Vīķe-Freiberga: Neesam bezdibeņa malā, bet rietumnieciskajai orientācijai vajag stingrāku atbalstu • IR.lv

Vīķe-Freiberga: Neesam bezdibeņa malā, bet rietumnieciskajai orientācijai vajag stingrāku atbalstu 78

Vaira Vīķe-Freiberga. Foto: Lauris Vīksne

Bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga ceturtdien žurnālā Ir vērtē partiju piedāvājumu 13. Saeimas vēlēšanās un balsotājiem iesaka atbalstīt tikai tos politiķus, kuriem ir skats uz Rietumiem.

Vīķei-Freibergai raizes dara sadrumstalotība Saeimā – “jo sadrumstalotāka Saeima, jo grūtāk ir valdībai sekot jebkādam nospraustam mērķim un virzienam. Ja kāds sāk runāt, ka 5% barjera nav demokrātiska, tad tas ir populistiski, jo tas ir pēdējais, ko mēs varam atļauties — vēl zemāku barjeru par 5%, lai iekļūtu Saeimā”.

Vaicāta par populistu bīstamību, bijusī prezidente teic, ka “ir viena lieta, kuru var pārmest populismam un kas ir bīstami politiskajai stabilitātei un attīstībai — viņi apelē pie cilvēku negatīvām jūtām. Cilvēka lēmumi diemžēl nav lielāko tiesu racionāli. Racionālais elements ir mazākumā iepretī emocionālajam”. Kā otru nelaimi Vīķe-Freiberga min, ka negatīvās emocijas cilvēkā ir vieglāk uzkurināt nekā pozitīvās. “Tradicionālās partijas, sevišķi tādas, kas ir ilgi bijušas pie varas, aizmirst par emocionālo pacēlumu.” Pēc viņas domām, sliktākais ir tas, ka tiek apelēts pie cilvēku bailēm. “Populisti apelē pie emocijām vairāk nekā pie racionālā, pie negatīvā vairāk nekā pozitīvā. Saliekot to kopā, tas noved uz ļoti bīstama ceļa,” saka Vīķe-Freiberga.

Tomēr viņa ir optimiste un teic, ka lielām bažām par Latvijas vēlētāju veselo saprātu nevajadzētu būt. “Vai ir kāda partija, kas priekšvēlēšanu laikā ir teikusi — mēs vēlamies izstāties no ES, kā tas bija Anglijā? Vai kāds ņem Imantu Kalniņu par savu karogu un saka, ka mēs vēlamies izstāties no ES, jo viss, ko viņi mums devuši, ir prostitūcija un grafiti? Es neesmu dzirdējusi,” bilst eksprezidente. Tāpat kandidāti nav izteikušies, ka partiju mērķis, nokļūstot pie varas, ir izstāties no NATO.

Tāpēc viņa negrib teikt, ka “esam bezdibeņa malā un ka mums ir risks tūliņ iegāzties aizā. Taču kaut kādu stingrās apņēmības trūkumu šur un tur varam manīt gan, tādu ļenganu atbalstu [rietumnieciskai] orientācijai”. Vīķe-Freiberga teic: “Jebkuram politiķim, kas tagad kandidē vēlēšanās, būtu pietiekami skaidri jāpozicionē sevi, ka viņš ir par turpmāku Latvijas attīstību un integrēšanos Rietumu kapitālistiskajā pasaulē. Pat ar visiem kapitālisma trūkumiem. Nav jau tā kaut kāda ideālā sistēma, bet tā ir patlaban labākā.”

Vairāk lasiet žurnālā Ir šeit.

 

Komentāri (78)

Jānis Lakijs 04.10.2018. 11.28

Dziļi gan IR curiki norakuši šo Kairiša rakstu:
“Šajās vēlēšanās mums ir izvēle — nekļūt par dekoratīvajiem latviešiem”
https://ir.lv/2018/10/03/aicinu-nesamierinaties

+6
0
Atbildēt

1

  tonijs > Jānis Lakijs 04.10.2018. 13.04

  “Mēs savu radošo valsti esam prasmīgi pārvērtuši par rāpojošu. Tas ir lielākais zaudējums, ko nodarījusi viduvējību vara. Tieši radoša un gudra valsts ir mūsu neatkarības atslēga, nevis šis tautai tik mīļais, papelējušais ulmanisms.”

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Jānis Lakijs > tonijs 04.10.2018. 13.44

  Jā, Vienotība bija īsts “kolektīvais Ulmanis”, gatavs uz visu, lai tikai dabūtu Šveices pasi. Bet tagad, pirms vēlēšanām, tas sadalījies kā amēba, lai kaut vai ar mazo pirkstiņu aizķertos “pie kloķiem”.
  ===
  Ministru prezidenta amata kandidāti šajās Saeimas vēlēšanās no dažādām partijām:
  A. Pabriks (Attīstībai/Par) – no Vienotības
  J. Bordāns (Jaunā Konservatīvā partija) – no Vienotības
  Vj. Dombrovskis (Saskaņa) – no Vienotības
  E. Smiltēns (Latvijas Reģionu Apvienība) – no Vienotības

  +4
  0
  Atbildēt

  2

  Sskaisle > Jānis Lakijs 04.10.2018. 14.53

  kāds tu bļedj nelietis esi, ieliec savus naciķus, kuri uz saskaņu ir pārgājuši !!

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  Jānis Lakijs > Dusma 04.10.2018. 15.29

  Ja kāds bijušais NA biedrs kandidētu uz Ministru prezidenta amatu no Saskaņas, es viņu noteikti pieminētu. Bet nekandidē.
  Un es publiski neteikšu, kas tu esi ar savu krievisko lamāšanos. Pati zini.

  +3
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > Jānis Lakijs 04.10.2018. 15.59

  bet tu nebāzies te visu laiku ar mp – tu labāk papurini savu načiķu blusaino kažoku – un ko tādi nelieši kā tu un tavi parteigenossen par mani domā , man 100 gadus neinteresē

  +2
  -1
  Atbildēt

  1

  Jānis Lakijs > Dusma 04.10.2018. 16.21

  Jā, saprotu tevi. Kā tik papurina Saskaņu, tā izkrīt lielgabarīta vienotībēns :D

  +2
  -2
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > Jānis Lakijs 04.10.2018. 16.48

  un ja vēlreiz papurina saskaņu -tad lēni rūcot un dūcot izlido naciķu bari – tādi , ka bail paliek – lūk, jānīti brālīti – maziņais tu nelietīti

  +3
  -1
  Atbildēt

  0

  tonijs > Jānis Lakijs 04.10.2018. 13.48

  Un visi viņi būtu cienīgi ieņemt šo amatu, Vienotība viņiem bija vērtīga skola. Ja nebūtu sadalījušies, viņiem būtu lielākas iespējas “aizķerties”pie kloķiem””.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Sskaisle 04.10.2018. 15.04

tas ir normāli?
Jau kuro reizi lasu – nodokļus nemaksā miljoniem vai simtos tūkstošos, bet sods ir vienkārši smieklīgs. Tātad – ja parāds bija 204 000 eur un cietumā jāsēž 19 mēneši , tad iznāk, ka neko nedarot – vienkārši apzogot bandītu lielvalsti Latviju – veiksminieks tik un tā katru mēnesi būs nopelnījis – nepilnus 11 000 eur

Skaties , kurā virzienā gribi – pie varas esošie valsti ir padarījuši par prastu bandītu, kurš apzog nabagus , bet pašaizliedzīgi kalpo bagātajiem un negodīgajiem

https://www.la.lv/uznemejam-piespriez-cietumsodu-par-nodoklu-nemaksasanu

+1
0
Atbildēt

0

Sskaisle 04.10.2018. 15.10

Ar Āfriku un Ķīnu ir tā, ka atškirībā no ASV un Eiropas – viena lieta, ka ķīnieši neievēro absolūti nekādus vides aizsardzības noteikumus, otra lieta, ka atved 100 % savus strādniekus, neļaujot vietējiem nopelnīt pat apakšbiksēm, un treššais – apaēduši visus apkārtnes suņus, vietējiem pat suņu astes neatstājot.

Nerunājot nemaz par to, ka atšķirībā no ES un ASV , Ķīna no Āfrikas tikai ņem, neko nedod. Nu labi – gandrīz neko, jo oficiāli skaitoties, ka ķīnieši drīkstot mācīties un ka tas, ka šiem nedodot žēlastības dāvanas – tas ceļot afrikāņu pašapziņu ….

+1
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu