Naudas mobilizācija • IR.lv

Naudas mobilizācija

Valdis Dombrovskis. Zīmējums – Ernests Kļaviņš
Pauls Raudseps

Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis par ES atbalstu Ukrainai, tās izredzēm kļūt par kandidātvalsti un par Krievijas oligarhu jahtu konfiscēšanu, lai kompensētu armijas postījumus

Dīvaini runāt ar Valdi Dombrovski par karu. Gan Latvijas premjerministra, gan eirokomisāra amatā viņa uzmanības centrā vienmēr ir bijusi abstraktā makroekonomika, sarežģītu aprēķinu rezultātā tapuši skaitļi, kuri apraksta netveramus lielumus — iekšzemes kopproduktu, budžeta deficītu, inflāciju, valsts parādu. Tie var būtiski ietekmēt cilvēku likteņus, tomēr nevienam naktī nerādās murgi pēc tam, kad ieraudzīta IKP līkne, un arī pats Dombrovskis vienmēr saglabājis šiem skaitļiem atbilstošu emocionālu distanci.

Eirokomisāra raksturs nav mainījies, taču mūsu sarunai piektdienas pēcpusdienā viņa klusajā, ēnainajā kabinetā ES mājā Aspazijas bulvārī ir pavisam cits emocionālais fons nekā ierasts, jo Eiropas Savienības atbalstam var būt izšķiroša nozīme Ukrainas valsts liktenī.

Dombrovskis aprīlī bijis Vašingtonā uz Starptautiskā Valūtas fonda un Pasaules Bankas pavasara sanāksmēm, kurās lēsts, ka Ukrainai šobrīd nepieciešamais finansiālais atbalsts ir pieci miljardi eiro mēnesī. (Salīdzinājumam — Latvijas kopējais valsts budžets ir 12,4 miljardi eiro gadā.) ES jau ir aizdevusi 600 miljonus Ukrainas budžetam, šomēnes pārskatīs vēl 600 miljonus un plāno, kā varētu turpināt šo atbalstu. Pirmo reizi tās vēsturē ES atvēlējusi naudu militāram atbalstam — 1,5 miljardus, par ko Ukraina var iegādāties tai nepieciešamos ieročus un aprīkojumu. Eiropas Investīciju banka jau pārskaitījusi 668 miljonus un gatava sūtīt vēl pusotru miljardu.

ES arī piešķīrusi starp 500 un 600 miljoniem grantos Ukrainas valdībai un pilsoniskajai sabiedrībai un 330 miljonus humānajai palīdzībai cilvēkiem, kuri bijuši spiesti pamest savas mājas, bet vēl atrodas Ukrainā. «Arī dalībvalstis sniedz savu atbalstu,» norāda Dombrovskis — Vācija un Francija katra pa 300 miljoniem, Itālija — 200. «Atbalsts Ukrainai ir apjomīgs un pa dažādiem kanāliem.»

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu