Apgūt programmēšanu var ne tikai gados jauni cilvēki • IR.lv

Apgūt programmēšanu var ne tikai gados jauni cilvēki

Foto: Evija Trifanova, LETA
Jānis Pekša

Nav nekāds noslēpums, ka informācijas tehnoloģiju (IT) speciālisti ir šobrīd viena no vislabāk apmaksātajām un pieprasītākajām profesijām ne vien Latvijā, bet arī pasaulē. Turklāt ir maldīgi domāt, ka šo profesiju var apgūt tikai gados jauni cilvēki, tā sauktā millenium paaudze, kura “piedzimusi ar datoru rokā”.

Straujā digitalizācija liek transformēties daudzām profesijām, noteiktu profesiju pārstāvjus padarot mazāk pieprasītus darba tirgū un gribot negribot daudzus mudinot apgūt jaunus apvāršņus. Protams, ne jau visi pārkvalificējoties kļūs par IT jomas speciālistiem, tomēr vēlos iedrošināt spert soli arī šajā virzienā, ja tas ir ieinteresējis un uzrunājis.

Lēni, bet aug

Kā liecina aptaujas pasaulē lielākajā tiešsaistes jautājumu un atbilžu vietnē “Steka pārpilde” (“Stack Overflow”), kas paredzēta topošajiem un esošajiem programmētājiem, gados vecāku programmētāju īpatsvars kaut lēni, tomēr pieaug. Aptuveni puse izstrādātāju ir 18-24 gadus veci, 25-34 gadus veci 39,62%, 35-44 gadus veci 19,72%, 45-54 gadu veci ir 7,44%, bet 55-64 gadu veci – 2,79%.

Tieši 55-64 gadu vecuma grupā pieaugums 2022.gadā pret iepriekšējo gadu ir vairāk nekā 1%. Taču salīdzinājumā pret iepriekšējiem gadiem kopumā vērojama lēna, bet stabila dinamika. Ņemot vērā to, ka aptaujā piedalās izstrādātāji no visas pasaules – vairāk nekā 70 000 respondentu, no tiem aptuveni 100 no Latvijas, varam uzskatīt, ka šāda tendence vērojama vairāk vai mazāk visās pasaules valstīs.

Vai nebūs par daudz?

Šādu jautājumu pēdējā laikā var dzirdēt arvien biežāk. Un tāds varbūt arī var rasties, ņemot vērā to, ka kādas profesijas popularitātes vilnī to izvēlas arī cilvēki, kuriem tā varbūt nemaz nešķiet saistoša, tādējādi radot speciālistu pārprodukciju kādā no profesijām tuvākā vai tālākā nākotnē.

IT speciālistu pārprodukciju noteikti nepiedzīvosim vēl vismaz tuvākos 10 gadus. Jau vairākus gadus Latvijā trūkst ap 3000 IT jomas darbinieku. Mums nav tik daudz studentu, lai šo pieprasījumu apmierinātu. Turklāt tie, kuri jau strādā IT jomā vismaz 7-20 gadus, viņi jau ir labi nopelnījuši, process ir izbaudīts un apnicis, tādēļ šie speciālisti iet prom no lielajiem uzņēmumiem. Šāda tendence šobrīd ir diezgan izteikta. Iespējams, daļa šo pieredzējušo speciālistu jau ir nodibinājuši savus uzņēmumus, tādēļ lielajos uzņēmumos nekad neatgriezīsies un ir nepieciešama “jaunā maiņa”. Turklāt tai obligāti nav jābūt gados jauniem cilvēkiem. Dažādas aptaujas apliecina, ka 25-40% cilvēku vēlas strādāt attālināti, un daudzi uzņēmumi šādu iespēju arī piedāvā. Turklāt IT joma ir tā, kurā produktivitāte ir vienlīdz laba, veicot darbu gan klātienē, gan attālināti. Tas dod iespēju vienlaikus gan nopelnīt, gan izvēlēties vietu, kurā dzīvot un strādāt. Daudzi šobrīd izvēlas dzīvot un strādāt, piemēram, 150 kilometru attālumā no Rīgas, tad šī ir laba iespēja pie nosacījuma, ja vien šajā vietā ir pieejams internets darba prasībām atbilstošā kvalitātē.

No visiem “Stack Overflow” respondentiem 2021.gadā  6,3% norādīja, ka ir studenti, bet šogad tādu ir jau 9,13%. Tas nozīmē, ka IT studentu skaits pasaulē pieaug. Kamēr students mācās, viņam uzdod arī praktiskus mājasdarbus, un students meklē atbildes, kāpēc kaut kas nesanāk šajā pieprasītajā vietnē.

Iespējams ikvienam

Nekad nav par vēlu mācīties. Pārkvalificēšanās bieži vien notiek piespiedu kārtā – kad zaudē darbu vai profesija vairs neeksistē. Lēmumam par labu IT spēlē šādi faktori – viss notiek attālināti, viss ir pieejams un visiem saprotams.  Īpaši tad, kad ir iespēja to darīt arī attālināti, tādējādi ļaujot elastīgi plānot savu laiku. Šogad kā jaunumu esam sākuši realizēt pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmu “Datorsistēmas” tālmācību, piedāvājot divu gadu un četru mēnešu laikā pašiem visu iemācīties attālināti un iegūstot programmētāja kvalifikāciju un pirmā līmeņa diplomu. Pieaugušie ir redzējuši, ka bērni mācās attālināti un nav nemaz tik traki, var mēģināt. Tālmācībā nav tā, ka pasniedzējs visu priekšā lasa – ir e-vide, kurā tiek pildīti uzdevumi, uzdoti konstruktīvi konsultācijas jautājumi. Ja var pabeigt pirmo gadu, var teikt, ka cilvēks jau prot programmēt. Līdz ar to pārkvalificēšanās ir iespējama ikvienam cilvēkam (nav jāsēž vienā solā ar 20 gadu jauniem jauniešiem), un atšķirībā no agrāk pierastajiem stereotipiem, ka augstskolas solā sēž tikai gados jauni cilvēki, šobrīd situācija ir kardināli mainījusies.  Vārds “students” vairs netiek sasaistīts ar noteiktu vecumu, galvenais ir vēlme mācīties.

Kā liecina “Stack Overflow” respondentu sniegtās atbildes, 2022. gadā 47,9% profesionālo izstrādātāju ir ieguvuši bakalaura grādu. 29,7% ir augstākā līmeņa grāds – maģistra, profesionālais vai doktora grāds. Gandrīz ceturtajai daļai profesionālo izstrādātāju jeb 22,67%)ir ne vairāk kā asociētais grāds. Šie skaitļi krasi mainās, ja skatāmies uz atbildes no tiem, kuri mācās kodēt.

Lielisks rādītājs, ka mācīšanās nekad neapstājas, ir 38% izglītojamo, kuriem jau ir grāds. Tas rāda arī to, ka ar grāda iegūšanu vēl nekas nebeidzas. Pat izstrādātāji ar maģistra grādu joprojām paļaujas uz tiešsaistes resursiem, lai praktizētu un mācītos katru dienu, pretējā gadījumā viņi nelietotu tādu tiešsaistes platformu kā “Stack Overflow”. Pat tad, kad jau skaities profesionālis, mācīšanās nebeidzas. Šobrīd katrs var izvēlēties sev atbilstošāko veidu, kā to darīt, un daudzi faktori liecina tieši par labu izvēlei IT jomā.

Autors Jānis Pekša ir Biznesa augstskolas “Turība” IT virziena vadītājs.

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu