Otrdien Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums

Foto: Scanpix/LETA
Print Friendly, PDF & Email

16. jūlija vakarā un 17. jūlija naktī Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums, informē Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš.

Lai arī Mēness aptumsumi nav pārāk reta astronomiska parādība, šis Mēness aptumsums būs nozīmīgs, jo līdz nākamajam ievērības cienīgam Latvijā redzamam Mēness aptumsumam būs jāgaida vairāk nekā seši gadi, kad 2025. gada 7. septembrī būs novērojams pilns Mēness aptumsums.

Aptumsuma sākumā Mēness vispirms ieies Zemes pusēnā, pēc tam plkst. 23.02 sāksies aptumsuma daļējā fāze, kas ilgs gandrīz trīs stundas līdz 17. jūlija plkst. 2. Mēness aptumsuma maksimālās fāzes brīdis visur Latvijā būs 17. jūlijā plkst. 0.31, bet Mēness aptumsums beigsies plkst. 3.18, kad Mēness izies no Zemes pusēnas. Aptumsuma maksimālās fāzes brīdī satumsusi būs nedaudz vairāk nekā puse no Mēness diska. Jāņem vērā, ka aptumsuma laikā Mēness atradīsies zemu virs horizonta dienvidaustrumu un dienvidu pusē.

Lai arī Mēness aptumsumi pasaulē notiek vidēji divas vai trīs reizes gadā, ne visi aptumsumi ir novērojami Eiropā. Nereti aptumsumu novērošanai traucē arī nelabvēlīgi laika apstākļi. Latvijā iepriekšējais Mēness aptumsums bija novērojams šā gada 21. janvāra rītā.

Nākamā iespēja novērot daļēju Mēness aptumsumu Latvijā būs 2023. gada 28. oktobra vakarā. Taču šā aptumsuma laikā satumsīs tikai neliela Mēness diska apakšējā daļa.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To bez grūtībām varēs novērot ar neapbruņotu aci. Galvenais priekšnoteikums veiksmīgiem novērojumiem ir skaidras debesis un piemērota novērojumu vieta, kurā skatu dienvidaustrumu un dienvidu virzienā neaizsedz ēkas vai koki.

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu