Ušakovam un Amerikam ievēlēšana EP nodrošinātu imunitāti kā Saeimas deputātiem 3

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (no labās) un bijušais Rīgas vicemērs Andris Ameriks piedalās preses konferencē, kurā informē par gatavību startēt Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Foto: Ieva Leiniša, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Ja Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) un bijušais vicemērs Andris Ameriks (GKR) tiks ievēlēti Eiropas Parlamentā (EP), viņiem tiks nodrošināta līdzīga imunitāte kā Saeimas deputātiem, aģentūru LETA informēja EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Viņa skaidroja – ja kādas Eiropas Savienības dalībvalsts tiesībsargājošai institūcijai ir aizdomas, ka deputāts dalībvalstī ir paveicis noziegumu, pret EP deputātu jāattiecas tāpat kā pret konkrētās dalībvalsts parlamenta deputātu. “Parasti tas nozīmē, ka jāprasa EP imunitātes atcelšana. Tad EP Juridisko jautājumu komiteja nāk ar rekomendācijām EP balsojumam. Ja konkrētā lieta neskar EP deputāta darbu, piemēram, izteikumus vai balsojumu, imunitāte tiek atcelta,” skaidroja Rībele.

EP mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka pie EP deputātiem nevar veikt izmeklēšanas darbības, viņus nevar aizturēt vai uzsākt tiesvedību sakarā ar viedokli, ko viņi pauduši, vai balsojumu, ko viņi veikuši, pildot EP deputāta pienākumus. Proti, EP pārliecinās, vai ierosinātā lieta nav politiski motivēta.

Izņēmuma kārtā imunitāte nav spēkā, ja deputāts tiek pieķerts nozieguma brīdī.

Arī pēc imunitātes atcelšanas EP deputāts ir tiesīgs saglabāt savu vietu, jo deputāta pilnvaras ir dalībvalsts piešķirtas pilnvaras, un tās nevar atņemt neviena cita iestāde. “Turklāt EP deputāta imunitātes atcelšana nenozīmē, ka deputāts tiek atzīts par “vainīgu”. Tā tikai ļauj valsts tiesu iestādēm sākt izmeklēšanu vai tiesvedību. Tā kā EP deputāti ir ievēlēti saskaņā ar valsts vēlēšanu tiesību aktu, ja EP deputāts tiek atzīts par vainīgu noziedzīgā nodarījumā, dalībvalsts iestādēm ir jālemj, vai viņš līdz ar to zaudē savas pilnvaras,” teikts EP mājaslapā pieejamajā informācijā.

Ušakovam auglīgāk būtu ķerties klāt un lāpīt ielas, nevis skriet prom no domes uz citu darba vietu, komentējot galvaspilsētas mēra iespējamu kandidēšanu Eiropas Parlamenta vēlēšanās, intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” trešdien teica premjers Krišjānis Kariņš (JV). Pēc viņa teiktā, par Ušakova motivāciju varot spekulēt. “Bet vismaz, manuprāt, ir skaidri indentificējamas lietas, kas Rīgas domei būtu jādara. Man arī kā rīdziniekiem ir nesaprotami, kāpēc viņš grib pamest šo amatu, kad ir acīmredzamas lietas, kas jādara,” teica Kariņš. Premjers kā bijušais eiroparlamentārietis nevarot iedomāties kādu rīdzinieku interesi, kuru labāk Ušakovs varētu pārstāvēt citur.

Partijas “Saskaņa” Rīgas domes frakcija un GKR valde nolēmusi aicināt iekļaut “Saskaņas” EP vēlēšanu sarakstā Ušakovu un Ameriku. Pie viņiem abiem pēdējos mēnešos Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir veicis kratīšanas krimināllietā par vērienīgu korupciju pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme”, tomēr neviens no viņiem nav ticis aizturēts vai atzīts par aizdomās turēto saistībā ar šo skandālu.

Veicot procesuālās darbības, KNAB veica kratīšanu Rīgas mēra kabinetā un dzīvesvietā. Mediji vēstīja, ka kratīšana notikusi arī Amerika dzīvesvietā, taču viņš pats nekādus komentārus par to nesniedza, uzverot, ka viņa sirdsapziņa ir tīra.

Pēc notikušā Ameriks tomēr paziņoja par atkāpšanos no vicemēra amata, savu vietu atvēlot partijas biedram Oļegam Burovam (GKR). Tikmēr Ušakovs, neraugoties uz KNAB darbībām, amatu neatstāja, norādot, ka arī viņa sirdsapziņa esot tīra un primārais uzdevums esot nodrošināt stabilu pašvaldības darbu.

EP vēlēšanas gaidāmas maijā.

Komentāri (3)

J.šveiks 27.02.2019. 13.34

altinyildiz 27.02.2019. 11.02

J.šveiks 27.02.2019. 09.33

faktiski nav slikti , ka tiks atbrīvoti no krimināl vajāšanas , jo tā , kā pie mums tas redzamns irm lieka darbība un naudas nomešana zemē , cita lieta būtu ja tādus noziedzniekus izdotos notiesāt un atgūt konfiscējot viņu miljonus , tādējādi nebūtu lieki valsts budžeta tēriņi , pie mums pat bankas prezidents var zagt uz nebēdu , tāda imunitāte kā Romas pāvestam

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu