Žurnāls: Kā nodokļu reforma radīja mazākus ieņēmumus valsts budžetā • IR.lv

Žurnāls: Kā nodokļu reforma radīja mazākus ieņēmumus valsts budžetā

2
Ilustratīvs attēls no pixabay.com

2019. gada vienpadsmit mēnešos valsts budžetā bija plānoti 183 miljoni eiro uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) ieņēmumi, līdz gada beigām — 202 miljoni. Taču faktiski līdz šim iekasēti mazāk par 40 miljoniem.

Ar šo 143 miljonu iztrūkumu būtu iespējams ar uzviju apmaksāt visas šoruden uzvirmojušās mediķu atalgojuma prasības, un vēl paliktu pāri nauda skolotājiem, ceļiem un virknei citu vajadzību.

Taču skaitlis «40 miljoni» ir ne tikai pareizs, bet vēl šokējošāks, nekā varētu šķist sākotnēji. Tāpēc, ka vēl pavisam nesen — 2017. gadā — valsts budžeta ieņēmumi no šī nodokļa bija vairāk nekā desmit reižu lielāki, 425 miljoni eiro, ceturtdien raksta žurnāls Ir.

Kāpēc tā ir noticis? Vai uzņēmumi šogad vienkārši pārstājuši pelnīt? Nē. Tie pilnīgi likumīgi pārstājuši maksāt peļņas nodokli. Un lēmumu, kas radīja šādas izmaiņas valsts budžeta ieņēmumos, pieņēma Māra Kučinska (ZZS) vadītā valdība, kurā finanšu ministre bija Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Reiznieces-Ozolas īstenotajā nodokļu reformā viens no nozīmīgākajiem elementiem bija tā sauktā «nulles likme reinvestētai peļņai». Vienkārši izsakoties — agrāk nodoklis bija jāmaksā par visu peļņu, bet tagad tikai par naudu, kas tiek izņemta no uzņēmuma dividendēs. Ja peļņa paliek uzņēmuma bankas kontā vai tiek izmantota, lai nopirktu kādu jaunu ražošanas iekārtu vai telpas, par to nekas nav jāmaksā.

Vairāk lasiet žurnālā Ir šeit.

Ja vēlaties abonēt žurnālu Ir, spiediet šeit.

Komentāri (2)

Sskaisle 19.12.2019. 11.22

Ja par rakstu –
tā īsti nesapratu – kāpēc Igaunijā šis likums par «nulles likme reinvestētai peļņai» darbojas un Latvijā – nē?
Feisbukā bija video , kurā skaidrots, ka Klaipēdas osta gribot celt pieminekli lembergam, jo lembergs esot darījis visu, lai kravas no Ventspils novirzītu uz Klaipēdu. VAI TĀ IR?
Vēl tai video bija teikts, ka Ventspils osta visus pakalpojumus ostā ar līgumiem nodevusi privātkompānijām un ka šie līgumi esot ar melno dibenu – tas ir – ka peļņa tiekot pārskaitīta ofšoru kompānijām, kuras piederot lembergam , kamēr valsts saņemot pašu minimumu. Mans jautājums – kāpēc tādas lietas ne politiķi, ne mediji neskaidro sabiedrībai ? Kāpēc mūs tur par aitu baru kuru apcērp un tur neziņā un tad vaino par viltus ziņu lietotājiem ?

Kāpēc sabiedriskajos medijos atkal rāda to stipri dīvaino meiteni ar bērna balsi un spuldzītēm uzacu vietā, bet nav neviena paša raidījuma, kas mums – pēctotalitārisma sabiedrībai skaidrotu ekonomiskos, tiesiskos, finanšu pratības utt jautājumus? Kāpēc vienīgie izglītojošie raidījumi sabiedriskajā tv bija ATSLĒGAS un palikušas vien vides vēstis un izziņas impulss.
Par kultūru sabiedriskajos medijos , kuru mums kā tādiem mirējiem tik dod stingri nomērītās devās vispār nav runa !

Es, piemēram , tā arī nesapratu – 3x jautāju un 3x man atbildēja vienu un to pašu – kāpēc man 56 eur lielāks nodoklis – par ko ? Labi – es saprastu, ja redzētu, ka nauda tiek godprātīgi izmantota – llūdzu – tagad es maksāju vairāk un vecumdienās es nestrādāšu , bet saņemšu no tiem, kurri tagad ir mazi un mācās. Bet – ja valsts ir pati bandīts – ja valsts nespēj neko – tikai man melot, mānīties, krāpt, solīt un nepildīt solījumus – tad kāpēc man liek maksāt vairāk ? Ja vecumdienu cēļš ir skaidrs – nu kaut vai Lauciena – tantuku nomērdē badā – aprok, par to pastāsta visai pasaulei – redz kas notiekja nonāk pansionātā un stāstu slēdz ….
NU VISMAZ TIK DAUDZ IZDARIET – NODOKĻU CELŠANU SALĪMEŅOJIET AR KORUMPANTU UN IZŠĶĒRDĒTĀJU LIKŠANU CIETUMOS UN MANTU ATŅEMŠANU VIŅIEM

BET – NĒ – BĻEDJ – KORUMPANTUS NOTIESĀT NESPĒJ – ĢENPROKS KALNMEIEJERS TIKKO PAZIŅOJA – KA LEMBERGU KĀ NETIESĀJA TĀ NETIESĀS kā saka – figusku jums – JĀ BET NODOKĻI BŪŠOT JĀCEĻ

Es to vērtēju kā soli uz valsts sagrāves pusi – paskaidrojiet – nu cik ilgi var ticēt tādai valstij?

+2
0
Atbildēt

0

Sskaisle 19.12.2019. 11.04

šorīt klausos tādu ziņu – Latvijā ir dārgākās zāles visā Baltijā – pat 50 -60 % dārgākas , kā kaimiņzemēs. Lūk, lai šo situāciju labotu – ministre Viņķele tiksies ar farmācijas industrijas – pamatā – aptieku tīklu vadītājiem un aicinās viņus likvidēt monopolu. Jo lūk, monopols un cenas veidošanas mehānisms esot tas, kas nosaka paaugstinātās zāļu cenas.
Lūk, šādas ziņas manī rada , nē – ne rada, bet nostiprina pārliecību, ka dzīvoju ja ne bandītiskākā valstī kā psrs, tad tikpat necilvēcīgi bandītiskā valstī kā padlatvija.
Pamatoju – mēs visi redzam , ka ja valsts grib, ja ir interese – un es domāju – materiālā interese, tad lietas var sakārtot dažu dienu vai pat stundu laikā. Piemēŗam, izkomandēja pat ASV , lai atceļ sankcijas Ventspils brīvostai.
Vai tas nebūtu iespējams – veikt izmaiņas likumdošanā – tas ir aizliegt tik nenormāli augstus uzcenojumus , kas ļauj farmaceitiem uzlikt zālēm nenormālās cenas? Ja jau ostas var nacionalizēt kā saka – uz burvju mājienu – kāpēc nevarētu nabaga latviešus – kuriem jau medicīna nav pieejama – jo miljardi aizeit čomaku makos – jā kāpēc sabiedrībai nevarētu sagādāt dāvanu – pieejamas zāļu cenas?
Kopš kura laika konkurence tiek mazināta, kad nozares ministre braukā apkārt lūgdamās – netaisiet monopolu?
Šitas par 101% sit pušu padomju okupācijas tautas nīdēšanas ideologu darbības.
Politiskais kretīnisms – ieņemt amatu, nespēt neko, nē – nu tērēties komandējumos ministre spēj , tātad nespēt neko ….

drausmīgi ….

+1
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu