
Pie Plaušu slimību un tuberkulozes centra Daugavpilī tiek uzstādīta telts paraugu noņemšanai pacientiem, kurus aizdomās par inficēšanos ar koronavīrusu (Covid-19) novirzīs Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieki. Foto: Ivars Soikāns, LETA
Covid-19 krīze ir smaga, tomēr, sperot drošus un skaidrus, un pārdomātus soļus, to ir iespējams sekmīgi pārvarēt. Tālāk aprakstītas dažas no nepieciešamajām darbībām.
Dīkstāves atbalsts
Covid-19 radītā krīze ir liela. Tomēr Ķīnas pieredze liecina, ka jau pēc trīs mēnešiem ekonomika var sākt normalizēties. Mūsu uzdevums: nepazaudēt šajos trijos mēnešos uzņēmumus, darbiniekus un spēku izaugsmei nākotnē. Vislabāk to paveikt ar dīkstāves algām, kas uzņēmumiem segtu tiešās izmaksas darba vietu uzturēšanai.
Atbalsts uzņēmumiem darba vietu saglabāšanai dīkstāves laikā veicams proporcionāli apgrozījuma kritumam. Līdzīgi daudzu Eiropas valstu, Lielbritānijas un 26 ASV štatu pieejai, dīkstāvē esošiem darbiniekiem valsts apmaksātu 80% no pēdējo trīs mēnešu vidējās algas, uzņēmums apmaksātu 10%, bet darbinieks apņemtos 10% laika strādāt par brīvu. Šī krīze drīz beigsies, bet garantēti ienākumi dotu iespēju darbiniekiem trīs mēnešus turpināt strādāt pie nākotnes produktiem, darījumiem, pie uzņēmuma uzlabošanas, ļaujot komandai iziet no krīzes vēl stiprākai. Alternatīva ir skumji sēdēt mājās un saņemt bezdarbnieku pabalstu.