Ukrainas droni uzbrūk naftas rūpnīcām; Kampars vēršas tiesā par apmelošanu; negrib celt alkohola iegādes vecumu

EP prezidente Eiropas dienā Kijivā

Lai izrādītu atbalstu Ukrainai, ceturtdien, Eiropas dienā, Kijivā ieradās Eiropas Parlamenta prezidente Roberta Metsola. Ukrainas prezidents Zelenskis atgādināja, ka valstij nepieciešams aizsardzības atbalsts. Zelenskis Metsolu apbalvoja ar Nopelnu ordeni par ES sniegto atbalstu Ukrainai. Ceturtdienas naktī Ukraina ar droniem uzbruka objektiem Krievijā, Krasnodaras apgabalā. Cietušas divas naftas pārkraušanas bāzes netālu no Krimas. Savukārt ukraiņu drons nolidojis 1500 km un devis triecienu naftas pārstrādes rūpnīcai Baškortostānā, Salavatas pilsētā. Ukrainas parlaments ceturtdien no amata atbrīvoja agrārās politikas ministru Nikolaju Soļski un vicepremjeru Oleksandru Kurbakovu.

Neļaus apmelot

Bijušais partijas Vienotība ģenerālsekretārs Artis Kampars vērsies tiesā pret informācijas tehnoloģiju uzņēmuma SOAAR vadītāju Renāru Kadžuli par apmelošanu. Kadžulis LTV teica, ka 12.Saeimas vēlēšanu naktī 2014.gada rudenī Kampars esot aicinājis izdarīt tā, lai Solvita Āboltiņa, kurai pietrūka balsu iekļūšanai Saeimā, tomēr tajā tiktu. Kampars to nosauca par nepatiesību. Kadžulis ir apsūdzēts lietā par krāpšanos Centrālās vēlēšanu komisijas iepirkumā.

No kura vecuma?

Saeima ceturtdien 2.lasījumā atbalstīja stingrākus ierobežojumus alkoholisko dzērienu tirdzniecībā, bet noraidīja atbildīgajā komisijā atbalstīto aizliegumu pirkt alkoholu līdz 20 gadu vecumam. Deputāti atbalstīja īsāku alkoholisko dzērienu tirdzniecības laiku un Veselības ministrijas rosinājumu liegt tirgot maza tilpuma iepakojumu stipros grādīgos dzērienus. Likumgrozījumi vēl jāpieņem 3.lasījumā.

IR aktuāli

Kādi ir pagājušā gada bronzas medaļnieces Latvijas hokeja izlases mērķi šogad, pirms pasaules čempionāta Čehijā Ilzei Šķietniecei stāsta mūsu komandas kapteinis Kaspars Daugaviņš.

Eiroparlamenta vēlēšanas jūnijā būs pirmās 13 gadu laikā, kurās valsts vairs neizmantos IT firmas Soaar pakalpojumus. Kā skaitīs balsis, stāsta Baiba Kļava.

Ukrainas duets alyona alyona un Jerry Heil jau iekļuvis Eirovīzijas finālā. Abas mākslinieces Darinai Rogačukai pastāstīja par savu radošo tandēmu un nodeva vēstījumu skatītājiem Latvijā.

Vēl

Dziedātājs Dons ceturtdien Eirovīzijas dziesmu konkursa otrajā pusfinālā kvalificējās finālam ar dziesmu Hollow.

Pamatskolas skolēni drīkstēs atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves, paredz Saeimā ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstītās izmaiņas Izglītības likumā.

Par mēģinājumiem ar dziļviltojuma tehnoloģiju jeb deep fake palīdzību ietekmēt vēlēšanu rezultātus turpmāk būs paredzēta kriminālatbildība, ceturtdien galīgajā lasījumā lēma Saeima.

Kiberuzbrukuma dēļ komunikāciju operatora Balticom translētajos televīzijas kanālos uz laiku nonācis Kremļa propagandas saturs – 9. maija parāde Maskavā.

Augstākās izglītības padome ceturtdien lēma par privātās augstskolas Baltijas Starptautiskā akadēmija ārkārtas akreditāciju, jo tajā no 11 studiju virzieniem nav akreditēti 7.

Ceturtdien Kremļa diktators Putins Maskavas Sarkanajā laukumā vēroja 9.maija militāro parādi, kurā piedalījās 9000 karavīru un jau otro gadu pēc kārtas – vienīgais no padomju laikiem palikušais tanks.

Latvijā 9.maijs aizritējis bez būtiskiem pārkāpumiem. Valsts policija fiksējusi 41 likumpārkāpumu, sākti divi kriminālprocesi. Kopumā aizturētas 14 personas

Šodien

Saeimā notiks ekspertu un politikas veidotāju konference Latvijas ūdeņu ilgtspēja un kā to panākt?.

RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātē notiks drošības eksperta Vitālija Rakstiņa vieslekcija Kā rīkoties militārā apdraudējuma gadījumā.

Latvijas Pasts izdos pastmarku un aploksni par godu Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja dibināšanas 100. gadadienai.

Viedokļi

Sanita Bajāre, Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja. Bankas nodrošinās skaidras naudas pieejamību un pārstāvību reģionos uz adekvātiem nosacījumiem.

Pauls BarkānsHelmes Latvia vadošais risinājumu arhitekts. IT nozares radītās emisijas mudina strādāt pie efektīvas programmatūras radīšanas.

Šonedēļ "Šķiltavā"

Kaja Kallasa runā tieši. Aiz skaistām fasādēm bēdu leja. Cīņa par 9.maiju. Spriež Laura Dumbere, Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps. Klausieties šeit.

Kultūra

No 10. līdz 18.maijam Rotko muzejā skatāma mākslinieču Katarinas Brieditis un Katarinas Evans eksperimentālā tekstilmākslas projekta Re Rag Rug izstāde no Zviedrijas.

11.maijā Mihaila Čehova teātrī būs pirmizrāde pēc Nikolaja Gogoļa garstāsta Portrets motīviem tapušam iestudējumam Gogolis. Portrets. Režisors – Jurijs Butusovs.

No 11.maija līdz 11.augustam Nacionālajā mākslas muzejā aplūkojama trimdas mākslinieka Rolanda Kaņepa glezniecības izstāde.

14.maijā Arēnā Rīga koncerts Sirds kā pērkondārdsKomponista Jura Kulakova draugu, sekotāju un mācekļu veltījums viņa dzīvei un mūzikai.

Paplašini apvārsni

Sekojiet līderim!

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +6 – +10C, apmācies, neliels lietus, DR, R – ZR vējš 3 – 7 m/s;

accuweather +4 – +12C, palaikam saulains, vakarpusē vējains, D – DR, R – ZR vējš 2 – 6 m/s;

yr +7 – +11C, naktī un no rīta lietus, D – DR, R – ZR vējš 2 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Piektdien – Maija, Paija

Sestdien – Milda, Karmena, Manfreds

Svētdien – Ināra, Ina, Inārs, Valija