Nepakļauties dezinformācijai par Varakļāniem 1

Lauksaimnieki ar smago tehniku protestē pret uzspietu administratīvi teritoriālo reformu. Foto: Ivars Soikāns, LETA
Viktors Vilkaušs, Varakļānu novada iedzīvotājs, uzņēmējs

Atklāta vēstule Saeimas deputātiem un Valsts prezidentam

Kā Varakļānu novada iedzīvotājs un viens no lielākajiem novada uzņēmējiem vēršos pie jums par Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) likumprojekta pieņemšanas gaitā Saeimā izvērsto dezinformācijas kampaņu, kurā esat tikuši aicināti balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Rēzeknes novadā, nevis Madonas novadā.

Vēlos jūs informēt, ka šo dezinformāciju izplata šaura personu grupa, kurai nav nekādu pilnvaru rīkoties Varakļānu novada iedzīvotāju vārdā.

Varakļānu novads jau izsenis ir veidojis savu infrastruktūru un ikdienas dzīvi Madonas virzienā un administratīvi teritoritoriālās reformas rezultātā vēlas iekļauties topošajā Madonas novadā. Šī vēlme nepārprotami apstiprināta pēc Saeimas ATR komisijas prasības notikušajā oficiālajā novada iedzīvotāju aptaujā, kurā 84,24% novadā reģistrēto iedzīvotāju pauda savu izvēli par labu Madonas novadam.

Varakļānu novada iedzīvotāji ir sašutuši, ka tiek izplatītas nepatiesas un viltus ziņas, ka, iekļaujoties topošajā Madonas novadā, tiks apdraudēta latgaliešu valodas izmantošana.

Kopš 1963.gada, kad Varakļāni tika iekļauti toreizējā Madonas rajonā, ir pagājuši teju 60 gadu, bet par to, ka, atrodoties vienā administratīvā vienībā ar Madonu, latgaliskā identitāte nav tikusi apdraudēta, liecina 2011.gada tautas skaitīšanas rezultāti: Varakļānu novadā 67% iedzīvotāju ikdienā lieto latgaliešu valodu.

Varakļānu novads ir Top4 sakoptāko un apstrādāto zemju ziņā visā Latvijā. Arī pēc atsevišķa Varakļānu novada izveides iepriekšējās administratīvi teritoriālās reformas rezultātā visa novada saimnieciskā dzīve bijusi orientēta Madonas novada virzienā, visi iedzīvotājiem nepieciešamie valsts sniegtie pakalpojumi pieejami Madonā, līdz ar to, turpmāk  iekļaujoties jaunajā Madonas novadā, neradīsies nekādas papildus izmaksas, taču, ja Varakļānu novads tiks iekļauts Rēzeknes novadā, paredzamas miljonos eiro mērāmas izmaksas no valsts un pašvaldību budžetiem, lai pārkārtotu pilnīgi visas Varakļānu novada ikdienas dzīves formas. Kurš to finansēs? Uz šo jautājumu dezinformācijas kampaņas īstenotāji atbildes nesniedz.

Atgādināšu, ka Saeimas deputāti 3.lasījumā nobalsoja par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma priekšlikumu Nr. 7, ko iesniedzis Valsts prezidents E.Levits. Tas paredz: “Iedzīvotāju kopīgās identitātes stiprināšanai un kultūrvēsturiskās vides saglabāšanai un ilgtspējīgai attīstībai pilsētu un pagastu piederību latviešu vēsturiskajām zemēm — Vidzemei, Latgalei, Kurzemei, Zemgalei un Sēlijai — regulē atsevišķs likums”, nevis šobrīd izskatāmais Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums! Varakļānu kultūrvēsturisko identitāti Saeimas deputātiem būs iespēja stiprināt ar šo atsevišķo topošo likumprojektu, bet administratīvi teritoriālās reformas kontekstā Saeimas deputātiem ir pienākums respektēt novada iedzīvotāju pausto gribu saglabāt esošo infrastruktūru un ciešās ekonomiskās saites ar Madonas novadu, kā arī veicināt novada ekonomisko izaugsmi.

Ja Varakļānu novads netiek iekļauts Madonas novadā, tad novada iedzīvotājiem ir juridisks pamats vērsties un uzvarēt Satversmes tiesā par pretrunām un nekonsekvencēm, kas iestrādātas Administritatīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā.

2018.gadā notikušajās Saeimas vēlēšanās, kurās neviens politiskais spēks nestartēja ar plānu pievienot Varakļānu novadu Rēzeknes novadam, Varakļānu novada iedzīvotāji uzticēja savas intereses pārstāvēt:

  • Jaunā konservatīvā partija – 19,93 % (no Vidzemes vēlēšanu  apgabala Saeimā ievēlēti D.Beitnere-Le Galla, J.Bordāns, A.Muižniece, E.Zālīte-Grosa, N.Žunna);
  • Politiskā partija KPV LV – 14,43% (A.Blumbergs, I.Krapāne, L.Liepiņa, K.Sprūde);
  • Attīstībai/Par! – 14,31% (I.Ikstena, A.Pabriks, D.Rukšāne-Ščipčinska, A.Skride);
  • Zaļo un zemnieku savienība – 13,14% (R.Bergmanis, A.Krauze, M.Kučinskis);
  • Nacionālā apvienība – 11,92 % (J.Dombrava, R.Dzintars, I.Mūrniece, R.Naudiņš);
  • Jaunā Vienotība – 6,85% (A.Latkovskis, I.Lībiņa-Egnere);
  • Saskaņa – 4,46 % (J.Ādamsons, S.Dolgopolovs, E.Papule).

Ja jūs balsosiet saskaņā ar iedzīvotāju izvēli iekļauties Madonas novadā, iedzīvotāji nākamajās Saeimas vēlēšanās paliks uzticīgi jums! Ja jūs nodosiet savus vēlētājus un iekļausiet Varakļānu novadu Rēzeknes novadā, šī uzticība tiks sagrauta un vairs nekad neatjaunosies.

Varakļānu novada iedzīvotāju vārdā aicinu jūs nepakļauties šauras personu grupas spiedienam un balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā.

 

Ar cieņu,
Viktors Vilkaušs, Varakļānu novada iedzīvotājs, uzņēmējs

Komentāri (1)

Tteo 30.05.2020. 16.51

Lai Varakļāniešiem veicas ar ērtāko situācijas atrisinājumu, bet autoram gan derētu izbeigt runāšanu novada iedzīvotāju vārdā — tas ir varen iedomīgi un nekorekti, pat, ja novadā ir daudz šī viedokļa atbalstītāju.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu