Ivars Miķelsons, taktilā Brīvības pieminekļa autors • IR.lv

Ivars Miķelsons, taktilā Brīvības pieminekļa autors

2
«Sajūta ir laba, jo beidzot neredzīgi cilvēki varēs uzzināt, kāds patiesībā izskatās Brīvības piemineklis,» saka Ivars Miķelsons. Foto — Ieva Salmane
Agnese Meiere

Pirms daudziem gadiem Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcijai vajadzēja miniatūrus arhitektūras objektus, tajā skaitā Brīvības pieminekļa atveidu, kāds nepieciešams, lai to varētu «apskatīt» neredzīgi cilvēki. Pieminekļa izveidošanu uzticēja tēlniekam Ivaram Miķelsonam, kurš radīja miniatūru ģipša pieminekli. Paralēli kādos dizaina kursos Ivars bija izstrādājis projekta pieteikumu, lai šo taktilo objektu varētu novietot pie Brīvības pieminekļa. Pasaulē tā ir ierasta prakse — ievērojamākās arhitektūras ēkas vai pieminekļus atveidot miniatūrā formātā, lai ar taustes palīdzību to varētu «redzēt» neredzīgi un vājredzīgi cilvēki. 

Arī fonda Nāc līdzās! vadītāja Sarma Freiberga daudzus gadus loloja sapni par iespēju neredzīgam cilvēkam «ieraudzīt» Brīvības pieminekli. Satiekoties tēlniekam un fonda vadītājai, kopējais projekts ieguva jaunu uzrāvienu. Šobrīd konceptuālu atbalstu projekta sākšanai devusi Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu padome. Tapusi arī 3D izdruka, kuru testējuši neredzīgi jaunieši, veikta modelēšana dabā, un turpinās saskaņošanas darbi.

Lai gan šķiet — kas tur ko neuztaisīt tādu mazu piemineklīti! —, tas prasa niansētāku darbu nekā liela objekta radīšana. «Pirmo pieminekli veidoju no plastilīna un vēlāk lēju ģipsī. Tagad modeli bija iespējams izprintēt ar 3D tehnoloģijām,» paskaidro tēlnieks. 

Lai iegūtu materiālu 3D izdrukas tapšanai, Brīvības pieminekli filmēja un fotografēja ar droniem. Tika atlasīts un apstrādāts milzīgs daudzums failu. 3D modelis esot precīzāks nekā savulaik ar rokām veidotais no plastilīna. «Piemineklī būs redzami pat daži iedobumi, kurus kara laikā atstājušas lodes,» stāsta Miķelsons. Pieminekli izprintēja pa nelielām daļām, Ivaram tās bija jāsaliek, jāsastiķē precīzi pēc izmēriem. Bija jāizdomā arī 80 centimetrus augstā galda dizains, uz kura atradīsies 80—85 centimetrus augstais taktilais piemineklis. «Piedalīšos pie bronzas liešanas, formu izgatavošanas, veikšu galīgo apstrādi,» paskaidro tēlnieks. Uz podesta jāizveido arī teksts braila rakstā.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu