Runas brīvība nav visatļautība 1

ASV prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji 6.janvārī uzbrukumā Kapitolijam. Foto: REUTERS/Scanpix
Gunārs Nāgels, laikraksta "Latvietis" galvenais redaktors

Apvērsuma mēģinājums ASV ir izgāzies. Prezidents Tramps, neatlaidīgi apgalvodams, ka viņš ir uzvarējis vēlēšanās, bet tās esot viņam “nozagtas”, sekmīgi uzkūdīja bruņotu pūli, kurš iebruka Kapitolijā – ASV parlamenta ēkā – ar mērķi ar varu piespiest Kongresam pasludināt Trampu par uzvarētāju. Rezultātā vairāki cilvēki, ieskaitot policistu, ir miruši.

ASV īpatnējā prezidenta vēlēšanu sistēmā šis bija pēdējais, izšķirīgais solis – Kongress vai nu pieņem, vai nepieņem katru atsevišķu štatu iesūtītās balsis par prezidentu un viceprezidentu. Tramps pieprasīja, lai Kongress noraida un neskaita balsis no tiem štatiem, kuros viņš bija zaudējis.

Mītiņu pirms uzbrukuma Kapitolijam sasauca Tramps, bez viņa to ar dedzīgiem vārdiem uzrunāja gan viņa dēls Donalds juniors, gan viņa advokāts, bijušais Ņujorkas mērs Rūdijs Džuljāni. Pēdējais skaidros vārdos aicināja uz vardarbību, lai atceltu vēlēšanas rezultātus. Viņa vārdi – “Trial by combat”.*

ASV runas brīvību nodrošina Konstitūcijas pirmais grozījums, veikts 1791. gadā. Bet ASV Augstākā tiesa nekad nav šo uzskatījusi par visatļautību. Skaidrs, ka zvērināta liecība tiesā nedrīkst būt apzināti nepatiesa. Publiski apmelojumi ir pa daļai aizsargāti, bet ne neierobežoti. Var apmelotāju iesūdzēt tiesā par goda un cieņas aizskaršanu.

1917. gadā ASV pieņēma Spiegošanas likumu (Espionage Act). Kopā ar vēlākiem grozījumiem un papildinājumiem, kas ne tikai vēršas pret spiegošanu parastajā nozīmē, bet arī aizliedz visādus “nelojālus” apgalvojumus par ASV valdību.

Saliekot šo visu kopā, mums jāatceras, ka vārdiem ir spēks. Vārdi var informēt, tie var skaidrot, tie var mierināt un tie var musināt. Mūsu sociālo mediju laikmetā visplašāko izplatību iegūst tieši musinošie vārdi – neievērot Covid-19 drošības pasākumus, nepieļaut 5G tehnoloģijas ieviešanu, gāzt centienus glābt pasauli no klimata pārmaiņu draudiem, apgāzt vēlēšanu rezultātus.

Tāpēc arī var saprast, ka Trampa nepierādītiem apgalvojumiem ir tik daudz sekotāju, kuri tic, ka vēlēšanas patiešām tika nozagtas. Citi tic, ka Covid-19 izplatās ar 5G stariem, bet ne vīrusiem; citi tic, ka aprēķini par klimata pārmaiņām ir nepatiesi.

Vārda brīvība bez atbildības ir mūsu laikmeta lāsts. Dažiem tā var būt tikai izklaidēšanās, citiem nepietiekamas zināšanas, bet ja rezultāts ir ar nāvīgām sekām, tad tas nav pieņemami.

 

* Tiesāšanās veids, kur patiesību izšķir divkaujā.

Komentāri (1)

QAnon 14.01.2021. 09.42

Propagandonu meli bez atbildības ir mūsu laikmeta lāsts

+1
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu