Čekas aģenta Nr.17254 izgaismošanās • IR.lv

Čekas aģenta Nr.17254 izgaismošanās

42
Attēls no Nacionālā arhīva publiskotajām VDK aģentu kartotēkām
Māris Uļģis

Publiskoto VDK dokumentu pētnieki secinājuši, ka laikposmā no 1941. līdz 1953. gadam čekas aģentūrā sastāvējuši no 8 līdz 12 tūkstošiem ziņotāju. Tieši uz šo kontingentu visvairāk attiektos aizdomas par sadarbošanos ar VDK leģionāru un mežabrāļu nodošanā, izsūtāmo personu noteikšanā un pēc to atgriešanās Latvijā izsekošanā. Kopš 1953. gada līdz pat 1991. gadam savervēti vēl 24 tūkstoši ziņotāju. Ar ko gan čekas rezidenti varēja nodarbināt tik iespaidīgu aģentūras tīklu laikposmā, kad notika mierīga, darba uzvarām piepildīta, sociālisma celtniecība?

Vēsturnieki varbūt atminēsies dažu spiegu atmaskošanas gadījumus un uz pirkstiem saskaitāmu disidentu tiesu prāvas. Lielākajā vairumā gadījumu aģentiem nebija nekā vairāk kā nostučīt cilvēkus, kuri stāstīja anekdotes par Ļeņinu vai Brežņevu, vai par to, kur, kas un kad ir dziedājis “Zilo lakatiņu” vai klausījies Amerikas balsi.

Būtiskākā tik uzpūstas aģentūras loma bija apstāklī, ka caur konkrētiem aģentiem čekisti varēja noteikt gaisotni un kontrolēt notiekošo katrā rūpnīcā, uzņēmumā, valsts un mācību iestādē. Tādējādi čekisti bija vieni no pirmajiem, kas apjauta Atmodas dzimšanu, tās nenovēršamību un savu tuvojošos krahu.

Kā un kad tas notiks, čekai bija laikus zināms, lai bez panikas saglābtu un nogādātu Maskavā vai Saratovā vērtīgākos KGB operatīvos un arhīva materiālus.

Starp materiāliem, kas ir nonākuši pētnieku rokās, no VDK ziņotāju aģentūras vērtīgākais šķiet tas, kas atrasts astoņās kartotēkas kastītēs un kādos piecdesmit reģistrācijas žurnālos. Atklātībā nonākuši apmēram četri tūkstoši čekas ziņotāju vārdi. Kur tad palikušas pārējās četras piektdaļas čekas ziņotāju kartīšu? Var pieņemt, ka lielākā kartīšu daļa ir steigā iznīcinātas. Tādā gadījumā varētu konstatēt robus alfabētiskajos šķirkļos. Bet tas tā nav – atlikušajās kartītēs ir atrodami vārdi, kas pārstāv visu krievu alfabētu.

Atliek secinājums –  kartotēkā  ir veikta visaptveroša revīzija. Kas šo revīziju veica?

Ja tā bija čeka, un tas šķiet visticamāk, tad rodas jautājums: vai atstātie aģenti ir izbrāķētā daļa vai otrādi?

Līdz šim masu medijos intervētie dokumentu pētnieki (Muciņš, Zālīte u.c.) ir snieguši uzkrītoši izvairīgas un nekonkrētas atbildes par iztrūkstošo kartīšu iespējamo likteni. Piedevām tas tiek pasniegts tik nopietnā tonī, ka neviļus raisa ironiju.  Viens pieņēmums – pārējo kartīšu nav tāpēc, ka tās VDK darbinieki ir izņēmuši sakarā ar aģentu nāvi. Tādā gadījumā aģentūru skārusi nebijušu apmēru epidēmija. Izdzīvojusi vien piektā daļa. Otrs pieņēmums, ka aģenti ir izslēgti no kartotēkas pēc kāda konkrēta uzdevuma izpildes kā turpmāk nevajadzīgi. Vai tiešām rezidentiem nebija ko darīt, kā vien nepagurstoši vervēt desmitiem tūkstošus vienreizējas lietošanas aģentus?

Turpretī nav tikpat nopietni izteikts pieņēmums, ka lielāko daļu aģentūras kartīšu varēja būt aizvākuši uz Maskavu prom bēgošie VDK darbinieki. Grūti noticēt tam, ka tāda PSRS struktūra ar tik stingri reglamentētu disciplīnu kā VDK, sākoties politiskajām jukām, izrādīja pilnīgu vienaldzību par saviem slepenākajiem dokumentiem. Vai Maizīša kungs uzdrīkstētos nākt klajā ar paziņojumu, ka Krievijas federālā drošības dienesta rīcībā nav nonākuši dokumenti par bijušās čekas aģentūru, un ka tāpēc viņš naktīs var mierīgi gulēt ar atziņu, ka viņa biroja aģentūras sastāvā no FDD nav iefiltrēts neviens bijušais VDK ziņotājs?

Kā ikviena iestāde, arī čeka, visticamāk, darbojās pēc apstiprināta plāna, kurā bija noteikts arī savervējamo aģentu skaits. Vervēšanas metodes varēja būt dažādas. Piemēram, mans gadījums. Saņēmu pavēsti ierasties zināmajā Stūra mājā. Mani laipni iztaujāja divi darbinieki: kā man klājas ģimenē, kādu darbu strādāju, vai esmu apmierināts ar atalgojumu, ar darba kolektīvu, kādas kinofilmas man patīk un tādā garā. Un tad sekoja negaidīts piedāvājums – pāriet strādāt darbā čekā. Izbrīns un apjukums man nebija jātēlo. Būšot lielāka alga. Nodrošināts labiekārtots dzīvoklis. Man ļāva ar galīgo atbildi atnākt pēc dažām dienām. Par notikušo sarunu nedrīkstēja zināt pat sieva.

Izvēle jautās minimāla – ja nepiekristu piedāvājumam, tad turpināt strādāt savā profesijā, kur darbs saistīts ar piekļuvi noslepenotajiem kartogrāfiskajiem materiāliem, visticamāk, kļūtu ļoti problemātiski.  Tomēr man tika piedāvāts trešais variants. Vien bija jāparakstās par to, ka, atsakoties no piedāvājuma strādāt VDK, neiebilstu, ka turpmāk ziņošu par atgadījumiem savā darbavietā, kas var interesēt čeku.

Šī darījuma rezultātā, kā tagad izrādās, ir tapusi aģenta Jānulis kartiņa ar numuru 17254, padarot  mani par pretizlūkošanas aģentu.

Tas, ka šodien skatāma mana kartīte kartotēkā, pēc Zālītes kunga teiktā, nepārprotami liecina par to, ka līdz 1991. gadam esmu bijis dzīvs. Otrs iemesls – ka, ja esot vienreizējai lietošanai paredzētais, joprojām neesmu izpildījis VDK doto uzdevumu. Priecājos, ka čekists Martuševs to man tā arī nav uzdevis. Atzīšos, arī sūdzību par šādu viņa nolaidību neesmu rakstījis. Trešais, mans paša pieņēmums, kāpēc neesmu starp tām četrām piektdaļām izbrāķēto,- čekas darbinieki manī ir saskatījuši kādu vērā ņemamu spiega potenciālu, kura līmenim tolaik vēl nav bijis atbilstoša uzdevuma.

 

Autors ir pensionēts hidroģeologs

Komentāri (42)

andrejs 30.01.2019. 14.59

Это постоянное соглашательство “а куда было деваться”
———————
Jums Ungārijas, Čehijas vai Polijas piemērs nešķiet pietiekami pārliecinošs? Turklāt tās bija formāli neatkarīgas valstis.
Jūsu regulārie izmisīgie mēginājumi novelt okupantu vainu uz upuriem ir vienkārši nožēlojama.

+3
0
Atbildēt

2

  kolpants > andrejs 31.01.2019. 12.19

  А что же стыдливо забываете пример Финляндии? Речь не идет о снятии вины с оккупантов. Речь идет о вашем желании постоянно оправдывать свое бездействие и соглашательство.
  ПОЧЕМУ Табунс не отказался от произнесения хвалебных речей? Почему Вайдере выбрала политэкономию?
  И мы все знаем, почему! Потому что можно было сильнее “лизнуть” существующую власть и получить за это различные бонусы! А теперь они нам мстят за собственное соглашательство и коллаборацию!

  Единственное, где вы сильны-это потом исподтишка мстить. И вот это действительно выглядит жалко. У вас даже не хватает смелости открыто признать- да, мы просто мстим. Нет, вы начинаете юлить, нести ахинею про “мы хотим вот так общество сплотить, нас прям до слез волнует судьба тех 20%, не знающих латышский и и.д.”

  0
  0
  Atbildēt

  2

  andrejs > kolpants 31.01.2019. 14.02

  мы хотим вот так общество сплотить
  ————————-
  Kur Jūs tādas muļķības rāvāt? Mēs gribētu, lai kolonisti aizvācās uz turieni no kurienes ieradušies

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Vahamurka > kolpants 31.01.2019. 13.24

  Nevajag nu muldēt,cilvēkiem priekšā bija visa dzīve – bezcerīgi stabilā režīmā,kuru mīlēt nebija iespējams,bet dzīvot vajadzēja,tad nu iekārtojās,kā katrs mācēja.Viens no galvenajiem uzdevumiem -tautas saglabāšana,atmiņas saglabāšana.Tā neizbēgami bija dubultdzīve,ar visām negatīvām parādībām.Cik ilgi saglabāsies tīrs un nevainīgs tādos apstākļos,varoni?
  Mums būtu visas tiesības atriebties par tādu dzīves čakarēšanu,nežēlīgi atriebties!Vienīgi zinām,ka paši krievi ir šī režīma upuri ar sačakarētām smadzenēm.Te nu veidojas dubultdoma -integrēt tos,kas integrējami un atriebties tiem,kuri tā arī palikuši ar imperiālista,krievu šovinista domāšanu.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > andrejs 30.01.2019. 16.19

  nu ko tu – liec mieru Ungārijai un cel augšā to , kas tepat notika –
  Ko tas pats Valdis Atāls stāsta , vai kas ar cilvēkiem psihenēs tika darīts , nerunājot nemaz par k citu

  +2
  0
  Atbildēt

  2

  Atis Priedītis > Drosma 30.01.2019. 16.40

  Nesen tika rakstīts, ka “čekas maisos” ir arī daudzu psihiatru uzvārdi. Paši psihiatri gan kategoriski noliedz, ka būtu piedalījušies vajāšanās. Un zināmā mērā viņiem ir taisnība. Cilvēki tika vajāti izmantojot psiholoģiskā terora metodes. To darīja VDK aģenti. Metodes izstrādāja tieši VDK štata psihiatri, jo viņi bija daudz zinošāki par civilajiem psihiatriem. VDK psihiatriem bija brīvi pieejamas citiem aizliegtās ārzemju psihiatru grāmatas. Psiholoģiskā terora metodes pamatā balstījās uz Freida un Junga atziņām, kuras oficiāli tika atzītas par antizinātniskām. Vajāšanu rezultātā upura psihe pamazām tika sagrauta pilnībā. Psihiatriskās slimnīcas saņēma jau gatavu “produkciju”. Klienti tiešām bija sajukuši prātā. Tikai, manuprāt, slimnīcu psihiatri ļoti labi zināja, kas par to parūpējās. Palaimējās tiem, kuri saprata, ka parVDK vajāšanām slimnīcas psihiatriem neko stāstīt nedrīkst. Varēja runāt par problēmām darbā, ģimenē u.t.t. Šajā gadījumā pavērās iespēja no slimnīcas izkļūt. Tiem, kuri turpināja stāstīt, ka viņus ir vajājusi čeka, izkļūt bija praktiski neiespējami. Izkļūt varēja tikai tad ja piekrita psihiatra viedoklim, ka stāsti par čekas vajāšanām ir tikai murgi. Apmēram tāda ir reālā aina, par kuru gan oficiāli diezin vai kāds uzdrošināsies rakstīt.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  andrejs > Drosma 30.01.2019. 17.09

  kas ar cilvēkiem psihenēs tika darīts ,
  —-
  tikko savā arhīvā uzdūros vecam rakstam par ASV psihiatru vizīti čekas psihiatriskajās klīnikās (serpuhova un vēl viena – Kaļiņina, laikam – slinkums meklēt) t.s. gorbija perestroikas laikos. Citādi kā par spīdzināšanu šo ārstēšanu nevar nosaukt.
  Lielākā daļa Pacientu esot bijušo normāli veseli cilvēki. 1988. gadā.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > andrejs 30.01.2019. 17.53

  nū – tas, ka mans brālis ir psihiatrs nenozīmē, ka es arī esmu psihiatrijas speciāliste, bet es ieteiktu nejaukt divas lietas –
  nr 1 – padlaiku psihiatri, kuri par naudu , par privilēģijām kalpoja čekistiem un komunistiem
  nr2 – padomju jeb precīzāk krievu skolas psihiatrija – ir izcila – bet nu es steidzos atkal un nav laika konkrētāk

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  andrejs > Drosma 31.01.2019. 13.54

  Apskatījos – tās krievu trakomājas bija Kazaņā un Čerņahovskā.
  Vien bija iekārtota cara laikos būvētā cietumā

  0
  0
  Atbildēt

  0

Sskaisle 30.01.2019. 10.20

Es piekrītu viedoklim, ka Atmodu organizēja un īstenoja komunistu – čekistu elite. Kā pamatargumenti tam ir nr 1 – Atmodu vadīja – komunisti un čekisti, čekas stukači, nr2 – tieši padlaiku nomenklatūra visi šie “svētie ” komunisti , nevainīgie čekisti un nekad nestučījušie stukači ir visstabilākie un visveiksmīgākie ieguvēji saglabājot savas padomju valsts nodrošinātās privilēģijas atjaunotajā Latvijas valstī. Jo īpaši es to attiecinu uz inteliģenci, uz kultūru.
Ja par prezidenti kļūs Sandra Kalniete – tad es to uztveršu tikai un vienīgi kā vainagojumu padomju varas elites saglabātajai ietekmei šodienas Latvijā.

+3
-1
Atbildēt

3

  Sskaisle > Drosma 30.01.2019. 10.36

  čekisti un viņu kalpi neguļ – tam ko rakstīju tinte nav nožuvusi , kad jau mīnusi salikti – nu bet ko es saku un saku – ka čekists – tas ir uz mūžu – nu te tas ir redzams

  +3
  -1
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > Drosma 30.01.2019. 10.27

  ā, nr 3 – arī šobrīd notiek nevis lustrācija, bet ļoti tieša, ļoti konkrēta komunistu, čekistu un viņu kalpu reabilitācija –

  nr 4 – patiesi – tas, ka Latvijā tiek likvidētas skolas, tiek slēgtas, vai padarītas nožēlojamas bibliotēkas, ar valsts naudu tiek ieviesta un nostiprināta divvalodība – labi – tālāk neturpināšu

  un te nav nekādi noslēpumi par garu melnām spalvām klātu roku ar briljantiem pirkstos – tie ir konkrēti cilveki, konkrētās valsts un pašvaldību iestādēs, kuri prot, gluži ka bērniem – tautai ieskaidrot – tagad es tev ieduršu būs sāpīgi – bet tas viss ir tevis paša laabā

  mums taču arī stāsta, ka skolas jālikvidē lai taupītu valsts naudu, kamēr valsts šo naudu dāsni atdod ierēdniecības, visu kuļturščiku un korumpantu uzturēšanai – nav , nu nav nekas tāds , ko no likvidēto skolu naudas iegūtu visa sabiedrība

  ja nu neskaita, ka mums no sajūsmas jāapčurājas, ka bijusās komunistes zālīšmāras gaudu romans iztulkots ārzemēs un kāds ārzemnieks par to pat labu vārdu pateicis vai uzrakstījis

  +3
  -1
  Atbildēt

  2

  J.Biotops > Drosma 30.01.2019. 13.20

  Brīnos, kā gan tās abas tik varenās komitejas pieļāva, ka par viņu dziļi slepenajiem darbiem zina visa tauta… ja ne gluži visa, tad domājošā daļa noteikti. Tai viss jau sen skaidrs. Pat vairāk, kā tiem, kuri klāt bijuši.

  0
  -1
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > J.Biotops 30.01.2019. 16.16

  biotop nu beidz – ko nozīmē – klāt biji? kopā dzēri?
  mans onkulis padlaikos bija ceļu policijas šefs un nodzērās – jo visu laiku bija jāsadzer – arī klāt visur bija …. nē – es nesaku , ka esi alhokoliķis, vai ko tādu

  0
  0
  Atbildēt

  1

  J.Biotops > Drosma 30.01.2019. 16.32

  “… ko nozīmē – klāt biji? kopā dzēri?…: Dusmupūcīt, pieķēri gan mani.
  Tā nu sagadījies, ka jautrajos gados tiešām biju šur tur klāt. Un nu jau gandrīz trīsdesmit gadus ar siltu smaidu lasu, kā tur “patiesībā bija”. Sevišķi par situācijām, kur klāt bija un kaut ko zināt varētu tika daži desmiti cilvēku. Bet tautai jau patiesību nenoslēpsi…

  Droši vien pati sapratīsi, ka kartiņas par mani vairs nav. Ka bija, par to taču šaubu nevar būt, vai ne?

  0
  0
  Atbildēt

  1

  J.Biotops > J.Biotops 30.01.2019. 16.35

  Aizmirstu precizēt – tos darbus darīju skaidrā. Vienmēr. Kad varēju, pat piezīmes rakstīju.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  andrejs > Drosma 30.01.2019. 13.12

  ar valsts naudu tiek ieviesta un nostiprināta divvalodība
  ——————
  Pirms 20 gadiem mums bija iespēja apturēt masveida naturalizāciju un parādīt “liberāļiem” un Freiberģenei lielu pigu, bet latviešu tauta referenduma laikā bija pārāk kūtra

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  QAnon > Drosma 30.01.2019. 11.48

  Atmodu organizēja Helsinki 86 un lielu ieguldījumu tur ielika Pilsoņu kongress. Kad čeka saprata, ka vara var izslīdēt no tās rokām, uzcepa TF. Spriežot pēc tās aktīvākiem organismiem: Godmaņa, Ģiņēviča, Jaņisa Petersa, Vulfsona, Bišera, Dozorceva, Marjašas un citiem Latvijas nedraugiem, par to nevienam šaubu nevajadzētu būt.

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

J.Biotops 30.01.2019. 10.04

“…Kā un kad tas notiks, čekai bija laikus zināms…” Atļaušos apšaubīt. Gan jau bija tādi, kas tiešām daudz zināja un šo to nojauta, bet mīts par komitejas varenību ir viņu pašu radīts jau pirms Andropova (viņa ieguldījums pašreklāmā gan nav noliedzams), bet 80to gadu beigu notikumi rāda varenai iestādei neglaimojošu ainu.
Raksta autors vervēts 1977.gadā. Zinu divus cilvēkus, kuriem arī tajā pašā laikā tika piedāvāts labi apmaksātais darbs, dzīvoklis un citi padomju labumi, pie tam – bez ‘trešā varianta”. Vienam no viņiem esošais amats prasīja pielaidi slepeniem dokumentiem (tāpat kā autoram, hidrologam – gandrīz visi topogrāfiskie un kartogrāfiskie materiāli toreiz skaitījās slepeni). Abi atteicās un… viņiem nekas nenotika.
Paša pieredze kontaktos ar bezbailīgo govju komiteju mazāka, tomēr saistīta ne gluži tikai ar radio klausīšanos vai pretpadomju anekdotēm. Un pietiekoša, lai jau 70to sākumā varētu nojaust, ka komitejā muļķu un muļķību īpatsvars nav mazāks, kā visā padomju sistēmā. Karjeras veidošanās pamati līdzīgās sabiedrībās ir nenovēršami līdzīgi, lai kā komiteja pat ar inscenētām anekdotēm par sevi necenstos radīt iespaidu par savu intelektuālo diženumu. Sarkano murgu pasaulē “kadru” atlases un izvirzīšanas sistēma ar visām savām nejēdzībām darbojās nenovēršami kā gadalaiku maiņas. Varēja reizēm gadīties pat gudrs raikoma pirmais sekretārs, bet sistēmai raksturīgi, ka karjerā sistemātiski veicas arī stulbākiem par zābaku. Arī čekā – vismaz valsts iekšienē darbojošos intelekta spektrs bija ai, ai, cik plašs.
Nevaru izslēgt, ka pēc kādas man nezināmas metodikas dati par daļu ziņotājiem ir aktīvi “pazaudēti”, bet tāpēc piedēvēt vienam visvarenības pārliecībā ieslīgušam karjeristu kantorim viszinību un spēju paredzēt notikumus – nu nē. Jo vairāk tāpēc, ka visa čekas vēsture rāda – augstākie, tātad vislabāk informēti vadoņi pat savu likteni paredzēt ne velna nav spējuši.

+2
0
Atbildēt

4

  Sskaisle > J.Biotops 30.01.2019. 10.34

  nu biotop – nu noskaties vēlreiz grūbes filmu Lustrum – un padomā – ko stāstīja čekas virsnieki – ja ir naudiņa – nevainību var nopirkt

  es nevaru izlemt – kāpēc maisos atstāts bičkovics – AT pr -js – es spriežu, ka bijis skops un čekistiem nav maksājis – man nav variantu – tev ir?

  0
  0
  Atbildēt

  1

  J.Biotops > Drosma 30.01.2019. 13.16

  Taisnība – kas gan mana tik niecīgā privātā pieredze pret filmu. Par veselo saprātu laikam ieminēties nav vērts.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > J.Biotops 30.01.2019. 16.14

  pieredze un filma netraucē , ta skaitā veselam saprātam , kurš pats saproti – ar mūsu medicīnas sistēmu principa pēc nevar būt vesels
  tā kā nevajag jau nu atkal …

  0
  0
  Atbildēt

  0

  andrejs > J.Biotops 30.01.2019. 13.14

  Un pietiekoša, lai jau 70to sākumā varētu nojaust, ka komitejā muļķu un muļķību īpatsvars nav mazāks, kā visā padomju sistēmā.
  ———————–
  Visur tikai muļķi, vai ne?

  0
  0
  Atbildēt

  1

  andrejs > andrejs 30.01.2019. 13.25

  Paša pieredze kontaktos ar bezbailīgo govju komiteju mazāka, tomēr saistīta ne gluži tikai ar radio klausīšanos vai pretpadomju anekdotēm.
  —————–
  Mans bračka armijas laikā Baltkrievijā bija izmuldējies par okupāciju (tas bija 10 gadus pirms Vulfsona paziņojuma RS saietā un 12 gadus pirms Gorbunovs (Toļiks) uzzināja par okupāciju) . Kāds bija nostučījis, un viņa karjera :) armijā strauji pasliktinājās.
  Pēc armijas studēja vēsturniekos un viņu sāka regulāri saukt uz čeku uz pārrunām. Draudēja, ka varot izmest no universitātes (tie gan nepiepildījās). Par mūsu ģimeni (pagātni un tagadni) viņi bija izokšķerējuši visu. To brālis saprata šo “pārrunu” laikā.
  Bet nu maisos viņa nav.

  +2
  0
  Atbildēt

  1

  J.Biotops > andrejs 30.01.2019. 13.30

  Nedomāju, ka Jūsu pieredze izslēdz manējo. Jau rakstīju – bija visādi. Un varu atkārtot – muļķu netrūka un sistēma darbojās švaki. Protams, tāda atziņa mazina varonības oreolu par cīņu ar briesmīgi gudru pretinieku.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  andrejs > J.Biotops 30.01.2019. 13.32

  ka komitejā muļķu un muļķību īpatsvars nav mazāks, kā visā padomju sistēmā.
  ——————-
  To, ka viņi nebija muļķi, liecina kaut vai fakts, ka daudzi no viņiem ļoti ātri un efektīvi iesaistījās konsekventā un ātrā vērtīgu valsts īpašumu privatizācijā. Tie paši savicki, rāvji, indriksoni, kolmogorcevi, šabašovi. Un vai nav pārsteidzoši, ka mūsu tautfrontiskā valdība tam nelika nekādus šķēršlus?

  +3
  -1
  Atbildēt

  1

  Vahamurka > andrejs 31.01.2019. 00.54

  Jāsaka,es arī dienēju Baltkrievijā un sarunāju visu ko,arī par okupāciju un krievu mīlēšanu Latvijā,par to,ka socrevolūcijas Baltijā ir pilnīgs fufelis…mani laikam īpaši neņēma par pilnu,tāpat uz pieres rakstīts,kas par fruktu un komjaunietis arī nebiju.Vienīgais,kad kāds pievolgas vācietis,ehh,aizmirsu,kā sauca, man prasīja -jums tak tur visiem šmaiseris bēniņos stāv,vai ne un es viņam labprāt piekritu,tad gan vēlāk bija atsauksmes no leitnanta -vada komandiera Verbicka,ka tā nedrīkstot pļāpāt,varot iznākt slikti.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  QAnon > J.Biotops 30.01.2019. 13.23

  Un pietiekoša, lai jau 70to sākumā varētu nojaust, ka komitejā muļķu un muļķību īpatsvars nav mazāks, kā visā padomju sistēmā.
  ————-
  Septiņdesmitajos VDK bija nolasīta cilvēces ienaidnieku elite, kam, protams, intelektuāli ne tuvu nebija milicija, komuņjakas un krievu militāristi.

  +2
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu