ECT noraida Lemberga sūdzību par liegumu ieņemt Ventspils domes priekšsēdētāja amatu • IR.lv

ECT noraida Lemberga sūdzību par liegumu ieņemt Ventspils domes priekšsēdētāja amatu 14

Aivars Lembergs. Foto: Paula Čurkste, LETA

Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) komiteja trīs tiesnešu sastāvā ceturtdien paziņoja lēmumu lietā “Lembergs pret Latviju”, kurā tā vienbalsīgi noraidīja no amata atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga (“Latvijai un Ventspilij”) sūdzību par tiesību uz vēlēšanām iespējamu pārkāpumu, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Savā 2017. gada 22. augustā ECT iesniegtajā sūdzībā Lembergs, atsaucoties uz Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju, sūdzējās par liegumu ieņemt Ventspils domes priekšsēdētāja amatu. Iesniedzējs apgalvoja, ka vēlētāji bija izteikuši savu gribu, ievēlot iesniedzēja partiju Ventspils domē, un veiktās aptaujas liecināja, ka vēlētāji vēlas redzēt iesniedzēju Ventspils domes priekšsēdētāja amatā.

Tomēr iesniedzējam kriminālprocesā piemērotais drošības līdzeklis – aizliegums ieņemt Ventspils domes priekšsēdētāja amatu – liedza viņam atrasties šajā amatā. Lembergs uzskata, ka tas pārkāpj Konvencijā garantētās tiesības uz vēlēšanām.

Izskatot sūdzību, ECT vispirms atgādināja, ka Konvencija garantē gan tiesības vēlēt, gan kandidēt vēlēšanās. Konvencijas norma attiecināma tikai uz likumdevēja vēlēšanām, tomēr termins “likumdevējs” Konvencijas 1. protokola 3. panta izpratnē nenozīmē tikai nacionālo parlamentu, jo tas ir interpretējams atbilstoši katras valsts konstitucionālajai sistēmai. Vienlaikus Konvencijas sistēmas institūcijas citās lietās jau ir secinājušas, ka pašvaldības nav “likumdevējs” Konvencijas iepriekšminētā panta izpratnē.

Lai gan likumdevēja funkcijas var nebūt tikai parlamenta ekskluzīva kompetence, tomēr pilnvaras izdot saistošus noteikumus un citus likumpakārtotus aktus, kas daudzās Konvencijas dalībvalstīs ir nodotas vietējām pašvaldībām, ir jānodala no likumdevēja varas, kas ir ietverta Konvencijas 1. protokola 3. pantā, norādīja ministrijā.

Pievēršoties iesniedzēja sūdzībai, ECT uzsvēra, ka atbilstoši Satversmes 64. pantam, Latvijā likumdevēja varu īsteno Saeima, un īpašos gadījumos – tauta. Pilsētu un novadu domēm piešķirtās tiesības izdot noteikumus ir ierobežotas to funkciju veikšanai, kuras pašvaldībām noteiktas likumā vai Ministru kabineta deleģējumā. Pašvaldībām deleģēto funkciju un uzdevumu izpildes likumīgumu un efektivitāti pārrauga Ministru kabinets. Savukārt domes priekšsēdētāja pilnvaras ietver domes darba vadīšanu un pārstāvību attiecībās ar valsti un citām pašvaldībām.

ECT atzina, ka Latvijā pilsētu un novadu domes un to priekšsēdētāji neīsteno likumdošanas varu, tādēļ nav “likumdevēji” Konvencijas 1. protokola 3. panta izpratnē. ECT secināja, ka iesniedzēja sūdzība tādēļ neietilpst attiecīgā Konvencijas panta tvērumā un ir noraidāma kā nepieņemama tālākai izskatīšanai pēc būtības.

Ministrijā norādīja, ka šo sūdzību ECT izskatīja, nelūdzot Latvijas valdības viedokli.

Komentāri (14)

J.šveiks 11.10.2018. 19.12

lembem jāsēd cietumā nevis Ventspils mēŗja beņķī , atradies tautas mīļotais.Ar savu padauzu partiju apzadzis Latviju , trijzvaigžņu medāli apkaunojis , apsmiekls .

+2
0
Atbildēt

1

  Vahamurka > J.šveiks 11.10.2018. 19.58

  Aizbrauc uz Ventspili un pasaki tiem,kas viņu ievēlēja.Varbūt,ka iznāks braukt atpakaļ ar zilu aci.

  0
  -1
  Atbildēt

  2

  tonijs > Vahamurka 11.10.2018. 21.16

  Lemberga vēlētāji ir agresīvi? Nebūtu jābrīnās. Kam pamazāk prāta, tas to cenšas kompensēt ar spēku.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Vahamurka > tonijs 12.10.2018. 01.29

  Tonij,vai tu gadījumā neievēroji,ka ar agresīviem izteicieniem par ietupināšanu cietumā runāja tieši pseidošveiks?Vai tu nekļūtu agresīvs,ja kāds tāpat runātu par tev patīkamu politiķi…nu piemēram,ka Zatleram būtu vieta ķurķī par savu vēlētāju mānīšanu?

  0
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > Vahamurka 12.10.2018. 12.31

  Nē, es neesmu ne nervozs, ne agresīvs.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Vahamurka > tonijs 12.10.2018. 15.55

  :D

  0
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > Vahamurka 12.10.2018. 23.07

  Un nesalīdzini godavīru Zatleru ar smagos noziegumos apsūdzēto un tos izdarījušo Lembergu.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  ak > Vahamurka 11.10.2018. 20.49

  Vai tie, “kas viņu ievēlēja” būs tie paši (tās pašas), kuras brauca uz Rīgu, uz tiesu ar puķu klēpjiem? Varbūt tie, kuri sabiedroto karavīru no Holandes pie kādas Ventspils disenes vakarā par invalīdu pataisīja? Varbūt pats arī šo aizraujošo pasākumu organizēsi un tajā piedalīsies, ka tik droši prognozē? Man patīk šī zigheilistu uzticība ar pareizo grāmatu rokās.

  +3
  -1
  Atbildēt

  1

  Vahamurka > ak 12.10.2018. 01.34

  Un kas tev par daļu,plintniek?Venspilniekiem ir tiesības balsot par to,par kuru vēlas,tev gar to nav nekādas daļa.Tā saucas- demokrātija,esi par tādu dzirdējis?

  0
  -1
  Atbildēt

  0

tonijs 11.10.2018. 19.37

ECT atzina, ka Latvijā pilsētu un novadu domes un to priekšsēdētāji neīsteno likumdošanas varu, tādēļ nav “likumdevēji” Konvencijas 1. protokola 3. panta izpratnē.
…………..
Lembergs jau nav muļķis – viņš iesniegs ECT neapgāžamus pierādījumus, ka ir maksājis stipendijas Saeimas deputātiem, lai tie, pieņemot likumus, īstenotu viņa gribu, un līdz ar to ir uzskatāms par likumdevēju un viņa prasība ir jāpieņem.

0
0
Atbildēt

3

  QAnon > tonijs 11.10.2018. 21.29

  Vai tas, ka Putina smegmas feinšmekers, Zatļers, rija saslaukas no viņa galda un uzlaizīja mērces paliekas, arī skaitās, kā stipendija?

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  tonijs > tonijs 11.10.2018. 21.14

  Ak jā, tādā gadījumā viņš dabūtu kriminālpantu par deputātu uzpirkšanu, bet tas jau ir pavisam cits stāsts.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  tonijs > tonijs 11.10.2018. 19.43

  DŽEKSŠodien 17:47
  Tas jautājums pašvaldību ministram Gerhardam . Pēc amatpersonu deklarācijas Lembergs par darbu Ventspils domē kā priekšsēdētājs algā 2017.gadā saņēmis 20758.26 eiro, lai gan nav strādājis domē nevienu dienu. Jo ar tiesas lēmumu viņš nedrīkst domei tuvoties. Tas pats arī vairākos iepriekšējos gados, tikai tad alga bijusi drusku mazāka. Tā kā esmu nodokļu maksātājs, tad atbildiet. Gerharda kungs, kad jūs atmaksāsiet nodokļu maksātājiem, arī man, nelikumīgi izmaksātās summas. Vai par to, ka viņš tiesāts Rīgā mums viņam jāmaksā alga? Es vairs nemaksāšu nodokļus, ja tā tiek tērēta mūsu nodokļu nauda. Nevienu centu.
  http://jauns.lv/komentari/raksts/zinas/300450-eiropas-cilvektiesibu-tiesa-pazino-lemumu-lieta-lembergs-pret-latviju?page=2

  +2
  0
  Atbildēt

  1

  QAnon > tonijs 11.10.2018. 21.35

  Vai Zatļera tuvākais līdzskrējējs, Sprūdžs, jau atmaksājis rīdziniekiem 10 miljonus, ko Ušmeriks izputināja sava paģeļņika, Antonova, bankā un kopā ar Dombrovski izmaksājis kompensācijas Zolitūdes slaktiņa bojāgājušo tuviniekiem?

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu