Ašeradens: OIK sistēma neizdevīga; EM rīkos procesa un uzņēmumu auditu • IR.lv

Ašeradens: OIK sistēma neizdevīga; EM rīkos procesa un uzņēmumu auditu

19
Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. Foto: Zane Bitere, LETA

Lavijā zaļās enerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēma ir neizdevīga un dārgāka nekā citās valstīs, šodien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē paziņoja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V). Ķā vēsta aģentūra LETA, Ekonomikas ministrija (EM) nākamgad rīkos vairākus auditus, lai tiktu skaidrībā, vai OIK sistēma darbojas sabiedrības interesēs.

”Jau tagad skaidrs, ka esam obligāto iepirkumu izpildījuši neizdevīgi un dārgāk nekā citās valstīs. Jātiek skaidrībā, vai tiešām sabiedrībai katru gadu jāmaksā vairāk nekā 230 miljoni eiro,” Saeimas komisijā sacīja Ašeradens.

Pēc EM kontroles grupas sarīkotajām OIK saņēmēju pārbaudēm trijām atjaunojamo energoresursu (AER) koģenerācijas elektrostacijām anulētas atļaujas, šorīt Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” paziņoja ekonomikas ministrs. Atļaujas anulētas SIA “E Strenči” Strenčos, SIA “Elektro Rīdzene” Cēsu novadā un SIA “Energo Fortis” Līvānos.

Kopumā no 400 Latvijā reģistrētajām stacijām 40 stacijas identificētas kā problemātiskas, tostarp 20 gadījumos atklātas ļoti nopietnas problēmas. Uzņēmējiem pieprasīti paskaidrojumi, pēc kuru saņemšanas varēs lemt par tālākajiem soļiem. Kā atzina Ašeradens, vērtējot sistēmu kopumā, secināts, ka uzraugošajām iestādēm trūkst kontroles instrumentu, tādēļ EM virzīs grozījumus noteikumos, lai šo situāciju mainītu.

Šodien Ašeradens Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē informēja par pārbaužu rezultātiem. Viņš sacīja, ka EM nākamā gada pirmajā pusgadā plāno rīkot OIK sistēmas auditu. 18.decembrī sākts publiskais iepirkums auditam par EM lēmumu pieņemšanas procesa atbilstības vērtējumu, kuru plānots pabeigt divu mēnešu laikā. Līdz decembra beigām EM plāno sākt publiskā iepirkuma procesu pētījumam par OIK sistēmas atbilstību sabiedrības interesēm, kuru plānots pabeigt sešu mēnešu laikā.

Savukārt 2018.gada pirmajā pusē notiks visu vairāk nekā 400 OIK saņēmēju audits, kura laikā tiks identificētas riska jomas un izstrādāti ieteikumi normatīvu pilnveidošanai. Ašeradens norādīja, ka EM sadarbībā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK) un Būvniecības valsts kontroles biroju jau ir sākusi izstrādāt sistēmisku risinājumu OIK staciju auditam.

Uz komisijas sēdes vadītāja Ingmāra Līdakas (ZZS) jautājumu, cik šie auditi maksās, Ašeradens atturējās nosaukt konkrētu summu, vienīgi norādīja, ka tas nebūs lēti. “Tomēr jāsaprot, ka šīs izmaksas ir samērojamas ar tiem 234 miljoniem eiro, ko sabiedrība katru gadu maksā par OIK. Tāpēc ieguldījums auditā ir svarīgs, lai saprastu, kāda ir OIK sistēmas atdeve un vai sabiedrībai tas ir nepieciešams. Jau tagad skaidrs, ka esam obligāto iepirkumu izpildījuši neizdevīgi un dārgāk nekā citās valstīs. Jātiek skaidrībā, vai tiešām sabiedrībai katru gadu jāmaksā vairāk nekā 230 miljoni eiro,” sacīja Ašeradens.

Komentāri (19)

tonijs 20.12.2017. 16.59

Laba ziņa, lai veicas. Auditu izmaksas ir jāsedz nevis valstij un nodokļu maksātājiem, bet gan OIK krāpniekiem.

+4
0
Atbildēt

1

  Sskaisle > tonijs 20.12.2017. 18.08

  Debess – svētais Naivum Tonij – nu tiešām – nu trūkt vārdu cik tu NAIVS

  +1
  -2
  Atbildēt

  1

  tonijs > Dusma 20.12.2017. 18.14

  Es neesmu naivs un pēc pāris gadiem man būs savs vēja ģenerators vai saules baterijas, un es nekādus OIK nemaksāšu, bet Tev gan būs jāmaksā. Un tad vēl pēc pāris gadiem nopirkšu elektromobili, un benzīnu man arī nevajadzēs, lūk tā.

  +4
  -1
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > tonijs 20.12.2017. 22.34

  piedod – ja tas tā turpināsies kā šobrīd , tad pēc pāris gadiem – ja mani neapprecēs un no šejienes neaizvedīs kāds stalts vikingu pēctecis, man šeit izdzīvot nebūs iespējams – jo valsts ir darījusi visu, lai sociāli neaizsargātie spētu nomirt vismaz desmit dažādos veidos – es principa pēc atteikšos no elektrības , ja man palielinās maksu arz jauno gadu, tā būs mana atbilde uz valsts atb alstīto bandītismu – lai aizrijas un pēc iespējas ātrāk un letālāk visi likumīgie bandīti !

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > Dusma 20.12.2017. 22.51

  Tad Tev pie datora jāierīko kājminamais strāvas ģenerators- kā gan savādāk Tu varēsi rakstīt te savus dusmīgos komentārus, ja Tev mājās nebūs elektrības?

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

Sskaisle 20.12.2017. 22.25

tv24 ir raidījums – atkal neprotu saiti da būt, kuru vada Endziņš un klausos un vienkārši nespēju nepateikt, ka būtībā Latvijas valsts ir likumīgs bandīts

uzņēmēji pilnām mutēm – bikis un simanovics abi saka , ka OIK izmaksas jāuzņemas mājsaimniecībām, jo algas tiekot celtas un tas būšot tikai godīgi, ka uzņēmējiem vienīgiem nav jāatbild

bet kā tomēr būtu ar tiesiskumu ? Ka vainīgie tiktu saukti pie atbildības, ka viņi par šo zagšanu samaksātu ar saviem īpašumiem ?

Jeb Latvijas valstī pat uzņēmēji spēj tikai domāt kategorijās – kurš vājāks, no kura vieglāk paņemt un kurš nespēs runāt pretī

Hallo – čekistu kalpi – tad kas notiek Latvijā?

+2
0
Atbildēt

0

J.šveiks 20.12.2017. 16.40

mums taču sen pastāv būvniecības likums , kurā skaidri un gaiši noteikts kā pieņemami ekspluatācijā jaunuzbūvēti objekti , kamēr būvvaldē uz galda nav apstiprināts akts par objekta pieņemšanu ekspluatācijā , tāda objekta nav , ko te ekonomikas ministrija jaunu grib izdomāt ?
https://likumi.lv/doc.php?id=269164
8. sadaļa atticas uz būves pieņemšanu ekspluatācijā
noteikumos arī minēts kas un kā kontrolē būvniecības gaitu , atšķirīgi var būt tikai ar valsts noslēpumu saistītu aizsardzības ministrijas pasūt’tas būves , bet te izskatās ka šīs būves kuras saucas koģenerācijas elektrostacijas būvētas ārpusbūvniecības likuma un noteikumiem , viss kas atiecās uz būvniecības likumā minētajiem pantiem ir izstrādāts ekonomikas ministrijā un apstiprināts ar ekonomikas ministra parakstu , par to katrs var pārlicināties, izšķirstot šo saiti līdz galam , vai tiešām ekonomikas ministrijā sēd tādi auni , kuri domā ka var vienkārši savus likumus ignorēt , tad nav ko brīnīties par Zolitūdi , visa tā sistēma ir līdzīga izšķidušam pīļku sū*am rīta rassā , faktiski rīcība kvalificējama kā noziedzīga , tas pats par zemes dzīļu izmantošanu attiecība uz naftas ieguves izpēti un ieguvi ar ir ‘;sīs pašas nejēgu ministrijas paspārnē , tur taisni tāpat iegūst naftu milj eur vērtībā bet tas viss uz izpētes pamatiem , vai mums valsti ir vai nav drošības iestādes , kuras kautko sajēdz no valsts izlaupīšanas un kuras var saklēgt roku dzelžos tik acīmredzamus valsts izlaupītājus?

+1
0
Atbildēt

1

  J.Biotops > J.šveiks 20.12.2017. 20.31

  Auni ministrijā? Kā nav kauna! Nav te ko kasīties uz būvniecības likumu un būvnoteikumiem, tie pieņemti un darbojas labu cilvēku interesēs. Un nedarbojas, kad vajag tikpat labiem.
  Nesen viena uzņēmēju pārstāve tālrādē nosauca rindas kārtībā trīs lielākos uzņēmējdarbības traucēkļus Latvijā:
  1. OIK;
  2. būvniecības papīru (projektēšana, celtniecība, nodošana) pārmērīgās prasības;
  3. maksātnespējas procesu administrēšana.
  Kā redzam, vagonbūves enerģētiķus būvniecības birokrātiskās prasības neskar. Nav jau nekādi tur investori uzbāzīgie vai vienkārši privātmājas remontētāji, ko par papīru trūkumu var iedzīt stāvus zemē.
  Vai kāds vēl šaubās, ka EM vadās pēc likumu gara, nevis burta? Nu nesēž tur nekādi auni, kurš netic, var ieiet apskatīties!

  +1
  -1
  Atbildēt

  2

  J.šveiks > J.Biotops 21.12.2017. 06.16

  kur rāvāt ka kasos uz būvniecības likumu? es tikai norādiju , kā var pieņemt būves apejot šo likumu , iespējams pat būvēts , jo vietām pat nekas nav uzbūvēts , laikam esat ekonomikas ministrijas klerks , ka esat aizvainots, starpcitu vadoties pēc jaunā būvniecības likuma strādāju arī patreiz , un nevienam nesmu teicis , ka tas būtu aplams, nobeidzot komentāru , Jums vajadzēja rakstīt “kurš netic, var ienākt apskatīties”

  0
  -1
  Atbildēt

  1

  J.Biotops > J.šveiks 21.12.2017. 09.19

  Nebiju pamanījis, ka Jums tādas grūtības ar ironijas uztveršanu. Pēc Ziemassvētkiem labošos.
  Arī man nākas strādāt “pēc būvniecības likuma” un no tā izrietošiem būvnoteikumiem. Tajos esošas aplamības ik dienas uz savas ādas izjūt ne tikai es, bet arī mani klienti un partneri. Auni tātad. Vesels bars. Jums arī visu to jaukāko jaunā gadā.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > J.Biotops 20.12.2017. 22.30

  es skatījos ltv1 kultūras ziņas, kur Zaiga Gaile saka – kur 6 milj , kuri tika iegulsdīti Tabakas fabrikas remontā ? Kur ?

  Piedodiet – griezies uz kuru pusi gribi – visur ir valsts – Latvijas valsts atbalstķīti bandīti !!!!
  tad par ko ir runa ? Tad mana balss portalā ir jāvāc paraksti. lai mūs pievieno Zviedrijai vai vismaz Igaunijai un lai čekistus beidzot saliek cietumos – es nereduz citu iespēju, kā izdzīvot Latvijas valstij un tautai.

  Medicīna – piedodiet – nu bandīti ar skalpeļiem un tabletītēm rokās, kā uz mirstošo rēķinu pelnīt, nevis ārstēt nāciju – nu kas notiek?

  Intervija ar VVF 1:1 – viņa saka, ka Āfrikā ir valsts – bandīts – ar ko Latvijas valsts atšķiras no Āfrikas bandītiem? Baltādainie un

  +1
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu