Nodokļu reforma uzņēmējiem atvieglo naudas plūsmas plānošanu 14

Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Ilmārs Šņucins

Nodokļu reformas rezultātā ar 2018. gadu ir ieviesta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlikšana reinvestētai peļņai. UIN maksāšana tikai peļņas sadales brīdī, kā arī no 1. jūlija atceltie UIN avansa maksājumi, atstāj uzņēmumu rīcībā vairāk apgrozāmo līdzekļu. Būtiskās izmaiņas uzņēmumu peļņas aplikšanā ar nodokli ir veiktas ar mērķi atbalstīt ieguldījumus uzņēmumu attīstībā, veicinot tautsaimniecības izaugsmi.

UIN likums paredz, ka uzņēmuma peļņai, kura tiks atstāta uzņēmuma rīcībā, nevis sadalīta, netiks piemērots UIN. UIN likme 20% apmērā tiks piemērota sadalītajai peļņai, kuru izmaksā dividendēs, kā arī ar saimniecisko darbību nesaistītām izmaksām.

Pārmaiņas stimulēs Latvijā strādājošos uzņēmējus domāt ilgtermiņā – atvēlēt pēc iespējas vairāk līdzekļu attīstībai, tostarp darbības modernizācijai, ražošanas apjomu vai pakalpojumu sniegšanas kvalitātes celšanai un citiem plāniem, kas spēcinātu uzņēmumus. Jau iepriekšējos gados vēlmi pēc šādām izmaiņām izteica daudzi uzņēmēji un to pārstāvošās organizācijas, tostarp ar mērķi uzlabot Latvijas uzņēmumu konkurētspēju un  motivēt uzrādīt patieso uzņēmumu finanšu stāvokli. Pārmaiņas ir nozīmīgas arī jauniem uzņēmumiem, kuriem izaugsmes posmā ir svarīgs katrs papildu eiro investīcijām un apgrozāmajam kapitālam.

Būtiski atzīmēt, ka, sākot ar 2018. gadu, nopelnīto sadalīto peļņu ar nodokli apliks tikai vienu reizi. Ienākuma nodoklis tiks maksāts tikai uzņēmumu līmenī, piemērojot 20% UIN likmi, bet fiziskas personas saņemtās dividendes vairs neapliks ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Tā kā peļņas sadales brīdi izvēlas pats uzņēmums, UIN maksātājam taksācijas periods ir viens kalendārais mēnesis. Tas nozīmē, ka UIN deklarācijas par iepriekšējo mēnesi ir jāiesniedz līdz nākamā mēneša divdesmitajam datumam. Mēnešos, kuros nebūs tādu izmaksu, kas paredz UIN maksāšanu, deklarācijas nebūs jāiesniedz. Turklāt ar 2018. gada 1. jūliju UIN vairs nebūs jāmaksā avansā, kas ir papildu atbalsts uzņēmējiem naudas plūsmas plānošanai.

Papildus vispārējam principam par UIN samaksas atlikšanu līdz peļņas sadales brīdim, darbojas arī vairāki būtiski stimuli, piemēram, atvieglojums uzņēmumiem, kas darbojas speciālajās ekonomiskajās zonās un brīvostās. Tāpat ir noteikti vairāki svarīgi pārejas perioda regulējumi, piemēram, zaudējumu pārnešanas iespēja piecu gadu periodā un iespēja piemērot atvieglojumu attiecībā uz apstiprinātajiem lielo investīciju projektiem.

Nodokļu reformas ietvaros uzņēmumiem izstrādātas arī papildu iespējas saņemt atvieglojumus par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām. Veicot ziedojumus sabiedriskā labuma organizācijām, UIN daļu, kas aprēķināta par dividendēm, var samazināt par 75% no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 20% no aprēķinātā kopējā nodokļa no dividendēm. Papildus tam jaunajā likumā ieviesti vēl divi jauni atbalsta veidi ziedošanai sabiedriskā labuma organizācijām. Uzņēmēji var izvēlēties – nemaksājot nodokli, veikt ziedojumus apjomā, kas nepārsniedz 5% no iepriekšējā pārskata gada peļņas, vai apjomā, kas nepārsniedz 2% iepriekšējā pārskata gada bruto darba samaksas.

Izmaiņas uzņēmumiem nodokļu reformas ietvaros veiktas vienlaikus ar darba spēka nodokļu samazinājumu. Pirmajā pusgadā ieguvumus jau sajuta darba ņēmēji, it īpaši mazo algu saņēmēji, turklāt palielinājās arī minimālā alga. Savukārt gada otrajā pusē papildu ieguvumus sajutīs uzņēmēji, kuriem no jūlija atcelto avansa maksājumu dēļ būs iespēja uzkrāt vai novirzīt lielākus līdzekļus uzņēmuma attīstībai, lai nākotnē augtu kompānijas konkurētspēja un ienākumi, kā arī Latvijas ekonomika.

 

Autors ir Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos

Infografika: Saeimas Sabiedrisko attiecību birojs

Komentāri (14)

zanE. 06.07.2018. 11.30

….vai Ilmārs Šņucins – Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos – varētu sagatavot tikpat iespaidīgu “dāvanu” aprakstu, ko Finanšu ministrija radījusi pašnodarbināto saimnieciskās darbības veicēju uzņēmējdarbības vides sakārtošanai?….
….varu palīdzēt ar piemēriem (kāds no pašnodarbinātajiem varētu arī papildināt)….
…tātad, beidzot radīta nodokļu reforma, kas iepriecinās ikvienu darba spējīgu valsts iedzīvotāju….par uzņēmumiem sagādātajām dāvanām varējām šeit izlasīt….
….tagad par pašnodarbinātajiem pasniegtajām dāvanām:
* ar 2018.g. IIN aprēķināšanā attaisnotajos izdevumos drīkst iekļaut tikai 80%, tas nozīmē – – iegādājoties preces, lai uzņēmējdarbība vispār varētu notikt, 20% no pavadzīmes vērtības pēkšņi pārvēršas par neattaisnotiem izdevumiem, telpu nomas līgumā 20% būs neattaisnoti izdevumi, dabas resursu nodokļa maksājums arī tiek attaisnots tikai par 80%, kases aparāta iegādei iztērētie līdzekļi 20% apmērā pārvēršas par neattaisnotiem izdevumiem…utt. …līdz ar to palielinās arī nodokļu nasta….
…100% attaisnotos izdevumos var iekļaut tikai darba algu darba ņēmējam un VSAOI daļu par darba ņēmēju…
* ja ņem vērā, ka pašnodarbinātais vispārējā nodokļu režīmā par sevi VSAOI maksā 32,15% no valstī noteiktās minimālās algas un 5% no ienākuma, kas pārsniedz min.algu, atklāts paliek jautājums, cik lielas būs VSAOI 2019.g. un 2020.g., ja plānots iemaksas veselības apdrošināšanai paaugstināt….un te ir problēma par kuru neviens no FM un VM nevēlas sniegt skaidrojumu = ja pašnodarbinātajiem, kas strādā ārpus vispārējā nodokļu režīma (mikrouzņēmēji, patentmaksātāji, sezonas strādnieki, SDV ar zemiem ienākumiem, kas VSAOI veic tikai pensiju apdrošināšanai) tiek plānots veselības apdrošināšanai noteikt 3% no minimālās algas 2019.g., bet 2020.g. 5% no minimālās algas , vai tikpat liels pieaugums sagaidāms arī vispārējā nodokļu režīmā strādājošam pašnodarbinātajam?….un tas skars ne tikai pašnodarbinātos, tas attiecas uz ikvienu nodokļu maksātāju un darba dēvēju…šobrīd veselības apdrošināšanai (2018.g.) VSAOI tika paaugstinātas par 1%….
* uzņēmumus atbrīvoja no UIN avansa maksājuma, bet pašnodarbinātajiem tagad jāsedz uzņēmējiem radītās “dāvanas” robs….
…līdz šim pašnodarbinātie maksāja IIN avansa maksājumu vadoties no iepriekšējā gada ienākumiem un aprēķinātā nodokļa lieluma….šogad avansa maksājums aprēķināts automātiski pie iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijas, neņemot vērā neapliekamo minimumu, ne arī atvieglojumus….redzēju tādus uzrēķinātos IIN avansa maksājumus gan cilvēkam ar invaliditātes pensiju, kuram jāmaksā pilns nodoklis no ienākumiem bez atvieglojumiem….tikpat nežēlīgs sitiens sagaidīja 2 bērnu māmiņu – arī avansa aprēķins bez atvieglojumiem….piedodiet, to var nosaukt par reketu no valsts puses….izsakot pretenzijas, amatpersonu atbildes bija – jūsu nauda nekur nepazudīs, nākamgad varēsiet veikt pārrēķinu un pārmaksāto nodokli saņemt atpakaļ….tik paliek jautājums, kāpēc pašnodarbinātajam būtu jāaizdod valstij nauda par vēl nenopelnīto, vēl nenodzīvoto laiku?…ātro kredītu kantori pelna procentus par naudas aizdošanu, šeit pašnodarbinātais no valsts puses saņem kavējuma naudas uzrēķinu, ja nav spējis laikā samaksāt valstij vēl nenopelnīto….jūs teiksit – absurds?….nē!…tā ir realitāte…
….iespējams, ir vēl kādas apslēptās dāvanas pašnodarbinātajiem saimnieciskās darbības veicējiem, es uzrādīju tikai dažas, ko pamanīju sekojot valstī notiekošajam….ja ir kas piebilstams no pašiem SDV – rakstiet, lai Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietniekam nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos būtu vieglāk sagatavot izsmeļošu rakstu par pašnodarbināto saimnieciskās darbības veicēju uzņēmējdarbības vides sakārtošanu….

+4
-1
Atbildēt

2

  Sskaisle > zanE 06.07.2018. 11.49

  zane, tev tikai nauda interesē
  tas , ka čekisti gavilē tas uz tevi laikam neattiecas

  +2
  -3
  Atbildēt

  1

  QAnon > Dusma 06.07.2018. 12.06

  Kad gavilē čekisti, nodzītā komunistu un čekistu dežūrzanE arī gavilē.

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

  J.Biotops > zanE 06.07.2018. 12.50

  Pašnodarbinātie ir mūsu politikāņiem visneinteresantākā suga, bieži pat kaitīga.
  Darba ņēmēji uzklausa un balso par katru politiķi, kurš piesola kādu labumu kaut vai no zila gaisa, darba devējus var iespaidot bezgala daudz veidos un tātad panākt atbalstu, arī finansiālu.
  Ko apsolīt pašnodarbinātiem, lai piepirktu viņu balsis, politiķiem īsti nav, pārāk patstāvīga un neatkarīga tā suga. Vēl tiem liekēžiem ir nepieļaujama brīvība domāt ar savām pašu galvām, toties maksātspēja tikai viņu pašu nopelnītā apjomā un iemeslu barot politiķus – vēl mazāk. Partijām neziedo ne velna, iekārdināt nav ar ko – skaidrs, ka kaitīgi. Balso viņi, maitas tādi, pēc saviem politiskajiem uzskatiem un no valsts varas pirmkārt vēlas, lai šos netraucētu. To gan sagribējuši – dīrājām un dīrāsim.

  +5
  -1
  Atbildēt

  1

  zanE. > J.Biotops 06.07.2018. 14.33

  …o, jā!….precīzi raksturoji situāciju….
  ….un tad, kad pašnodarbināto novedīs tiktāl, ka tam būs jādodas uz ātro kredītu kantori vai banku, lai aizņemtos naudu par ko nomaksāt nodokļus, viņš pacels cepuri un aizbrauks no šīs reketieru apsēstās valsts pat neatskatoties….nezinu, tāds ir valdošo mērķis?…
  ….arī topošās Saulvežu jaunpartijas ne ar pušplēstu vārdu nemin, ko darīs šo 300 tk. iedzīvotāju labā, lai sakārtotu uzņēmējdarbības vidi….tikpat neieinteresēti un vienaldzīgi kā pašlaik pie varas esošie….
  …vispār, vērojot to visu – kļūst baisi….

  +4
  -1
  Atbildēt

  3

  Jānis Lakijs > zanE 09.07.2018. 14.11

  …no šīs reketieru apsēstās valsts…
  ===
  Kaut kas traks!
  Arī zanE beidzot ir atrauta no siles. Laikam arī vēstnieces amats vairs nespīd 😀

  0
  -3
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > zanE 06.07.2018. 16.56

  es jau sen saku, ka ir baisi – un viss oik un tagad vel Rīgas Siltums un Rīgas Ūdens – nav baisi ?

  Interesanti gan – uz kurieni tad bēgt? Uz Vāciju es noteikti negribu. Norvēģijā auksts un tumšs , Šveice slēgta, bet pēc vakardienas filmas par Tilleru, man arī Austrālija nekāda sapņu zeme nešķiet

  nu jā – Igaunija – jā, pareizi – jākļūst par igaunieti –

  +2
  -2
  Atbildēt

  1

  zanE. > Dusma 06.07.2018. 18.27

  …pag, es tā saprotu, ka esi darba ņēmēja?….precīzi pēc darba grafika dodies uz darbu, veic uzdotos darba uzdevumus, darba līgumā noteiktā datumā saņem atrunātu darba algu savā bankas kontā, atbilstoši DL noteiktajam baudi apmaksātu atvaļinājumu un rodoties veselības problēmām vari saņemt apmaksātu darba nespējas lapu….Tevi noteikti neapmierina atalgojums, bet…Tevi taču neskar tās problēmas ar ko nākas sadzīvot pašnodarbinātajam, lai spētu nodrošināt savu eksistenci….
  …lai cik grūti ir darba ņēmējam, to nevar salīdzināt ar pašnodarbināto un mazo uzņēmēju, kuram jārada darba vietas un jānodrošina darba ņēmējam atbilstoši darba apstākļi un darba apmaksa….protams, ne visi ir godīgi, bet nekad nepiekritīšu, ka valstvīri un sievas 300 tūkstošus savas valsts iedzīvotājus sauc par blēžiem, šmaukļiem un nodokļu nemaksātājiem…..
  P.S. ….nodokļus šajā valstī maksā visi, pat “bomzītis” – nopērkot maizes kukulīti (PVN) vai alus pudeli (PVN + akcīzes nodoklis)….ja valstsvīri vēlas piespiest maksāt sociālās iemaksas visiem, atņemot sociālās garantijas, tad pirmais, kas būtu jāpārskata – sociālo iemaksu lielums….nevar nesaprātīgi paaugstināt likmi un gaidīt sociālā budžeta apcirkņu piepildīšanos….pašnodarbinātajam jau tagad nav iespējams no minimālās algas atskaitīt 138,25 eiro un tas nav viņa vienīgais nodoklis….

  +4
  -1
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > zanE 07.07.2018. 11.04

  ZANE – paliec cik gudra esi un nebrauc grāvī – tā ir mūsu pašu katra izvēle – kas mēs esam – pašnodarbinātie, darba ņēmēji, vai darba devēji. Punkts.
  Katram no šiem ir savi plusi un mīnusi un katram pašam jāizvērtē, kurā lauciņā spēlēties.
  Es vislabāk būtu brīvmāksliniece – zīmētu, gleznotu, klausītos mūziku un milzu sajūsmā rakstītu dzejiskus pantus – tam vajag tikai vienu – lai kāds par to maksātu –
  un tā par visu

  Tas, ka nodokļu reforma ir tikai mēģinājums uz sarūkošā nodokļu maksātāju rēķina saglabāt milzīgo valsts un pašvaldību aparātu , nodrošināt šo nenormālo korupciju – lūk – šeit es tev piekrītu par 101% – bez jebkādām atrunām un iebildēm un piebildēm

  Tai skaitā par to, ka par to ir jārunā, jāraksta, jāpieprasa valstij

  Jau sākot ar to, ka VID un KNAB un pēc režisores Gekas stāsta arī SAB – ir jānotiek pašattīrīšanās

  Saproti – nevar tā būt un nekad tā nebūs, ka sakārtoies tikai vienas atsevišķas lietas – nē

  Es piekrītu gandrīz visam ko raksta tas pats Renārs Putniņš – ar piebildi – ka vainīga nav tikai Veselības ministrija bet vispār visa medicīnas sistēma – ieskaitot sanitārs, māsiņas un ārstus

  Labi zane, bučas tev un turies un zini, ka es Tev piekrītu – valsts ir neaunīgs bandīts, kurš jāņem ciet un jāliek pāraudzināšanas cietumā

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  J.Biotops > zanE 06.07.2018. 18.32

  Ir vēl trakāk.
  Uz ātrajiem kredītiem pašnodarbinātie ir nepiedodami slinki. Pat palikuši bez naudas šie neatmet paradumu rēķināt. Ne godīgi maksā politiķiem, kas aiz tām kredītu firmām audzē vēderus, ne tad, ja nodīrāti pliki, tic tiem pašiem, kad sola pasargāt.
  Cepures gan var pacelt, bet ir vēl daži varianti, kā reaģēt uz valsts maigajiem apkampieniem. Man divi, ko varu pat apvienot.
  Esmu pensionārs un pērnā gada deklarāciju taisot, parēķināju, vai varu atļauties pārtraukt pretvalstisko pašdarbību. Izdevumus jau daudzus gadus uzskaitu visus un sistematizēju, tāpēc rēķināt nenācās smagi – varu nestrādāt vispār, tātad neapgrūtināt mūsu FM un VID. Lai aizpildītu brīvo laiku pievienošos kādai gaudotāju brigādei un par mani gādās Labklājības ministrija no citu veiksmīgi nopelnītā.
  Tam papildus varu mazliet modificējot patreizējo nodarbošanos (ko daru ne tikai naudas dēļ, no darba gūstu patiku un, nekaunos uzrakstīt, arī sabiedrisku statusu) varu iekārtoties tā, ka ienākumi VIDam nebūs izkontrolējumi citādi, kā ar tā sauktajām “operatīvā darba” metodēm. Tātad cerības atlikušo mūžu nodzīvot (un nostrādāt) nepieķertam.
  Ne topošās “saulvežu”,ne vecās “profesionālās” partijas šajā jomā neko labot netaisās un netaisīsies. Bet vainīgo varu redzēt spogulī, no rīta bārdu dzenot. Ar mums dara to, ko paši ļaujam.
  Ir valstis, kurās pašnodarbinātie (kā nu viņus kur sauc) līdzīgā situācijā būtu izveidojuši spiediena grupas un tramdītu politiķus visos līmeņos. Gan caur partijām, kur tām reāli funkcionē netitulēto biedru grupas, nodaļas, sekcijas…(Latvijā tāda patvaļa nav izvērsta), gan ar tiešu vēršanos pie abām varām, gan caur profesionālām organizācijām, ja tādas ir. Kopš gadu tūkstoša sākuma sapņoju, ka valstī vajadzīga organizēta pašnodarbināto interešu pārstāvniecība, bet – tikai sapņoju. Tāpat kā bēdu brāļi un māsas – savākties pat nemēģinām. Kamēr tādas pārstāvniecības nav, mūs cirps kā aitas.

  +4
  0
  Atbildēt

  2

  Sskaisle > J.Biotops 07.07.2018. 11.07

  tā arī nesapratu – it kā godīgs pilsonis, it kā sīks bandītiņš kas šmauc valsti un mani – ko tu tur tik daudz caur puķēm – runā, raksti lai visi var saprast

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  J.Biotops > Dusma 07.07.2018. 12.38

  Pieķēri gan – visa tā nauda, ko man samaksā par padarīto darbu, ir nozagta no Tavas mēnešalgas. Šmaucu gan valsti, gan Tevi – kā gan savādāk. Tātad – bandītiņš.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  zanE. > J.Biotops 06.07.2018. 20.31

  …Latvijā par pašnodarbinātajiem pēdējo reizi kāds interesējies 2010.gadā, kad LBAS saņēma Eiropas Savienības Eiropas Sociālā fonda finansējumu pētījumam par pašnodarbinātām personām un to sociālo aizsardzību….naudiņa tika saņemta un…ar to arī viss beidzās….
  …neviena no amatpersonām un politiķiem ar kuriem esmu runājusi par absurdo situāciju, kas izveidojusies ar pašnodarbinātajiem saimnieciskās darbības veicējiem, pat nespēja saprast, kur problēma un kāpēc vispār kaut kas būtu jāmaina…
  …ne vienu reizi vien esmu tepat rakstījusi, ka pašnodarbinātajiem pašiem jākļūst aktīvākiem un savas problēmas jāklāsta visiem un visur….tāpēc arī aicināju rakstīt un informēt lasītājus, varbūt tomēr kāda dzirdīga auss pa vidu pagadās….lai gan šajā pusmirušajā portālā tas ir pavisam bezcerīgi….
  …varu tikai novēlēt – esiet aktīvi, neklusējiet, cīnieties par savām tiesībām, protestējiet….veiksmi!….

  +4
  0
  Atbildēt

  1

  J.Biotops > zanE 07.07.2018. 12.37

  Ne jau politiķu un/vai augstākās ierēdniecības nesaprašanā tā vaina. Kā viduvējam latvietim arī man ik pa laikam ir kāds deputāts, zemāka ranga politiķis vai ierēdnis, reizēm pat ministrs, kam varu “klāstīt savas problēmas”, bet no tā nekādas jēgas nav bijis un nevar būt. Jo pašnodarbinātie ir sociāli nepieņemami sabiedrības vairākumam, tātad – elektorātam.
  1. Vidējam darba ņēmējam, kam pēc definīcijas darba devējs ir par lielu un alga par mazu, cilvēks, kuram no priekšnieka nav jābaidās un atlaišana nedraud, ir nicināms un, kas biežāk, apskaužams (te pat komentos redzam labu piemēru). Maita tāds – saņem naudu bez algu saraksta, strādā, kad grib un nevienu neklausa! Un, protams, “šmauc valsti un mani”, godīgu darba ņēmēju.
  2. Godīgi darba devēji (un tādu ir vairākums, lai ko mums te negaudotu) pašdarbnieka stāvokli saprot tīri labi, ne tikai sliktumus, bet arī saules pusi – ne tādam darba inspekcija, ne arodbiedrības brauc augumā, ne darba kavētājs saistības izgāž, ne virsstundas jāpārmaksā… Priekš kam atbalstīt politiku, kas tādam pašdarbniekam būtu par labu, ja pašam savu rūpju pietiek?
  3. Vēl vienai nozīmīgai elektorāta grupai – pensionāriem – tādu brīvu darboņu sīkās rūpes ir pie kreisās pakaļkājas. Valstij par vienkāršo tautu jāgādā, nevis par tiem, kas godīgi darbā neiet.
  Aprakstīte trīs iemesli nav vienīgie, bet ir pilnīgi pietiekoši, lai pašnodarbināto intereses ievērotas netiktu nekad. Neatkarīgi no tā, ko kurš lēmējs saprot vai nesaprot.
  Politiķis var izdzīvot tikai apzinoties sava elektorāta vēlmes un vismaz ar muti tām pieskaņojoties. Augstākai ierēdniecībai krēsla un algas saglabāšana pilnīgi pamatoti atkarīga no darba atbilstības valdošai politikai. Saprašanai vai nesaprašanai te būtiskas nozīmes nav.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu