FOTO: NASA zonde “InSight” nolaidusies uz Marsa

NASA inženieris un "InSight" projekta menedžeris Toms Hofmamnons rāda pirmo Marsa foto, ko uzņēmis robots. Foto: AFP/Scanpix
Print Friendly, PDF & Email

Pirmdien uz Marsa nolaidusies ASV Nacionālās Aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) zonde “InSight”. NASA pavēstīja, ka zonde pārraidījusi pirmo attēlu no Marsa virsmas, ziņo LETA/AFP.

26. novembrī uz Marsa nolaidies aparāts nav domāts, lai pārvietotos pa planētas virsmu. Plānots, ka zonde veiks līdz šim dziļākos urbumus planētas virsmā – līdz pat pieciem metriem, lai veiktu temperatūras mērījumus un fiksētu planētas pulsu. Zinātnieki ar zondes palīdzību sekos līdzi arī Marsa rotācijai ap savu asi, cerot, kas tas palīdzēs gūt precīzāku priekšstatu par planētas kodola lielumu un sastāvu.

ASV un Eiropas kopīgās misijas galvenais mērķis ir pētīt Marsa dzīles, lai palīdzētu izprast šīs un citu planētu, tai skaitā Zemes, veidošanos pirms 4,5 miljardiem gadu.

Marss ir mazāks un ģeoloģiski mazāk aktīvs nekā Zeme, kur plātņu tektonika un citi procesi ir izmainījuši tās sākotnējo sastāvu. Marss savukārt ir saglabājis agrīnās evolūcijas “pirkstu nospiedumus”, maijā pēc zondes starta skaidroja misijas vadošais zinātnieks Brūss Banerts.

Misijas kopējā izmaksas ir vairāk nekā 800 miljoni ASV dolāru.

Pēc NASA ziņām, līdz 2018. gadam uz Marsu bija palaisti vairāk nekā 20 aparāti. Zondes “InSight” palaišana kosmosā seismogrāfa kļūmju dēļ tika pārcelta no 2016. gada pavasara uz 2018. gada maiju.

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu