Ceļojošie akmeņi

Atis Mateisons, SIA Pilsakmens vadītājs, un Rihards Mateisons, uzņēmuma dibinātājs. Foto — Andris Vanadziņš
Andris Vanadziņš

Grieķu dievu sodītajam Sīzifam, kas jau gadsimtiem ilgi spiests velt kalnā klintsbluķi, par akmeņiem noteikti būtu kāds smagāks vārds sakāms. Taču uzņēmuma Pilsakmens dibinātājs Rihards Mateisons par šo pamatīgo materiālu runā ar aizrautīgu vieglumu

Latvijā lielākajā dabīgā akmens plākšņu noliktavā Pilsakmens ražotnē Salaspilī vienviet apskatāmi vairāki tūkstoši dažādu krāsu, rakstu un izcelsmes paraugu. Uz Latviju pustonnu smagās klinšu iežu «gleznas» ceļojušas no Indijas, Ķīnas, Pakistānas, Turcijas, Brazīlijas, Itālijas, Spānijas, Portugāles. Izrādot plašo granīta, marmora, kvarcīta, oniksa un travertīna brīvdabas izstādi, Rihards lietišķi skaidro, ka pirms uzņēmuma dibināšanas ar savu brigādi veicis akmens apdares darbus dažādos būvobjektos. Ik pa laikam nācies piedzīvot, ka pietrūkst izejmateriāla un dienām jānīkst, gaidot akmens plākšņu piegādi, lai pēc tam atgūtu nokavēto, strādājot arī naktīs. Taču akmens ir smags materiāls, ar to strādājot, steiga un stress nav labi sabiedrotie. «Dibinot savu uzņēmumu, uzreiz sāku veidot plākšņu krājumus, lai pasūtītājs var atbraukt, izvēlēties un saņemt tieši to apdares materiālu, ko noskatījis. Šogad janvārī nosvinējām Pilsakmens 11 gadu jubileju, un nu jau esmu kļuvis par akmeņu kolekcionāru, jo mums šeit ir plāksnes faktiski no visām pasaules valstīm, kur nopietnos apjomos izstrādā klints iežus,» ar lepnuma notīm balsī stāsta Mateisons seniors. Pēc mirkļa viņš smaidot piebilst, ka tagad smagāko nodarbi — ražošanas vadību — viņš ir veiksmīgi deleģējis dēlam Atim, tāpēc var vairāk laika veltīt sarunām ar klientiem un priecāties, ka arī viņi novērtē akmens skaistumu. Kas gan šajā materiālā tā pievelk? «Vienreizīgums! Nekur neatradīsit divas vienādas dabīgā akmens plāksnes. Katrai ir savs raksts, toņu gamma, arī raksturs,» mākslinieciskās nianses iezīmē Rihards.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu