Karš uzplēš no iepriekšējām paaudzēm mantotās brūces • IR.lv

Karš uzplēš no iepriekšējām paaudzēm mantotās brūces

2
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Juris Alberts Ulmanis

24. februāra rītā uzzinot par Krievijas armijas iebrukumu Ukrainā, sajutu ķermenī neparastas sāpes. Nevis kādā vienā vietā, bet visā ķermenī. Tas man atsauca atmiņā senos laikus, kad mana meita vēl bija maza un slimošanas brīžos uz jautājumu: «Kur tev sāp?», viņa atbildēja: «Tēti, visur sāp». Arī es tajā ceturtdienas rītā nevarēju noprecizēt sāpju atrašanās vietu. Tās nebija tikai sirds sāpes pārnestā nozīmē.

Vēlāk, runājoties ar draugiem un paziņām, sapratu, ka līdzīgas sajūtas bija izjutuši daudzi latvieši. Lai gan ne es, ne viņi nav piedzīvojuši kara šausmas. Acīmredzot karu laikā dzīvojušās paaudzes savu piedzīvoto traumatisko pieredzi psiholoģiskā un bioloģiskā veidā ir nodevusi nākamai paaudzei, un tā atkal nākamajai. Tā sen pagājušie kari un to sekas turpina veidot un ietekmēt mūsu tagadni, izraisot daudz psiholoģiskas un garīgas problēmas gan individuālā, gan kolektīvā līmenī. Ļoti iespējams, ka visa šī emociju gamma ir iekodēta mūsu DNS.

Sastopoties ar kārtējo karu tepat blakus mūsu robežām, šīs sāpes izlaužas brīvībā un bradā mūsu ķermeņus, sirdis un prātus. Viss pārējais pēkšņi kļūst sīks un nesvarīgs. Koronavīruss, kas divus gadus postīja mūsu ierasto dzīvi, nu šķiet pazudis no redzesloka, jo visi skatieni ir pavērsti uz Ukrainu. Attēli, videoklipi un stāsti ir satriecoši. Tie ir sirdi plosoši un ir sāpīgi skatīties. Tajā pat laikā šie stāsti ir iedvesmojoši un skaistuma pilni, atklājot ukraiņu tautas milzīgo mīlestību pret savu tēvzemi. Zinu, ka viņi izjūt bailes, dusmas, šoku, un apmulsumu. Un tas viss ir sajaukts ar apņēmību aizstāvēt savu valsti.

Krievijas diktators Vladimirs Putins šausminoši pabrīdināja pasauli – ja kāds no ārpuses iesaistīsies, tad viņu sagaidīs reakcija, kas nav līdzīga nevienai vēsturē. Šie vārdi izsauca drebuļus visā manā augumā.

Tas mani atgrieza bērnībā, kad skolā Bronksā praktizējām slēpņu vingrinājumus gadījumam, ja Padomju Savienība uzbruktu ASV. Mēs kā trimdas latvieši baznīcā lūdzām Dievu par Latviju. Atceros, ka bērnībā baidījos, kas varētu notikt. Es savā ķermenī atceros bailes, ko izraisīja Padomju Savienība – Krievija – saucat, kā gribat. Un godīgi sakot, kad vienu vakaru sēdēju un skatījos ziņas, jutu tādas pašas bailes savā ķermenī. Jutu patiesas bailes par Ukrainas iedzīvotājiem. Jutu bailes par tiem, kas atrodas frontē. Es jūtu bailes par mūsu Latviju.

Es jūtu sāpes visā ķermenī, lai gan sēžu savā ērtā dīvānā drošajā, mierīgajā klusajā Rīgā! Iedomājieties, kādas bailes jājūt vecākiem, mēģinot sargāt savus bērnus Ukrainā! Iedomājieties sāpes tiem, kuri ir saspiedušies metro stacijās, nezinot, kur tiks bombardēts vai kur ģimenes karavīri atrodas. Iedomājieties sāpes cilvēku ķermenī, kad viņi dzird, ka ir zaudējuši savu mīļoto vai kad viņi vēro postījumus no tālienes un jūtas bezspēcīgi.

Es zinu, ka daudziem ir vilinājums iebāzt galvu zemē kā strausam un izlikties, ka Ukrainas scenārijs mūs neskars. Mūs tomēr sargā NATO. Ceru, ka mēs to nedarīsim. Savā dzīvē esmu iemācījies, ka, ignorējot sāpes, tās agrāk vai vēlāk atgādinās par sevi. Arī ļoti negaidītos veidos.

Tātad – ko katrs no mums var darīt? Pirmais, uz ko vienmēr esmu uzstājis, ir stāties Zemessardzē. Latvijas aizsardzība ir katra mūsu atbildība. Ukraina pašreiz mūs aizsargā.

Novērtējam, mācāmies no viņiem un uzņemamies atbildību par savu valsti tā, kā viņi par savu, un kā mūsu senči to darīja.

Otrais, palīdzam ukraiņiem, cik vien ir mūsu spēkos. Priecē, ka tas jau tiek darīts, sūtot naudu, pārtiku un atbalstot palīdzības organizācijas Ukrainā. Ja iespējams, uzņemam un izmitinām ukraiņu bēgļu ģimenes.

Trešais, atbalstām savus tautiešus, kuri karu pārdzīvo vissmagāk. Tos, kuriem radinieki mīt Ukrainā. Mierinām, iedrošinām viņus un solām neatstāt vienus grūtībās.

Ceturtais, saliedējamies. Šis ir labākais brīdis visiem Latvijas iedzīvotājiem saprast, ka tikai visi kopā varam radīt drošu un patīkamu dzīves telpu mums visiem. Pietiek lauzt šķēpus par niekiem, politiskām interesēm un personīgām iegribām. Mums beidzot ir jāsaprot, ka droša, sakopta, labklājīga Latvija vērtību skalā ir augstāk par katra indivīda merkantilajām iegribām.

Piektais, nenovērsties un neizlikties, ka nav problēmu. Ukraina nav tālu. Krievija ir blakus. Mūsu pieredze ar Krieviju vēsturiski bijusi saspringta, tādēļ mums jādara viss iespējamais, lai kaimiņam agresiju uzplūdos nerastos vēlme pārbaudīt mūsu un sabiedroto valstu attiecību spēku. Sadarbosimies ar mūsu draugiem, stiprināsim attiecības, audzēsim savus muskuļus, un tad arī zaļumballes kaitinošākais huligāns nevēlēsies pienākt pie mūsu sportiskās kompānijas «pavilkt kašķi».

 

Autors ir zemessargs, profesors un polārpētnieks

Komentāri (2)

QAnon 09.03.2022. 17.43

Ja autors, vai tā ģimenes locekļi, pasarg Dievs, ir balsojuši par ASV marksistu, korumpantu un sodomītu partiju, tad arī uz to rokām ir nevainīgu nogalināto ukraiņu civiliedzīvotāju asinis.
Ja nākamais Nobela Miera prēmijas laureāts Vilsons nebūtu ierāvis ASV WWI, tad vācieši būtu to taisnīgi izbeiguši pie Urāliem, desmitiem krievu paverdzināto tautu būtu ieguvušas pašnoteikšanās tiesības un tas būtu bijis pēdējais krievu necilvēku sarīkotais karš. Ja ASV ģemokrātu parķija nebūtu uzbūvējusi Staļinam pasaulē varenāko militāro industriju, investējot karā simtiem miljardu nodokļu maksātāju dolāru, krievu dzimtcilvēks, kas ara zemi ar koka arklu, ko parasti vilka viņa bāba, nebūtu ne tikai Spānijai un Somijai, bet pat Igaunijai uzdrīkstējies uzbrukt. Drausmīgā WWII nebūtu bijis. Ja Trumens 1941. gada augustā nebūtu uzmetis bumbas Japānai, bet Maskavai, Japāna tāpat būtu kapitulējusi, bet tad Austrumeiropas tautas, ķīnieši, korejieši, vjetnamieši un daudzas citas būtu pasargātas no visbaisākām ciešanām. Kenedijs sabotēja CIP darbu un aizliedza izlidot kubiešu lidmašīnām, lai tās varētu piesegt kubiešu desantu Cūku līcī, kaut arī kubieši tās bija nopirkuši no ASV un par savu naudu saremontējuši, kas noveda pie Karību krīzes. Kartera apzinātā darbība noveda pie tā, ka 1979. Irānā un Irākā, kas bija draudzīgas Rietumu pasaulei un kur pirms tam bija augsts dzīves līmenis un Afganistānā 1978. pie varas tika Kremlim draudzīgie diktatori. Putina melnā makaka, imigrants no Kenijas, noslēdzot ar Putinu Restart, iedeva tam Carte Blanche iebrukumam Ukrainā un vēl pieteica Ukrainai nepretoties Krimas sagrābšanai….
Varētu rakstīt un rakstīt, miljardam mokošu nāvessodu salasītos.

0
-2
Atbildēt

1

    kukuruku > QAnon 10.03.2022. 11.58

    Jūs ļoti precīzi aprakstāt pagātni, bet raksta autors raksta par nākotni. Tāpēc no manis viņam pluss, bet Jums mīnus, jo šobrīd ir svarīgāk izprotot visu (ieskaitot kļūdas) iet uz priekšu – veidot nākotni citādāk.

    0
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu