"Vienotības" vairākums neatbalstīs Vējoņa iniciatīvu par nepilsoņu bērniem • IR.lv

“Vienotības” vairākums neatbalstīs Vējoņa iniciatīvu par nepilsoņu bērniem

26
Nepilsoņa pase. Foto: Edijs Pālens, LETA

No partijas aizgājušais “četrinieks” balsos par

“Vienotības” Saeimas frakcijas vairākums neatbalstīs Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu vairs nepiešķirt nepilsoņu statusu Latvijā dzimušajiem bērniem, tomēr četri frakcijas deputāti, kuri tagad pārstāv partiju “Kustība Par!”, basos par šī likumprojekta nodošanu komisijām, ziņo LETA.

“Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa sacīja, ka no 22 deputātiem divi nepiedalīsies sēdē, 16 balsos pret vai atturēsies, bet “četrinieks” – Lolita Čigāne, Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs un Ints Dālderis – atbalstīs prezidenta iniciatīvu.

“Četrinieks” nevarot mainīt savu viedokli, un jautājumu par sadarbību ar šiem deputātiem risina abu partiju vadītāji – Arvils Ašeradens (V) un Daniels Pavļuts (Par!). Lemt par šo deputātu izslēgšanu no “Vienotības” frakcijas pagaidām nav plānots. “Šis nav jautājums par izslēgšanu, bet sēdēt uz diviem krēsliem nevar,” norādīja Āboltiņa.

Viņa arī uzsvēra, ka šādas situācijas nedrīkstētu atkārtoties, bet bija bažīga par šo jautājumu, ņemot vērā Saeimas vēlēšanu tuvumu.

Āboltiņa gan atgādināja, ka “četrinieks” savulaik paudis atbalstu Māra Kučinska (ZZS) vadītājai valdībai, bet pašlaik ir jautājums par koalīcijas līguma ievērošanu. Āboltiņa uzskata, ka nevar veidoties situācija, kad kādi deputāti vada komisijas vai ieņem amatus, saskaņojot to koalīcijā, bet citos jautājumos neievēro koalīcijas līgumu.

Politiķe piebilda, ka šoreiz šīs četras balsis varētu nebūt izšķirošas.

Ja Saeimas vairākums atbalstīs Vējoņa iniciatīvu vairs nepiešķirt nepilsoņu statusu Latvijā dzimušajiem bērniem, Nacionālā apvienība jau nākamnedēļ rosinās jautājumu par izglītību valsts valodā. VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars aģentūrai LETA sacīja – ja parlaments prezidenta priekšlikumu atbalstīt, tad jautājums par pāreju uz izglītību tikai valsts valodā jārisina uzreiz. Nacionālā apvienība iesniegs attiecīgus likuma grozījumus, kā arī jau pirmdien rosinās šo jautājumu izrunāt valdošās koalīcijas partiju sanāksmē.

VL-TB/LNNK piedāvātais likumprojekts paredzētu principu – mācībām jānotiek valsts valodā, bet atrisināt pārējos jautājumus, piemēram, par termiņiem tiktu uzdots valdībai. Ja prezidenta ierosinātais likumprojekts Saeimas vairākuma atbalstu negūs, tad šie jautājumi nebūšot tik cieši saistāmi.

Runājot par “Vienotības” Saeimas frakcijas atsevišķu deputātu lēmumu pretēji koalīcijas nostājai atbalstīt prezidenta iniciatīvu, Dzintars norādīja, ka tas pasliktina situāciju ar valstības stabilitāti un rada precedentus. Proti, turpmāk varētu gadīties situācijas, kad VL-TB/LNNK varētu kādā jautājumā balsot atšķirīgi no pārējiem koalīcijas partneriem.

Ceturtdien Saeima lems, vai šo ierosinājumu nodot izskatīšanai komisijās, tāpēc šodien frakcijas pārrunās likumprojektu. Valsts prezidenta iniciatīva vairs nepiešķirt nepilsoņa statusu Latvijā dzimušajiem bērniem raisīja domstarpības starp valdošās koalīcijas partneriem.

Nacionālā apvienība jau iepriekš norādīja, ka neatbalstīs Vējoņa priekšlikumu, kā arī atgādināja koalīcijas partneriem, ka šādu jautājumu virzīšanai nepieciešams konsensus starp partneriem. Ņemot vērā VL-TB/LNNK nostāju, valdošās koalīcijas partneri apliecināja, ka neatbalstīs prezidenta ieceri.

Arī Zaļo un zemnieku savienībā (ZZS) ietilpstošā Latvijas Zaļā partija (LZP) sākotnēji vēlējās lemt par šo jautājumu, tomēr vēlāk mainīja domas. Pēc deputātu un valdes locekļu lūguma, lai par šo jautājumu nebūtu jārīko vairākas sēdes, attiecīgā jautājuma izskatīšana atstāta ZZS frakcijas ziņā, skaidroja LZP vadītājs Edgars Tavars

Savukārt opozīcijas frakcijas Vējoņa priekšlikumus atbalsta.

 

Komentāri (26)

lno 20.09.2017. 23.08

Lielisks raksts domājošiem, ne baibiņām un zanēm: Rita Našeniece: Impērijas brīvprātīgie palīgi http://www.la.lv/imperijas-brivpratigie-paligi/

+5
-3
Atbildēt

0

basta 20.09.2017. 21.30

Varbūt, ka vairākums varēs spēlēt patriotus, ja SC, Sudrabas parķijai, Judina – Cigānes grupņikam un vēl dažu Vienotības pocu balsīm pietiks, lai čeka īstenotu kārtējo noziegumu pret latviešu valsti.

0
-4
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu