FOTO: “Novaja gazeta” redaktors: Par Golunova atbrīvošanu personīgi izlēma Putins

"Meduza" žurnālists Ivans Golunovs pēc atbrīvošanas no apcietinājuma. Foto: AP/Scanpix

(papildināta no sākuma)

Lēmumu par krimināllietas pret “Meduza” žurnālistu Ivanu Golunovu izbeigšanu personīgi pieņēma Krievijas prezidents Vladimirs Putins, izdevumam “The Bell” sacījis Krievijas opozīcijas laikraksta “Novaja gazeta” redaktoru padomes vadītājs Dmitrijs Muratovs, kurš piedalījies sarunās ar lietā iesaistītajiem ierēdņiem.

“Valsts politiskā vadība pieņēma pareizu lēmumu, izvērtējot, ka specdienesti, es pieļauju, ļaunprātīgi izmantoja uzticību, mēģināja gan vadībai Maskavā, gan valsts vadībai radīt tiem izdevīgu viedokli,” teica Muratovs.

Kā viņš apgalvoja, Putins par Golunova lietu izlēmis pirmdien pēc tikšanās ar tiesībsardzi Tatjanu Moskaļkovu, kura viņam detalizēti izklāstījusi situāciju. Pēc tikšanās ar prezidentu Moskaļkova sacīja, ka krimināllietās par narkotiku glabāšanu un apriti safabricēti varētu būt desmitiem tūkstoši spriedumu.

Muratovs skaidroja, ka par Golunova atbrīvošanu paziņots otrdien, jo vajadzējis sagaidīt DNS ekspertīžu rezultātus. Tie apliecināja, ka viņa DNS pēdu nav uz priekšmetiem, kas it kā izņemti viņa dzīvoklī. “Atlika tikai viens – ļaut Golunovam atgriezties savā profesijā un pateikties žurnālistiem un sabiedrībai, kas parādīja būtisku solidaritātes paraugstundu,” piebilda “Novaja gazeta” redakcijas pārstāvis.

Golunovam tiesa Maskavā sestdien noteica mājas arestu, bet Muratovs pieļāva, ka tas tika saskaņots ar sarunām Maskavas mērijā. Viņš stāstīja, ka kopā ar “Eho Moskvi” galveno redaktoru Alekseju Venediktovu tikās ar Maskavas mērijas aparāta vadītāju Natāliju Serguņinu, vicemēru Aleksandru Gorbenko un Iekšlietu ministrijas Maskavas Galvenās pārvaldes vadītāju ģenerāli Oļegu Baranovu.

“Mēs ilgi uzdevām jautājumus, un pēc tam pusēm kļuva skaidrs, ka argumenti apsūdzībai ir biedējoši nestabili,” stāstīja Muratovs. “Turpat mērijā mēs sākām dialogu, radās ideja, ka Vaņu vajag atlaist vismaz mājas arestā,” klāstīja opozīcijas laikraksta dibinātājs un piebilda, ka nonākšana izmeklēšanas izolatorā Golunovam būtu bīstama, jo viņam varētu piekļūt krimināllietas pasūtītāji.

Muratovs pauda uzskatu, ka Golunova atbrīvošanā liela nozīme bija žurnālistu atklātajai vēstulei un tūkstošiem cilvēku gatavībai trešdien doties gājienā. Viņš gan neatbildēja, vai sarunās mērijā tās pārstāvji pauda vēlmi par gājiena atcelšanu.

Jau ziņots, ka Krievijā pagājušajā nedēļā aizturētais interneta izdevuma “Meduza” žurnālists Ivans Golunovs otrdien tika atbrīvots pēc tam, kad pieņēma lēmumu izbeigt krimināllietu pret viņu. Golunovs atstāja Maskavas policijas ēku sapulcējušos atbalstītāju gaviļu pavadījumā, vēsta LETA/AFP.

“Tas viss notika tik ātri, un paldies jums par to, paldies, ka mani atbalstījāt. Domāju, ka tas kaut kādā veidā ietekmēja notikumu gaitu,” žurnālists sacīja atbalstītājiem, asarām ritot pāri vaigiem. Viņš pauda cerību, ka lieta mainīs policijas praksi Krievijā “un tāda situācija šajā valstī vairs nevienam neatkārtosies”.

Golunovs solīja turpināt pētnieciskā žurnālista darbu “Meduza”. “Es veikšu izmeklēšanas, jo man ir jāattaisno savu atbalstītāju uzticība,” viņš sacīja.

Krievijas iekšlietu ministrs Vladimirs Kolokoļcevs otrdien paziņoja, ka pieņemts lēmums 36 gadus veco Golunovu atbrīvot un izbeigt krimināllietu pret viņu. Šāds lēmums pieņemts, jo neesot pierādīta viņa vaina.

Golunovs, kurš strādā Rīgā bāzētajā krievu tīmekļa medijā “Meduza”, tika aizturēts pagājušajā ceturtdienā Maskavā un viņam tika izvirzītas apsūdzības mēģinājumā tirgot narkotikas, par ko draud no 10 līdz 20 gadu ilgs cietumsods.  Sestdien viņam noteica pirmstiesas drošības līdzekli – mājas arestu.

Izmeklētāji skaidroja, ka Golunovs esot mēģinājis pārdot narkotisko vielu mefedronu. Golunovs apgalvo, ka divas paciņas ar nezināmu vielu viņam “piesviestas”.

Savukārt žurnālista atbalstītāji uzsvēra, ka ar narkotiku lietu viņš tiek sodīts par darbu žurnālistikā. Notikušais izraisīja plašus protestus Krievijā un ārvalstīs, kur cilvēki nosodīja Krievijas tiesībsargājošo institūciju nesodāmību un korupciju.

Iekšlietu ministrs Kolokoļcevs otrdien arī pavēstīja, ka no amata atstādināti tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, kas nodarbojās ar Golunova lietu. Pret policistiem, kas aizturēja žurnālistu, sākta pārbaude. Viņš arī paziņoja, ka lūgs Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu atbrīvot no amata Maskavas rietumu apgabala policijas priekšnieku Andreju Pučkovu un Maskavas narkotiku aprites kontroles pārvaldes vadītāju Juriju Devjatkinu.

Eiropas Komisijas preses dienestā Golunova atbrīvošanu raksturoja kā pozitīvu rezultātu, bet pieprasīja izmeklēt izskanējušo informāciju, ka aizturēšanas laikā policisti ir piekāvuši žurnālistu.

Maskavas policija atzinusi, ka Golunova dzīvoklī nav uzņemtas fotogrāfijas, kas policijas mājaslapā publicētas ar piebildi, ka tās ir notikuma vietā atrastās narkotikas.

“Meduza” galvenais redaktors Ivans Kolpakovs paziņoja, ka Golunova atbrīvošana “ir uzvara”, bet Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs sacīja, ka tas ir “iedvesmojošs un motivējošs piemērs tam, ko var sasniegt ar vienkāršu solidaritāti”.

Golunova kolēģis “Meduza” Iļja Žeguļevs sacīja, ka “ir noticis neticamais”: “Pat vislielākie optimisti neticēja, ka tas notiks, un notiks tik ātri.”

Starptautiskā mediju brīvības uzraudzības organizācija “Reportieri bez robežām” atbalstu Golunovam nodēvēja par “vēsturisku Krievijas pilsoniskās sabiedrības mobilizēšanos”. “Tagad ir jātiesā tie, kas mēģināja viņu iegāzt,” piebilsts ierakstā starptautiskās organizācijas “Twitter” kontā.

Neierastā solidaritātes kampaņā Krievijas lielākie laikraksti “Kommersant”, “Vedomosti” un RBK pirmdien iznāca ar vienādu pirmo lapu, ko rotāja liels uzraksts “Es esmu/mēs esam Ivans Golunovs”. Atbalstu “Meduza” žurnālistam izteica pat daži prokremliski noskaņotie televīzijas žurnālisti, piemēram, kanāla RT galvenā redaktore Margarita Simonjana.

Atbalstītāji trešdien gatavoja gājienu Maskavā, bet Golunovs pēc atbrīvošanas sacīja, ka labāk vēlētos, lai atbalstītāji pavada laiku ar “mīļotajiem un ģimeni”.

Divdesmit valdīšanas gados Putins Krievijā ir apklusinājis lielāko daļu savu kritiķu un apturējis kritizējošus medijus. Pašlaik Krievijā nedaudzie opozīcijas un neatkarīgie mediji, kas turpina darbu, izjūt lielu spiedienu, apgalvo Kremļa kritiķi.

Kā norāda “Meduza”, Golunovs Krievijā ir viens no pazīstamākajiem pētnieciskajiem žurnālistiem. Golunovs portālam “Meduza” rakstījis par Maskavas mērijas publiskajiem iepirkumiem, kā arī atkritumu un apbedīšanas biznesu.

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu