekošanas biznesa tumšie atvari –

es aizgāju un balsoju krievu dēļ, bet sajūta, ka esmu rīkojusies nepareizi mani nepamet

Hermanis raksta, ka tauta atkal ir kļūdījusies vēlot saeimu – interesanti – kam tad bija jābūt iēvēlētam – jv taču tikpat ir skandināviska partija, cik es sabas ķēniņienes mazmeita

tāpēc – es turpinu brīnīties par mums latviešiem, ka pēc pašu vilkaču plēšanas vel vispār esam dzīvi un kustamies un kāds pat uz velēšanām aizgāja –

0
-2
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu