Kā pārspēt viltībā vadātāju

  • Mārtiņš Galenieks
  • 09.05.2022
  • IR
Latvijas armijas izdzīvošanas speciālists Aigars Kūms: «Panika pilnīgi visas situācijas padara sliktākas. Mums armijā māca, ka vispirms jāapzinās situācija, jāizvērtē draudi un tad jāpieņem lēmums, kā rīkoties.»
Foto — Edmunds Brencis

Latvijas armijas izdzīvošanas speciālists Aigars Kūms: «Panika pilnīgi visas situācijas padara sliktākas. Mums armijā māca, ka vispirms jāapzinās situācija, jāizvērtē draudi un tad jāpieņem lēmums, kā rīkoties.» Foto — Edmunds Brencis

Apmaldīties mežā ir vieglāk mākoņainās dienās, bet, lai tas nenotiktu, jāņem līdzi kompass, jāspēj klausīties un iepriekš jāizpēta apvidus karte

Mūsu senči dzīvoja daudz tuvāk dabai un noteikti pazina mežu labāk, bet pat viņiem bija bail tajā apmaldīties. Viņi ticēja, ka mežā mīt vadātājs, kas apmāna gājēja acis tā, lai tas pavisam vairs nesaprot, kur atrodas. Mūsdienās arī tā gadās.

«Tā pa īstam, nopietni apmaldīties Latvijā ir grūti. Visur rokas stiepiena attālumā ir kāds ceļš vai viensēta. Ja nevari tikt laukā no meža, tad pirmais, kas jādara, — jāklausās, kurā pusē brauc auto vai rej suņi, vai kaut kas tamlīdzīgs. Varam, protams, filozofēt, ko vārds «apmaldīties» vispār nozīmē. Vai tas ir pavisam nezināt, kur esi, vai arī vienkārši nevarēt atrast savu mašīnu,» stāsta Latvijas armijas izdzīvošanas speciālists Aigars Kūms, aizvedis mūs uz poligonu, lai mežā parādītu dažus indiāņu un zaldātu orientēšanās trikus.

Jaunākajā žurnālā