Fotogrāfisks uzbrukums Monsanto

Matjē Aslēns (pa labi) un Serhio Valensuels Eskobedo. Foto — Kristīne Madjare
Evita Goze

Es neesmu aktīvists. Ja es tāds būtu, es nevis fotografētu, bet dedzinātu ĢMO laukus un savās mājās izmitinātu imigrantus, saka fotogrāfs Matjē Aslēns. Viņi ar kuratoru Serhio Valensuelu Eskobedo veidojuši vērienīgu projektu, kas atmasko ASV agroķīmijas milzi Monsanto. Abi uzskata, ka fotogrāfijā ir jārunā par sociāli nozīmīgām tēmām

Franču un venecuēliešu izcelsmes fotogrāfs Matjē Aslēns piecus gadus veltīja skandalozā ASV ķīmijas ražotāja Monsanto atmaskošanai. Rezultāts ir apjomīga fotogrāmata, pilna ar šokējošiem attēliem — gadu desmitiem ilgušā korporatīvā kurluma smagajām sekām gan videi, gan cilvēkiem. Attēlus papildina izsmeļoši teksti, arhīvu materiāli, tiesvedības dokumenti un Monsanto optimisma pilnās reklāmas no 40. līdz 80. gadiem, kas izskatās biedējoši absurdas. Grāmatā ir attēli no piesārņotajām vietām, nelegālām izgāztuvēm, stāsti par to kaitējumu cilvēku veselībai, spiedienu lauksaimniekiem izmantot patentētas ĢMO sēklas, izpostītām saimniecībām un Agent Orange upuru portreti — visbiežāk zem šo cilvēku attēliem redzams paraksts «virkne ģenētisku traucējumu un iedzimtu defektu». Herbicīdu ar šādu nosaukumu ASV aviācija izmantoja Vjetnamas kara laikā. Monsanto bija viens no tā ražotājiem.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu