Nebaidies! • IR.lv

Nebaidies!

4
Gļebs Panteļejevs. Foto — Ieva Salmane
Laura Dumbere

Gunāra Astras pieminekļa oficiālā atklāšana paredzēta 20. janvārī, taču pieminekli jau nedēļu iepriekš atklāja vētra, nevis ceremonija. Tēlnieks Gļebs Panteļejevs uzskata, ka šis ir un paliks viens no nozīmīgākajiem darbiem viņa dzīvē

Brīdī, kad grasos kāpt automašīnā un braukt pie Gļeba uz interviju viņa darbnīcā Jūrmalā, mākslinieks zvana un satraukti kliedz — nebrauc, jo es skrienu uz Rīgu! Lielais vējš apgāzis un pa gaisu aiznesis visus nožogojumus, plēves un plakātus ap Gunāra Astras pieminekli, kurš tikai gaida savu atklāšanu. Garāmgājēji uzņēma fotogrāfijas. Kāds ielika bildi tviterī ar īsu un ģeniālu komentāru: «Vējš atklājis Astras pieminekli.» 

2020. gadā tēlnieks Panteļejevs sniedza interviju Gundaram Rēderam LTV1 raidījumā Viens pret vienu. Žurnālists jautāja, kurai nozīmīgai personībai Latvijā vēl nav pieminekļa. Panteļejevs atbildēja — disidentam, brīvības cīnītājam un varonim Gunāram Astram. Nejaušība vai likumsakarība, bet labi drīz Gļebu uzrunāja Tieslietu ministrija, piedāvājot veidot Astras pieminekli.

Vētras laikā mēs tiekamies Mākslas akadēmijas pagrabā, kur atrodas tēlnieku katedras darbnīcas. Visur skulptūru maketi, putekļi, dažādu ierīču trokšņi. Cilvēki sakliedzas. Gļebs atzīst, ka vairums tēlnieku ar gadiem kļūst vājdzirdīgi. Arī viņš. Īpaši slikti dzirdot vidējā diapazona sieviešu balsis kā viņa sievai tēlniecei Olgai Šilovai. «Tas ir 35 laulības gadu rezultāts. Es vienkārši vairs nedzirdu, ko Olga saka,» viņš joko. Vienojamies, ka runāšu zemā tembrā — tādus viņš vēl saklausot. 

Pēdējo 20 gadu laikā nav bijis latviešu tēlnieku grupu izstādes, kurā nebūtu pārstāvēts Gļebs Panteļejevs. Šobrīd viņš savā žanrā ir viens no Latvijas mākslas stūrakmeņiem.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu