Jaunas normas: kas jāzina autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem? • IR.lv

Jaunas normas: kas jāzina autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem?

Foto: Edijs Pālens, LETA
Evija Kropa

Pagājušajā nedēļā Saeimā galīgajā lasījumā pieņemta virkne būtisku izmaiņu iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN), kā arī likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas no nākamā gada 1. janvāra skars arī autoratlīdzību saņēmējus un izmaksātājus. Nodokļu reformas ietvaros mainītas ne tikai autoratlīdzības saņēmēju attaisnoto izdevumu kategorijas un paaugstināts to procentuālais slieksnis, bet arī ieviesta darba pasūtītāja sociālā nodokļa iemaksa un veikti citi nozīmīgi likuma grozījumi. Kas jāņem vērā autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem, turpinot darbu saskaņā ar jaunajām likuma normām.

Viens no vissvarīgākajiem jaunievedumiem, par kuru autoratlīdzības līguma slēdzējiem noteikti jāatceras, ir izmaiņas līdzšinējā kārtībā, kādā tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Turpmāk tās būs jāveic ne tikai autoratlīdzības saņēmējam, bet arī darba pasūtītājam.

Iemaksas apjomam, ko no saviem līdzekļiem veic autordarba pasūtītājs un kas paredzēts autoratlīdzības saņēmēja valsts pensiju apdrošināšanai, vajadzēs sastādīt 5% no autoratlīdzības līguma summas.

Arī autoratlīdzības saņēmējam jārēķinās ar pārmaiņām – proti, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas likme pēc jaunā gada pieaugs par 1%, sasniedzot 32,13% no līguma summas. Likmes pieaugumu ietekmēs veselības aprūpes finansēšanas likums, kuram stājoties spēkā, tiks piemērots jauns sociālās apdrošināšanas veids – veselības apdrošināšana. Plānots, ka tās ieņēmumi tiks novirzīti veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai. Tiesa, autoratlīdzības saņēmējs arī turpmāk varēs izvēlēties neveikt sociālās iemaksas, ja autoratlīdzības saņemšanas brīdī vienlaikus būs nodarbināts pie darba pasūtītāja, kur saņem vismaz minimālo darba algu.

Lai gan sākotnēji izmaiņas sociālo iemaksu veikšanas kārtībā varētu raisīt nepatiku kā darba pasūtītāju, tā veicēju vidū, to mērķis ir nodrošināt optimālas sociālās garantijas arī šādās darba attiecībās strādājošajiem. Kā liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotā informācija, ik mēnesi Latvijā autoratlīdzības saņem vidēji 9434 strādājošie, bet tikai 737 no tiem veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, turklāt vairums (83%) izvēlas tās veikt tikai no minimālās algas apmēra. Tādēļ likumu grozījumi mērķtiecīgi vērsti uz to, lai palielinātu autoratlīdzības saņēmēju skaitu, par kuriem tiek veiktas iemaksas.

Tāpat izmaiņas skars IIN likmi, ar kuru tiek aplikti autoratlīdzības maksājumi. No 2018. gada 1. janvāra nodokļa likme ienākumiem no visa veida autoratlīdzībām būs 20%. Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, tiks aprēķināti gada kopējie apliekamie ienākumi un attiecīgi nepieciešamības gadījumā pārrēķināts IIN – ienākumiem līdz 20 004 eiro gadā piemērojot 20% likmi, pārsniegumam 23% vai pat 31,4%

Tāpat svarīgi ņemt vērā, ka nodokļu reformas ietvaros mainītas arī autoratlīdzības saņēmēju attaisnoto izdevumu kategorijas un paaugstināts to limits, ko drīkst atskaitīt no autoratlīdzības pirms IIN aprēķina. Turpmāk 50% apmērā no autoratlīdzības summas būs atskaitāmi attaisnotie izdevumi par arhitektūras, vizuālās mākslas, mūzikas, audiovizuālo, horeogrāfisko un teātra darbu, kā arī par atklājumu, izgudrojumu, rūpniecības paraugu un dizaina projektu radīšanu. Bet autoratlīdzībām, kas saņemtas par literāro darbu radīšanu, tai skaitā par darbiem, kas radīti, izdoti, izpildīti vai citādi izmantoti presē un citos plašsaziņas līdzekļos, attaisnoto izdevumu apmērs būs 25%. Citiem autordarbiem attaisnotie izdevumi vairs nav paredzēti.

Lai kliedētu autoratlīdzības saņēmēju un izmaksātāju neskaidrības par jauno nodokļu nomaksas kārtību, Swedbank Finanšu institūts izstrādājis kalkulatoru, kas palīdzēs pareizi aprēķināt visus nodokļus, kas saistīti ar autoratlīdzībām. Autoratlīdzību aprēķina kalkulators ļaus noskaidrot nodokļu apmēru kā 2017. gada, tā 2018. gada autoratlīdzībām, un tas jau tagad ir pieejams www.manasfinanses.lv sadaļā “Aprēķini”.

 

Autore ir Swedbank Finanšu institūta eksperte

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu