Kratīšanas katoļu baznīcas draudzēs: aizdomas par saistību ar PVN izkrāpšanu 2

Uzraksts katoļu baznīcā. Foto: Evija Trifanova, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) kratīšanas Latvijas katoļu baznīcas draudzēs varētu būt saistītas ar garīdznieku iespējamu iesaisti Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas shēmās, piektdien vēstīja LNT Ziņas.

Jau iepriekš izskanējis, ka VID kratīšanu veicis aizdomās par nepamatotu ziedojumu izmantošanu, kādu katoļu baznīcas priesteri turot aizdomās par vismaz 20 000 eiro baznīcai ziedotās naudas izlietošanu automašīnas iegādei. Tomēr, kā LNT Ziņām skaidroja VID,  aizdomas par nelikumībām katoļu draudzes baznīcā radušās, šķetinot citu kriminālprocesu, kas saistīts ar PVN izkrāpšanu. Proti, automašīnu priesteris, iespējams, iegādājies caur PVN shēmu, turklāt kratīšanas procesā VID esot atklājis dokumentu viltošanu un grāmatvedības un statistikas informācijas slēpšanu.

“Tika veiktas papildu darbības, lai viltotu attiecīgus dokumentus, un tikai vienīgi tāpēc mēs bijām spiesti arī iet uz šādām darbībām, veikt kratīšanas, lai izņemtu tieši šos konkrētos priekšmetus, ar ko tika viltoti grāmatvedības dokumenti,’’ LNT Ziņām norādīja VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš. Viņš arī teica, ka kratīšanu laikā katoļu dievnamu saimnieciskajās un dzīvojamās ēkās izņemti vairāki desmiti tūkstoši eiro skaidras naudas, kuras izcelsme neesot zināma.

Tikmēr katoļu bīskaps Andris Kravalis LNT Ziņām noliedza VID izteiktos pārmetumus. “Cilvēki, apliecinot ticību, atstāj ziedojumus, dāvina. Šajā gadījumā, konfiscējot naudas līdzekļus, nav ņemts vērā, kura ir bijusi privāta garīdznieka nauda, kura draudzes nauda. Šīs kratīšanas pierāda to, cik “falši” ir cilvēku pieņēmumi, domājot par milzīgiem uzkrājumiem, ja no garīdznieka dzīvokļa tiek paņemta visa nauda, nešķirojot privātais, baznīcas, varbūt vecāku dāvinājums. Tā nav pārāk kompetenta rīcība,’’ uzskata katoļu baznīcas bīskaps Kravalis.

Katoļu bīskaps arī noliedz dokumentu viltošanu un pauž neizpratni par VID rīcību, norādot, ka katru gadu draudze iesniegusi grāmatvedības pārskatus un līdz šim dienestam nav bijušas pretenzijas.

VID izmeklētāji savukārt norāda, ka katoļu draudzi par radušos situāciju esot brīdinājuši jau pirms pusgada. “Šinī gadījumā, tā kā iesaistīti baznīcas pārstāvji, jau pusgadu iepriekš vairākkārtīgi izmeklētāji brīdināja gan mācītāja kungu, gan grāmatvedi, kādā veidā būtu pareizi reģistrējama un vedama uzskaite attiecīgiem naudas līdzekļiem. Neskatoties uz to, tas netika ņemts vērā,” atzīst Podiņš.

Komentāri (2)

J.šveiks 16.06.2019. 15.51

un tik grūž katoļiem ik gadu valsts mūsu nodokļu maksātāju naudu , pat likums pieņemts par valsts finansējumu aglonas bazilikai, viens priesteris jau iekrita, kad par saziedoto piķi bija nopircis 600to mersi , šlesers šos melnsvārčus ievilka politikā kaut gan satversmē sacīts , baznīcas pastāv ārpus valsts. Tiktāl nonācis ka sāk caur šo pekli naudu atmazgāt , vajag rūpīgi šīs melnsvārču un politiķu shēmas izrevidēt, aiz reastēm bez žēlastības.

+3
0
Atbildēt

0

Sskaisle 16.06.2019. 07.42

Katoļi ir jāpurina,tikai VID ir jāskaidro ko dara.
FM taču ir dārgi apmaksāts pīārists,kāpēc valsts nepilda savu pienākumu

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu