Atbalsts zaļajai enerģijai augs reizē ar tās ražošanas attīstību • IR.lv

Atbalsts zaļajai enerģijai augs reizē ar tās ražošanas attīstību

8
Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Viktors Bolbats

Vēl pirms dažiem gadu desmitiem zaļais dzīvesveids drīzāk bija elitāra modes tendence, un ar to galvenokārt lepojās cilvēki, kuri vēlējās būt atšķirīgi no iedzīvotāju vairākuma. Taču sabiedrība pastāvīgi kļūst izglītotāka un zinošāka, tās noskaņojums pakāpeniski mainās, par vides aizsardzību un zaļā dzīvesveida priekšrocībām daudz tiek runāts un rakstīts. Pašlaik vismaz attīstītajās zemēs cilvēki aizvien biežāk zaļo politiku atzīst par nepieciešamu un vēlamu.

Visā pasaulē aizvien plašāk izmanto atjaunojamo enerģiju, tā nodrošinot gan enerģētikas ilgtspējību, gan saudzīgāku attieksmi pret vidi. Atjaunojamās enerģijas ražošana pasaulē strauji palielinās. Piemēram, 2017. gadā tās pieaugums bija 167 gigavati (GW) jeb 8,3 procenti, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Visstraujāk palielinājās saules enerģijas ražošana (32%), sekoja vēja enerģija (10%), bet gan hidroenerģijas, gan bioenerģijas jaudas pieauga par 5%. Ģeotermiskās un citu atjaunojamās enerģijas veidu ražošanas pieaugums bija nenozīmīgāks.*

Vai Latvijas sabiedrība seko šīm tendencēm attieksmē pret vides aizsardzību, zaļo dzīvesveidu? Vai tā atbalsta atjaunojamās enerģijas plašāku pielietojumu? „Baltic International Bank Latvijas barometra” jaunākie rezultāti apliecina, ka mūsu valsts iedzīvotāji par vides jautājumiem ir pietiekami labi informēti.

Vairāk nekā trešā daļa jeb 36% aptaujāto uzskata, ka videi draudzīga kurināmā  un enerģijas izejvielu lietošanai ir būtiska nozīme ilgtspējīgā attieksmē pret vidi un tā ir neatņemama zaļā dzīvesveida sastāvdaļa.

“Zaļi” noskaņotu respondentu šogad Latvijā ir vairāk nekā 2008. gadā, kad tika izdarīta līdzīga aptauja. Toreiz atjaunojamo enerģiju par svarīgu uzskatīja 33% respondentu. Tomēr pirms četriem gadiem – 2014. gadā – šādi domājošo bija vēl vairāk – 43%. Iespējams, ka svārstības skaidrojamas ar obligātā iepirkuma komponentes (OIK) problemātikas aktualizāciju un nepārdomātas atbalsta politikas izraisītu iedzīvotāju piesardzību pret pašu atjaunojamo enerģiju. Ļoti iespējams, ka tie pārsteidzoši noliedzošie viedokļi, kas nesen izskanēja diskusijā par vēja enerģijas, kas ir viens no vistīrākajiem enerģijas veidiem, parka būvniecību pie Dobeles, ir skaidrojami tieši ar sabiedrības, kas līdz galam nav iepazīstināta ar projektu, sašutumu par OIK.

Es domāju, ka dažādu atjaunojamās enerģijas veidu ražošanas attīstība tomēr iet un arī turpmāk ies roku rokā ar iedzīvotāju izpratnes un atbalsta pieaugumu. Mums visiem – gan valsts institūcijām, gan vides aizsardzības organizācijām un komercuzņēmumiem – ir jāturpina sabiedrībai skaidrot atjaunojamās enerģijas ražošanas nepieciešamību, vienlaikus darot visu, kas ir mūsu spēkos, lai valsts spētu attīstīties reizē ar moderno pasauli un saudzēt vidi, kurā dzīvojam mēs paši un ko mantos nākamās paaudzes.

Tāpēc arī “Baltic International Bank”, apzinoties videi draudzīgās enerģijas nozīmi pašlaik un tās perspektīvas tuvākā un tālākā nākotnē, gan pati, gan kopā ar saviem klientiem investē atjaunojamās enerģijas ražošanā, kā arī veic plaša spektra aktivitātes, kas palīdz sargāt apkārtējo vidi un radīt priekšnoteikumus tam, lai cilvēki arvien plašāk kļūtu par zaļā dzīvesveida piekritējiem.

 

Autors ir “Baltic International Bank” valdes priekšsēdētājs

*Dati no International Renewable Energy Agency (IRENA) ”Renewable capacity highlights”, 2018.gada 31.martā.

Komentāri (8)

Jānis Lakijs 22.11.2018. 13.20

Atbalsts zaļajai enerģijai un Ašerādenam augs reizē ar elektrības cenas pieaugumu :)
Starp citu, arī Polijā no janvāra būs elektrības cenas pieaugums, bet tur valdība (nu, tie paši konservatīvie nacionālisti) sola, ka mājsaimniecībām rēķini nepieaugs, jo valdība kompensēs ražotājiem/tirgotājiem starpību. Pašlaik vēl spriež, vai nevajadzētu aizsargāt arī mazos un vidējos uzņēmumus.

+2
0
Atbildēt

2

  Sskaisle > Jānis Lakijs 22.11.2018. 20.55

  tu izbeidz lielīties ar tiem poļiem , poļi tā un poļi šitā, kāpēc Polijas preizdents uz Latvijas simtgadi neatbrauca? Lepnība ir milzu grēks, vai tad nu katoļi to nezinātu, labi zin, bet redz – grēko

  Un te nav runa par nekādu zaļo enerģiju, te runa ir par visprastāko valsts bandītismu – tieši un konkrēti – tas ir bandītisms

  kā to nosauc – par humānismu, par atbalstu zaļai enerģijai vai par pasaules glābšanu -tam nav nozīmes, svarīgi ir tas, ka valsts varas cilvēki sevi priviliģē mums stāstot pasaciņas -lai mēs glābjam dabu un pasauli – ko viņi nesaka, ka kamēr mēs glābsim to dabu tikmēr šie mūs apzags – nu tie visi kungi

  šausmas ja sāk domāt, patiesi – visu mums atņem un tad liek par superdārgu naudu nopirkt

  nešaubos ka radīsies jauni ļeniņi un stalini un visādi citādi lielbandīti, kuri “glābs” tautu pa savam

  Apžēlojies Debestiņa, nu vismaz par mani lūdzu

  0
  -1
  Atbildēt

  2

  Jānis Lakijs > Drosma 23.11.2018. 06.05

  Kā gan Polijas prezidents varēja braukt uz Latviju, ja pāris dienu iepriekš Latvijas (?) Televīzija viņu un vēl 250 tūkstošus Polijas Neatkarības dienas gājiena dalībniekus bija krievu stilā nolamājusi gandrīz vai par fašistiem? Gan jau skatījies to nelietīgo Panorāmas sižetu…
  Tāpat gan izdarīja arī Horvātijas sab. televīzija, bet pēc tam tā publiski atvainojās. A mūsu TV curikiem mūsu valsts intereses pie vienas vietas. Ka tik Maskava un Brisele laimīgas.

  +1
  0
  Atbildēt

  2

  QAnon > Jānis Lakijs 23.11.2018. 10.58

  “Ka tik Maskava un Brisele laimīgas.”
  —————
  Tāpat kā čekas projekti: JV, JKP un Par(OIK), nav latviešu valsts, arī prokremliskie izdzimteņi, čekas kājslauķi: Junkers, Tusks un Dombrovskis, vēl nav ES.

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  Jānis Lakijs > Jānis Lakijs 24.11.2018. 11.43

  Tagad Polijas sabiedriskā TV raida arī angļu valodā 24/7
  https://www.youtube.com/watch?v=FKJXufaYVU4

  0
  0
  Atbildēt

  0

  QAnon > Drosma 23.11.2018. 10.41

  Kad Latvija būs brīva no valdošās prokremliskās šluras, kad čekistu piesmietais bijušais premļjaks, poļu ienaidnieks, Savicka apteksne Dombrovskis, raks purvā kūdru, poļi labprāt dalīs ar mums prieku. Par ļeņiniem un staļiniem vari nesapņot, krople, bet Eiropas glābējus: hitlerus, franko un ulmaņus mēs drīz redzēsim.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Jānis Lakijs > Jānis Lakijs 22.11.2018. 13.26

  Šeit par to – angļu valodā:
  “Poles to receive full compensation for retail electricity price hikes – MinEnergy”
  https://www.thefirstnews.com/article/poles-to-receive-full-compensation-for-retail-electricity-price-hikes—minenergy-3388

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Sskaisle 22.11.2018. 09.21

cik drausmīgi meli

0
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu