“Jaunā Vienotība” gatava uzņemties iniciatīvu valdības veidošanā 21

Krišjānis Kariņš. Foto: Ieva Leiniša, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Partiju apvienība “Jaunā Vienotība” (JV) ir gatava sākt konsultācijas ar pārējām partijām, lai noskaidrotu, vai ir stabils vairākums, kas varētu vienoties par topošās valdības kopīgi darāmajiem darbiem, pēc JV valdes sēdes sacīja politiskā spēka priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš.

No šīm konsultācijām varēšot secināt, vai valdības vadību varētu uzņemties Kariņš. Ir skaidrs tas, ka valdības veidošanas procesā kādas partijas nav varējušas, bet citas – teikušas, ka nav gatavas uzņemties valdības vadīšanu, sacīja Kariņš.

Tāpat viņš teica, ka vairāki politiskie spēki izteikuši atbalstu viņa kandidatūrai, un JV kopumā ir gatava uzņemties jaunās valdības vadību.

Politiskās partijas ir gatavas atsaukties “Jaunās Vienotības” un tās premjera amata kandidāta Krišjāņa Kariņa iniciatīvai valdības veidošanas procesā. Neviena no partijām, kuras Kariņš aicinājis uz sarunām, neplāno atteikties. Tomēr domas par iespējamo koalīcijas modeli politiskajiem spēkiem atšķiras. Arī neoficiālās sarunās izskan, ka visas sešas partijas iesaistīt valdībā būs sarežģīti, ņemot vērā “sarkanās līnijas”. Sarunās par valdību netiek iesaistīta lielākā parlamenta frakcija – “Saskaņa”. Politiķi prognozē, ka par Kariņa vadīto valdību varētu izdoties vienoties samērā ātri.

Kariņš gan uzsvēra, ka viņš vēl nav Valsts prezidenta nominētais premjera kandidāts, kā arī nav šo jautājumu ar prezidentu pārrunājis. “Mēs kā politiskais spēks reaģējam uz to, ko citas politiskās partijas publiskajā telpā ir teikušas,” norādīja Kariņš.

Tuvākajās dienās JV sagatavos savu redzējumu un sāks aicināt partijās uz divpusējām konsultācijām par jaunās valdības topošajiem darbiem. Pēc Kariņa domām, būtu “tikai pareizi un loģiski”, ja visi “centra labējie, eiropeiskie spēki” varētu kopā sadarboties. Līdz šīm vienošanos esot kavējušas dažu partiju “sarkanās līnijas” par sadarbību ar citiem politiskajiem spēkiem, uzskata Kariņš.

Līdz ar to JV uzrunās partijas, kas jau iepriekš bija iesaistītas valdības veidošanā – Jauno konservatīvo partiju, “KPV LV”, “Attīstībai/Par!”, Zaļo un zemnieku savienību un nacionālo apvienību “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK.

Kariņš neprognozēja, cik ilgs laiks konsultācijām būs nepieciešams. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka JV šo procesu nevilcinās.

“Mans mērķis būtu izveidot stabilu, ilgtspējīgu valdību,” akcentēja Kariņš. Ja partijas par to vienosies, tad varētu aicināt Valsts prezidentu Raimondu Vējoni nominēt viņu premjera amatam. Ja politiķiem neizdotos vienoties, tad “varētu arī paziņot, ka vienkārši nav stabila vairākuma”, stāstīja politiķis.

Kariņš vēl neprecizēja, kura būs pirmā partija, ar kuru tiks sāktas konsultācijas par valdības izveidi.

Kā ziņots, Vējonis tuvāko dienu laikā neiesaistīties valdības veidošanas procesā, tādējādi respektējot partiju pausto vēlmi turpināt konsultācijas, aģentūra LETA uzzināja Valsts prezidenta kancelejā.

Otrdien pēc tikšanās ar prezidentu JV Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis norādīja, ka vispirms jādod iespēja izveidot valdību lielākām frakcijām. Ja valstī būs politiskā krīze, un citas lielākas partijas nespēs izveidot valdību vai tām nebūs atbilstoša kandidāta, tad JV var šo darbu paveikt, sacīja Latkovskis, uzsverot, ka pašlaik Latvijā nav politiskās krīzes.

Savukārt citu partiju pārstāvji pauda gatavību apspriest Kariņa kandidatūru premjera amatam, pieļaujot, ka partijas varētu vienoties par atbalstu viņam.

Partijām jau ilgāk par diviem mēnešiem neizdodas panākt vienošanos par topošo valdību. Iepriekš prezidents bija nominējis divus premjera kandidātus – Jāni Bordānu (JKP) un Aldi Gobzemu (KPV LV), bet viņiem valdību izveidot neizdevās, līdz ar to nominācijas tika atsauktas.

Komentāri (21)

AK 12.12.2018. 21.36

Es kā NA vēlētājs tomēr atļaušos pateikt par NA, ka šoreiz viņi ar Zīli priekšgalā parādīja sevi ne no tās labākās puses.
…..
Ja jau viņi grib būt ilgtermiņā un iegūt arvien nozīmīgāku lomu politikā, viņiem bija nevis jāskaidro, kādēļ nevar uzņemties veidot tagad valdību, bet bija jāizdara tas, ko izdarīja JV un Kariņš – jāuzņemas izveidot valdību.
…..
Savādāk tomēr nenopietni izskatās un vairāk velk uz runāšanu nekā darīšanu.
…..
Un ceru arī, ka Parādnieku par ministru beigās NA tomēr nevirzīs. Vienalga vai Parādnieks ir ko nepareizi izdarījis vai nav – vēlētāji viņam pateica nē.
…..
Viena tāda kļūda jau bija, kad Rīgā atkārtoti tika bīdīta Broka, kaut jau vairs nebija populāra NA un potenciālo NA vēlētāju vidū. Kļūdas nevajag atkārtot, un ilgtermiņā šajā spēlē tomēr vēlētāja viedoklis ir galvenais, un nav svarīgi vai persona patīk partijas ierindas biedriem vai vadībai – ja vēlētājs ir pateicis nē, tad nē.

+5
0
Atbildēt

4

  QAnon > AK 12.12.2018. 23.20

  Pie šīs Saeimas sastāva Zīles kungam pieteikties vadīt valdību būtu neprāts, jo Maizītis viņam uzreiz atņemtu pielaidi valsts noslēpumiem. Spriest nespējīgie vēlētāji pasaka nē tiem, uz kuriem norāda čekas un Krievijas organizētās noziedzības pārstāvošo politiķu dienestā esošie propagandoni, tā saucamie žurnālisti.
  Atceries, ka sašūmējās visādi plānprātiņi pēc Ozoliņa paskvilām pēc mūsu politiķu hokeja spēles pret Baltkrievijas diktatoru, vai kad Operas direktors par lielu, operai tik nepieciešamo naudu, ielaida nosvinēt Krutoja dzimšanas dienu. Tiem pašiem taču nekādu pretenziju nebija pret Putina kuci Zatļeru, kad Meļņiks ar kāju spēra vaļā Pils vārtus, vai kad tas izdzimtenis rija saslaukas un uzlaizīja mērces paliekas no bandītu, čekistu un pidarasu galdiem.
  Ja NA vēlēšanu kandidātu sarakstu taisīs ozoliņi, sprances, liniņi, tomsoni, strautmanes un citi, kuri sen bija pelnījuši diskvalifikāciju uz mūžu (es gan būtu radikālāks), tad no NA paliks vienotība, labākā gadījumā.
  Par Kariņa iespējām ir stipras šaubas, jo viņš vienīgais tai visā prokremlisko zagļu un pidarasu šļurā ir saglabājis puslīdz cilvēka seju un diez vai gribētu taisīt valdību kopā ar Saskaņu.

  +1
  -4
  Atbildēt

  0

  tonijs > AK 12.12.2018. 22.44

  Tas, ka 1) ar dažādiem ieganstiem tika izgāzta Bordāna un Gobzema valdība, 2) Pabriks atteicās un A/P neizvirzīja jaunu premjera kandidātu, 3) NA vilka koalīcijā ZZS un pati nevēlējās vadīt valdību, 4) Jaunups jau pirms kāda laika esot zvanījis Kariņam – rosina uz ne visai labām pārdomām, ka viss notiek pēc iepriekš uzrakstīta scenārija, par kuru ir slepeni vienojušās t.s. “vecās partijas”, lai nelaistu pie varas ruļļiem JKP un KPV.

  +2
  -4
  Atbildēt

  1

  kolpants > letonijs 13.12.2018. 10.16

  Да, тоже возникают такие ощущения. А может просто стратеги старых партий, исходя из своего богатого опыта, понимали, что новички просто не смогут ничего сделать, наслаждаясь своими результатами, и оказавшись перед выбором “ну а теперь надо выполнять то, что понаобещали перед выборами”.
  Поэтому “старички” и не хотели подписываться под обещаниями Бордана. Потому что не нужно быть стратегом, чтобы понять, что когда через год не получится выполнить свои финансовые обещания, Бордан не свою вину признает, а скажет “ну вот профильные министры не справились с задачей!”. А зачем министру НЕ или НО потом оказываться виноватым за невыполненные обещания Бордана!

  С Гобземом еще проще – не повезло КПВ, что один из лидеров оказался с маниакальной амбицией стать премьером любой ценой.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  andrejs > AK 13.12.2018. 16.46

  Pēc manām domām vislabākā valdība būtu JKP vadībā bez kpv. Jaunie spēki pie varas… Urrā! Bordāns varētu ieviest valsts valodu ne tikai skolās, bet arī valsts iestādēs. Būtu labi, ja Strīķe ieņemtu IeM amatu. Tad mums iestātos tāāāds tiesiskums. Pēc 4 gadiem varētu vērtēt, kurš ir “iesēdināts” 🙂 Ja nu neviens….
  Diemžēl bordāns šo variantu izgāza.

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

  kolpants > AK 13.12.2018. 10.28

  Хм, а зачем НО рисковать, брать на себя ответственность, когда основные игроки по постам будут новые консерваторы и KPV?
  У НО есть свой стабильный избиратель, который всегда за них проголосует, достаточно только перед выборами поднять старую избитую тему “русские идут, не пустить ЦС во власть”. Как и у ЦС.
  Тем более еще не факт, что через несколько месяцев правительство Кариньша падет по какой-нибудь причине/голосованию и уж тогда Зиле выйдет и скажет “ну ладно, раз уж совсем никак, давайте я стану премьером”.

  Это НЕ терять нечего, с таким рейтингом это действительно для них шанс доказать до следующих выборов, что они что-то реально еще могут сделать и делать. Потому что если НЕ получит сейчас 1-2 портфеля, и не самых важны.. То на чем они выплывут на выборах 2022? Да ни на чем, окончательно пропадут.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Sskaisle 13.12.2018. 11.49

neapšaubāmi – viennozīmīgi , ka JV ir lielākais vai augstākais intelektuālais potenciāls – tāpēc cilvēki par viņiem balsoja

diemžēl intelekts nav sinonīms vārdiem godaprāts, sirdsapziņa, atbildība utt

+3
-1
Atbildēt

0

J.šveiks 13.12.2018. 09.48

jaunā vienotība , AP , tas pats vecais vienotības zupstrāts vien ir , tikai vēži pa dažādām kulelēm salīduši.

+3
-1
Atbildēt

1

  AK > J.šveiks 13.12.2018. 11.35

  Nepiekritīšu ka JV un A/PAR ir viens un tas pats. JV ir palikuši jēdzīgākie no V cilvēkiem un vismazāk radikālie liberāļi un tur vairs nav akli sponsoru vēlmju pildītāji. Toties A/PAR ir pilnīgs čau – tur ir gan ekstrēmie liberāļi, gan aktīvi sponsoru interešu lobētāji, gan atevišķi bezprincipu subjekti – ka tik iekšā procesā.
  …..
  Pat ja pieņemam, ka JV un A/PAR ir sadalījusies vecā Vienotība un tās atbalstītāji, un pieņemot to, ka Latvijā kā jebkurā sabiedrībā ir jābūt normālai liberālai partijai un sabiedrībā ir pietiekami daudz normālu (nevis ekstrēmu) liberālu ideju atbalstītāji, tad rezultāts ir tād, ka labais ir pārsvarā palicis Jaunajā Vienotībā un viss sliktais apkopojies A/PAR.
  …..
  A/PAR reāli ir atkritumi, kas būtu jāizmēž no politiskās skatuves.

  +6
  -1
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > AK 13.12.2018. 11.44

  nē – nevajag nu muldēt – ja nu reiz par atkritumiem tad tie ir NA – tas nu gan ir cieti –

  +3
  -4
  Atbildēt

  1

  J.šveiks > Drosma 13.12.2018. 19.13

  šeit komentāru kopums , skanīgi noraksturots psedonaciķu zupstrāts un dzintarēns
  https://www.diena.lv/raksts/pasaule/eiropa/dzintars-karinam-ir-labakas-izredzes-izveidot-valdibu-14210682/comments#c

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Vahamurka > J.šveiks 13.12.2018. 23.33

  Kremļa troļļu un deģenerātu komentāru kopums tiešām iespaidīgs

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu