Izlauzušies no pelēkās zonas • IR.lv

Izlauzušies no pelēkās zonas

Povels (72) no Cirkunu ciema Harkivas pievārtē līdz Latvijai atbraucis ar vecu žiguli, kuram vēl ir padomju laiku numura zīmes. Foto — Ieva Puķe
Ieva Puķe

Pierobežā Latgalē šobrīd masveidā ieceļo bēgļi, kas no okupētajām teritorijām Ukrainā līdz Latvijai bēguši caur Krieviju

Ģimeni no Mariupoles pavisam nejauši sastapu Viršu benzīntankā pie Ludzas. Vīrs, sieva un divas pirmsskolas vecuma meitenītes. Viņi bija braukuši visu nakti, lai caur Krieviju nokļūtu Latvijā un tālāk ar prāmi nonāktu Vācijā. Štutgartē viņus jau gadīja ukraiņu draugi. Abu vecāku telefonos nebija interneta, mašīnas navigatorā ielikts tikai vārds «Rīga». Viņi pat nezināja, ka no Latvijas galvaspilsētas prāmis uz Vāciju nekursē! Vienīgā iespēja — doties no Liepājas uz Trāvemindi, ko no iecerētā galamērķa šķir krietns kilometru skaits. 

Ieraudzījis, ka līdz prāmju terminālim Liepājā ir 500 kilometru, vīrietis nobālēja. Sieva baidoties stūrēt. Viņš atzinās, ka mūsu tikšanās brīdī pavadījis autovadītāja krēslā gandrīz diennakti. Ford Escape jeb «izlaušanās» — cik liktenīga auto markas izvēle! — gan aprīkots ar automātisko ātrumkārbu. Tomēr vairāk nekā tūkstoti kilometru mērojis šoferis tikai ar vienu veselu kāju. Bēglis benzīntankā balansēja uz kruķiem, otra kāja pēc operācijas joprojām nebija sadzijusi. Un jau esot skaidrs, ka būs vajadzīga vēl viena operācija.

Vīrietis atvēra telefonu, kur kadru pa kadram bija fiksējis, kas noticis ar ģimenes iedzīvi Mariupolē. Pēc kārtējā Krievijas armijas uzlidojuma no nodegušās mājas palikusi tikai apkūpējusi virtuves zona. No mašīnas, kurā viņš marta sākumā brauca aviobumbas sprādziena brīdī, — lūžņu kaudze. 

Viņš izrādījās dzimis laimes krekliņā, tiekot cauri ar sašķaidītu kāju, ko, par laimi, nevajadzēja amputēt. Nedēļu slēpās pagrabā, piesedzot brūci tikai ar apsējiem, kamēr tika pie nopietnākas medicīniskās palīdzības. Operāciju veica pēc mēneša Krievijā, uz kurieni iebrucēji ļāva evakuēties okupēto apgabalu iedzīvotājiem. Līdzi izdevās izvest arī sievu un bērnus, kas slēpās laukos. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu