Latvija "Doing Business" reitingā noslīd uz 19.vietu • IR.lv

Latvija “Doing Business” reitingā noslīd uz 19.vietu

4
Foto: Evija Trifanova, LETA

Latvija Pasaules Bankas veidotajā “Doing Business” reitingā noslīdējusi par piecām vietām, 190 valstu konkurencē ieņemot 19.vietu, liecina otrdien publiskotais Pasaules Bankas pētījums.

Pērn Latvija šajā reitingā ieņēma 14.vietu. Savukārt Lietuva reitingā no 21.vietas iepriekš pakāpusies uz 16.vietu, bet Igaunija saglabājusi 12.vietu, ziņo LETA.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidū Latvija ieņem 8.vietu, piekāpjoties Īrijai, Lietuvai, Somijai, Igaunijai, Zviedrijai, Apvienotajai Karalistei un Dānijai.

Ekonomikas ministrijā (EM) skaidroja, ka izmaiņas reitinga valstu izkārtojumā šogad galvenokārt skaidrojamas ar reformām, kas pētījuma veikšanas periodā stājušās spēkā citās reitingā iekļautajās valstīs. Savukārt Latvijā patlaban aktīvi tiek īstenotas “Uzņēmējdarbības vides pilnveidošanas pasākumu plānā” ietvertās reformas un to rezultāti atspoguļosies nākamo gadu “Doing Business” reitingos.

Valstu pozīciju reitingā nosaka, iegūtos punktus salīdzinot ar labāko rezultātu. Latvijai attiecība pret labāko reitinga rezultātu kopumā mainījusies tikai par 0,79 procentpunktiem. Turpretī, piemēram, kaimiņvalsts Lietuva attiecībā pret labāko rezultātu ieguvusi par 1,05 procentpunktiem vairāk nekā iepriekš. Lietuvā ieviesti mehānismi, kas Latvijā jau pastāv – veiktas būtiskas reformas tādās jomās kā būvniecība, elektrības pieslēgumi, mazākuma investoru aizsardzība un nodokļu nomaksa.

Pasaules Bankas aptaujātie respondenti Latvijā atzinīgi novērtējuši uzņēmējdarbības uzsākšanas iespējas, kur Latvija reitingā no 22.vietas pakāpusies uz 21.vietu, nodokļu nomaksu, kur Latvija no 15.vietas pakāpusies uz 13.vietu, kā arī līgumsaistību izpildi, kur Latvija no 23.vietas pakāpusies uz 20.vietu.

Turpretī kritumu Latvija piedzīvojusi pozīcijās “Būvniecības atļaujas”, “Elektrības pieslēgums” un “Maksātnespēja”.

Pasaules Bankas “Doing Business” reitings kvantitatīvi mēra un salīdzina 190 pasaules valstu regulējošos nosacījumus un procedūras, kas attiecas uz vidējo un mazo uzņēmumu desmit dzīves cikla posmiem, izmatojot standartizētus scenārijus.

Reitingā tiek vērtētas formālās procedūras, kas veicina vai ierobežo uzņēmējdarbības aktivitāti lielākajā pilsētā – valsts uzņēmējdarbības centrā. “Doing Business” paļaujas uz respondentu viedokļiem. Latvijā tie ir kopumā 45 respondenti no nevalstiskā un valsts sektora.

Latvijā “Doing Business” reitings tiek izmantots kā reformu novērtēšanas rīks, kas ļauj iezīmēt prasības, kurās administratīvais slogs ir pārāk liels, proti, ļauj salīdzināt administratīvo procedūru skaitu un ilgumu to izpildei un saistītās izmaksas, kā arī novērtēt uzņēmējdarbības vidi kopumā. Taču metodoloģijas izmaiņu dēļ reitinga rezultāti nav salīdzināmi vairāk kā divu gadu griezumā.

Komentāri (4)

J.Biotops 01.11.2017. 06.57

Paldies valdošai koalīcijai. Nebūs taču jāuzskaita, kas tajā ietilpst un kurš vada?

0
0
Atbildēt

2

  basta > J.Biotops 01.11.2017. 12.10

  Nav jāuzskaita, kā rīcībā ir pašas nozīmīgākās siles. Kāds tur Doing Business, ja OIK privilēģijas ir čekas kuratoru nozīmēto šeftmaņu rokās, bet cilvēks par uzstādītās saules baterijas elektroenerģiju, saņem grašus. Tici man, cietuma kamerā pakāries čekistu publiski piesmietais morālais kroplis, kolorado lentenis, Dombrovskis, būtu vispozitīvākais signāls biznesam.

  0
  -2
  Atbildēt

  0

  tonijs > J.Biotops 02.11.2017. 01.05

  Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad trešajā ceturksnī, pēc sezonāli neizlīdzinātiem ātrā novērtējuma datiem, ir pieaudzis par 5,8%, salīdzinot ar 2016.gada attiecīgo laika periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

  Paldies valdošai koalīcijai. Nebūs taču jāuzskaita, kas tajā ietilpst un kurš vada?

  0
  -1
  Atbildēt

  0

basta 31.10.2017. 22.43

Doing Business reitings ir kā vidējā temperatūra slimnīcā. Ja Meļņikam, Zaharjinam, Savickim, Rāvim, bandītu un čekistu banku īpašniekiem un citiem Vienotības uzraugiem Latvija ir izcilākā vieta bizņesam, tad daudzi latvieši to labāk pārceļ uz citām valstīm, vai pat neuzsāk.

+1
-3
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu